Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domy jednorodzinne z płaskim dachem - czy jeszcze buduje się takie domy?

 

Czas czytania: ~3 min


Domy w kształcie kostki z płaskim dachem były niezwykle popularne w okresie PRL-u. W późniejszych latach zostały zdominowane przez projekty budynków z dwu lub wielospadowym zadaszeniem. Współcześnie wracają one do łask osób, które chcą zbudować obiekt wyróżniający się na tle okolicznych zabudowań. Jak zmieniały się na przestrzeni lat, jakie są ich główne atuty oraz kto powinien się na nie zdecydować?

 

Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Kilka słów o ewolucji domów z płaskim dachem

Na początku XX wieku w Polsce pojawiły się pierwsze domy z płaskim dachem. Projektowane w duchu modernizmu, nierzadko posiadały na dachu użytkowe tarasy – co było ewenementem w tamtych czasach. W okresie PRL-u budynki tzw  “kostki” zostały sprowadzone do najprostszej formy sześcianu z symetrycznie usytuowanymi oknami. Budowane z materiałów słabej jakości, w wielu przypadkach stanowiły jedyną możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych polskich rodzin. 

W latach późniejszych nie cieszyły się dobrą opinią, były synonimem złego gustu. 

Z biegiem czasu domy z płaskim dachem odchodziły w zapomnienie, a inwestorzy zaczęli poszukiwać bardziej urozmaiconych rozwiązań. Obecnie ponownie cieszą się one popularnością. Nie przypominają już bowiem nieatrakcyjnych obiektów mieszkalnych z drugiej połowy XX wieku. Cechują się nowoczesną i wyróżniającą stylistyką oraz posiadają wiele zalet, dzięki którym są coraz chętniej wybierane przez osoby planujące budowę domu.

Projekt domu Dom z patio 1 z kolekcji Domy z wizją

Zalety domów z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem to propozycja pełna zalet. Głównym atutem jest tutaj bardziej przystępny koszt, niż w przypadku realizacji obiektu ze skomplikowanym zadaszeniem. Nie wymaga on bowiem montażu więźby ani dachówek czy blachy, a jego wykonanie zajmuje mniej czasu oraz generuje konieczność użycia mniejszej ilości materiałów. Domy z płaskim dachem są bardziej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak wichury. Ich pokrycie znacznie rzadziej ulega uszkodzeniu na skutek silnego wiatru czy gradobicia. Dodatkowo uniemożliwiają “zamieszkanie” gryzoni, które często adaptują sobie połać dachową lub strych na okres zimowy.

Niemal płaska powierzchnia umożliwia łatwe poruszanie się w przypadku potrzeby dokonania przeglądu technicznego. Takie budynki są także wyjątkowo energooszczędne. Ich prosta bryła sprawia że straty ciepła są znacznie mniejsze niż w budynkach o rozbudowanej bryle. Płaski dach oferuje również możliwość wygodnego montażu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych, które wpływają na zmniejszenie bieżących kosztów utrzymania. 

 

Dla kogo odpowiedni będzie projekt domu z płaskim dachem?

Projekt domu z płaskim dachem to rozwiązanie, które przypadnie do gustu wielu osobom szukającym domu w nowoczesnym stylu. Będzie świetnym wyborem dla inwestorów chcących wznieść budynek wyróżniający się na tle otoczenia. Zaspokoi potrzeby rodzin zainteresowanych obniżeniem kosztów realizacji przedsięwzięcia budowlanego, jak również zminimalizowaniem wysokości opłat za ogrzewanie. 

Domy z płaskim dachem to ciekawa propozycja dla ludzi, którzy marzą o dwukondygnacyjnym obiekcie mieszkalnym, a zarazem nie chcą posiadać w nim skosów utrudniających aranżację wnętrza. Warto wybrać je także w sytuacji, jeśli mieszkasz w okolicy narażonej na działanie silnych wiatrów. Wiele ciekawych projektów znajdą Państwo na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/ 

 

Domy z płaskim dachem są obecnie coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem architektonicznym. Przystępne cenowo w budowie, energooszczędne oraz wyróżniające się oryginalną stylistyką, skutecznie zaspokajają potrzeby większości współczesnych inwestorów. Jeżeli i Ty marzysz o wzniesieniu domu spełniającego te kryteria, koniecznie zwróć uwagę na gotowe projekty domów ze stropodachem.

 

Artykuł partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera