Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe miasto w mieście

 

Czas czytania: ~2 min


W lutym 2024 roku Rzeszów zaprezentował plan na rewitalizację położonej w centrum miasta Hali Targowej oraz 16 hektarów terenu wokół niej. Przedsięwzięcie, które ma szansę stać się jednym z najbardziej niezwykłych w skali kraju, ma już finansowanie. Będzie za to odpowiadała firma Ernst & Young w oparciu o fundusze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. „Planowaliśmy zmiany, ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt” – tłumaczył Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

 

Projekt miejski dla Rzeszowa

Duży projekt miejski

Projekt ma o wiele większy zakres niż tylko modernizacja Hali Targowej, bo wokół niej planowana jest zupełnie nowa zabudowa mieszkaniowa. Przedsięwzięcie zakłada powstanie wielkofunkcyjnego i bardzo dostępnego obszaru miasta, w którym połączą się przestrzeń handlowa z miejscami spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki oraz funkcją mieszkalną. Za projekt odpowiada Aleksandra Wasilkowska, która od lat przygląda się przestrzeniom mniej cenionym, targom, bazarom i szuka dla nich nowych, lepszych, bardziej uniwersalnych i funkcjonalnych form. Jej projekt Targu w Błoniu zwyciężył w ubiegłorocznej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, a obecnie znajduje się, jako jedyny z Polski, na krótkiej liście kandydatów do Mies van der Rohe Award.

Projekt miejski dla Rzeszowa
Projekt miejski dla Rzeszowa
Projekt miejski dla Rzeszowa

W Rzeszowie Aleksandra Wasilkowska opracowuje swój projekt w oparciu o szerokie badania. Jak można przeczytać w opisie przedsięwzięcia: „Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu”.

Projekt miejski dla Rzeszowa
Projekt miejski dla Rzeszowa

Domy, place, handel

Aleksandra Wasilkowska chce stworzyć miejski teren, w którym każdy będzie się czuł dobrze, który zarazem będzie wpisany w tkankę miasta i z nią korespondował. Projekt zakłada modernizację hali zaprojektowanej przez prof. Stanisława Kusia, ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Powstaną tu przestrzenie publiczne place zabaw, obiekty o funkcjach kulturalnych i społecznych, ale i nowe budynki, które będą kształtem nawiązywać do wyglądu hali. „Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. (...) założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię” – tłumaczy architektka. Trwa przygotowywanie dokumentów do realizacji modernizacji hali i jej otoczenia, równolegle powstaje plan zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu. W następnej kolejności rozpocznie się szukanie partnerów do realizacji projektu.

 

Źródło: erzeszow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna

Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej
Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej

Na początku maja 2024 Politechnika Opolska podpisała umowę na wykonanie nowoczesnego kompleksu Newto ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera