Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cegła i zieleń

 

Czas czytania: ~3 min


Przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu ma powstać nowa siedziba Starostwa Powiatowego. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt budowli; jednoetapowy realizacyjny konkurs zorganizował Powiat Toruński we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział w Toruniu.

 

Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu

Jury pod kierunkiem Jerzego Grochulskiego z nadesłanych na konkurs projektów jako najlepszy wybrało ten przygotowany przez pracownię Toprojekt. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Projektanci uwzględnili w pracy konkursowej warunki geologiczne w szczególności wysoki poziom wód gruntowych umiejscawiając parking na poziomie terenu pod budynkiem. Poprzez ograniczenie liczby kondygnacji, zlokalizowano podstawowe funkcje na jednym poziomie. Na uwagę zasługuje konstrukcja przykrycia dwukondygnacyjnej sali operacyjnej i sali rady zaprojektowanej z drewna klejonego, a na ścianach zaprojektowano panele akustyczne z jasnego drewna sprawiając, że wnętrze stanie się ciepłe, przyjazne i przytulne. Sala rady jest otwarta zarówno na widok z hali operacyjnej, jak i z zewnątrz. Budynek o wysokości do 12 m posiada trzy kondygnacje o czytelnej i prostej formie. Pionowe przeszklenia w rytmicznym układzie zapewniają doświetlenie wnętrza i ograniczają przegrzewanie się budynku.  Projekt harmonijnie nawiązuje do otoczenia formą i wysokością budynku, zachowaniem istniejącego drzewostanu i wprowadzeniem rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne, takich jak zielone dachy, montaż paneli fotowoltaicznych, retencyjność wód opadowych”.

Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu

Sami architekci w swoim opisie autorskim wyliczają zarówno swoje decyzje dotyczące materiałów czy formy budynku, jak planów zintegrowania budowli z zielenią czy też udostępniania obiektu innym grupom użytkowników po godzinach pracy urzędu. Gmach planują zbudować z użyciem cegły klinkierowej, co jest oczywistym nawiązaniem do tradycji budowlanej ziemi toruńskiej. Ażurowe ściany przyziemia mają pozwalać integrować obiekt z zielenią zacierając granice między terenem a budynkiem. „Strukturę obiektu tworzy siedem naw o jednakowej szerokości, rozmieszczonych wzdłuż osi północ-południe. Z wyjątkiem jednokondygnacyjnej nawy środkowej wszystkie nawy mają po trzy kondygnacje.  Dolna kondygnacja stanowi bryłę parkingu. Trzy nawy wschodnie tworzą Zespół Urzędów Powiatowych, podczas gdy nieco dłuższe nawy zachodnie formują bryłę Starostwa nadwieszoną nad placem wejściowym i zamykającą go od strony zachodniej. Na dachu parterowej nawy środkowej zaprojektowano ogród dostępny  z obu instytucji” – można przeczytać w opisie autorskim.

Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu

Decyzja o ograniczeniu liczby kondygnacji ułatwiała zlokalizowanie podstawowych funkcji na jednym poziomie, pozwala także zoptymalizować koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Architekci tłumaczą także, często wywołujące spore emocje, zlokalizowanie parkingów w sąsiedztwie budynku: „Strategiczna decyzja o lokalizacji parkingów dla samochodów osobowych wynikała z wymogów konkursu, który zakładał stworzenie 250 miejsc postojowych. Próba umiejscowienia ich na poziomie terenu spowodowałaby zajęcie znaczącej części działki. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych zrezygnowano z budowy parkingu podziemnego, a realizację parkingu wielopoziomowego uznano za nieuzasadnioną ekonomicznie i przestrzennie. Większość miejsc parkingowych zlokalizowano pod budynkiem, a pozostałe poza nieprzekraczalną linią zabudowy. Parking jest przewietrzany naturalnie z kierunku wschód-zachód. Ze  względu na obowiązujące odległości od granicy działki, ściana parkingu od strony południowej pełni funkcję bariery akustycznej”. Na placu wejściowym rosną drzewa, zaplanowano tam powstanie miejsc do siedzenia, sam plac w zamierzeniu architektów przechodzi w podcień prowadzący do holu wejściowego Starostwa.

Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Projekt siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu

Architekci z Toprojekt podkreślają też swój pogląd na obiekty urzędowe: „Budynki administracyjne, a zwłaszcza sale konferencyjne, po godzinach urzędowania powinny służyć organizacjom pozarządowym oraz różnym celom kulturalnym i edukacyjnym. Można to łatwo uzyskać dzięki współczesnym systemom kontroli dostępu. Urząd nie może być biurowcem z korytarzami i zamkniętymi biurami, choć musi posiadać również takie części. Bardzo ważne stają się przestrzenie publiczne: otwarte i zamknięte. Projekt Starostwa w Toruniu proponuje całą gamę takich rozwiązań”. „Architektura obiektu ma sprzyjać budowaniu wizerunku otwartej, przyjaznej obywatelom władzy samorządowej” - dodają.

 

Źródło: toprojekt.com/projekty/biurowe/starostwo-powiatowe-w-torun/

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Obiekt Architektoniczny

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera