Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zapobiec szarzeniu jasnych elewacji?

 

Czas czytania: ~5 min


Beżowy, kremowy i biały. To odcienie elewacji, które są najczęściej wybierane na fasadę domu. Co zrobić, aby jasny kolor po kilku sezonach nie zmienił się w szary, a elewacja nie wymagała ponownego malowania? Podpowiadamy!

 

Baumit

Jasne elewacje to klasyka, która nigdy się nie nudzi. Dlaczego taka paleta barw jest tak często doradzana przez architektów i wybierana przez inwestorów? Powodów jest kilka.

 

Zalety jasnych elewacji

Po pierwsze – uniwersalność rozwiązania. Budynek w odcieniu złamanej bieli czy ciepłego kremu bardzo dobrze komponuje się z całą posesją, łącząc się z naturalną zielenią czy innymi elementami architektury. W takich warunkach łatwiej o efektywny wypoczynek. Po drugie – jasna paleta barw pozwala na niestandardowe rozwiązania – odcienie z łatwością można łączyć z każdym kolorem tynku strukturalnego czy okładzinami elewacyjnymi – np. płytki, drewno, kamień czy metal. Taki duet bardzo często tworzy spójną kompozycję i to bez względu na to, czy budynek jest utrzymany w dawnym czy nowoczesnym stylu. Po trzecie – często doceniamy także fakt, że biel nie nagrzewa się tak bardzo jak inne kolory, a dodatkowo optycznie powiększa bryłę niewielkich, parterowych nieruchomości. Dlatego jasne fasady przeważają w naszym otoczeniu.

                                                                                                

Mała, wielka wada

Jednak mimo ogromu zalet fasady o jasnym wykończeniu mają także swoją wadę – widać na nich dużo szybciej zabrudzenia i kurz niż na innych kolorach. Zanieczyszczona, poszarzała czy zaatakowana przez mikroorganizmy fasada traci swoją atrakcyjność. Winowajcą są zmienne warunki atmosferyczne, smog oraz kurz.

 

Dzieje się tak, ponieważ w przypadku standardowych tynków cienkowarstwowych już przy temperaturze ok 20°C spoiwo organiczne zaczyna mięknąć w porównaniu do stanu początkowego (temperatura zeszklenia Tg). W efekcie kurz i zanieczyszczenia smogowe, które osiadają na elewacji, przyklejają się do jej powierzchni, a drobne cząsteczki wnikają w powłokę i nie mogą zostać spłukane przez deszcz. A stąd już krótka droga do szarzenia. Czy to jednak oznacza, że decydując się na elewację w jasnym wykończeniu, musimy być przygotowani na liczne prace konserwacyjne i dodatkowe wydatki związane z odświeżaniem wyglądu budynku? Niekoniecznie.

Produkty Baumit

Wybór tynku

To, jak będzie wyglądała nasza elewacja za kilka lat, jest pokłosiem zastosowania odpowiedniego tynku. Możemy wykorzystać ten z segmentu premium, który jest odporny na starzenie, pękanie i szarzenie.

 

- Jasne wykończenie elewacji prezentuje się estetycznie, jednak warto zadbać o trwałość rozwiązania, aby nam służyło przez długi czas. Wybierzmy tynk najwyższej jakości – rozwiązanie, które pozornie może wydawać się droższe, nie mniej jak zawsze warto brać pod uwagę kluczowy stosunek ceny do jakości. Za jego wykorzystaniem przemawiają bowiem wymierne korzyści – tynki premium są trwalsze i pozwalają dłużej zachować czysty wygląd elewacji. Dzięki temu nie ma konieczności ponoszenia częstych wydatków na dodatkowe zabiegi konserwacyjne, takie jak mycie czy malowanie, których celem jest przywrócenie jej atrakcyjnego, pierwotnego wyglądu. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest Baumit CrystalSet – innowacyjny zestaw złożony z pierwszego na rynku gotowego do użycia tynku mineralnego w paście Baumit CrystalTop i dedykowanego do niego podkładu Baumit CrystalActivator, który aktywuje wiązanie tynku. Ten innowacyjny zestaw produktów premium do wykończenia elewacji kryje w sobie Crystal Effect, dzięki któremu elewacja zyskuje wyjątkową odporność zabrudzenia oraz szarzenie. Dodatkowo tynk nie ulega uplastycznieniu pod wpływem wzrostu temperatury, dzięki czemu krystaliczna  powierzchnia pozostaje estetyczna na długo - mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska.

 

Każdy chce, aby fasada jego domu jak najdłużej zachowała swój jasny kolor. Wybierzmy mądrze rozwiązanie, które nie tylko estetycznie prezentuje się w pierwszym sezonie po remoncie, ale zapewnia również, najlepszą czystość i trwałość elewacji przez długie lata.


yKMEq8Tipwc73e2C29SqCaWHJor3LNQUTIrIgxSLJEiDPgbkfcivvLrmcvTd_baumitpng.png

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Fasada, Fasady, Elewacja

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera