Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa kamienicy kolejowej w Gliwicach

 

Czas czytania: ~ 7 min


W centrum Gliwic zrealizowano projekt H11 Boutique Office, autorstwa Zalewski Architecture Group. Inicjatywa ta to przebudowa i rozbudowa kamienicy kolejowej z początku XX wieku, która została przekształcona w obiekt biurowy. Projekt łączy historyczny obraz otoczenia z nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

W śródmiejskim kontekście

Z czasem, kiedy kolej stopniowo porzuca swoje budynki, te przestają pełnić swoją oryginalną rolę, zamieniając się w opuszczone obiekty. Tak jak w omawianym przypadku, budynki te często popadają w zaniedbanie i trudno jest je dostosować do nowych standardów oraz wymagań użytkowników. Jednakże jako świadectwa przeszłości, nadal są one ważnym elementem kolektywnej pamięci, ukazującym ciągłość i rozwój miasta. Dlatego też mogą one służyć jako źródło inspiracji, dostarczając wartości dla inwestorów, użytkowników i architektów.

 

W tym miejscu, na początku XX wieku, powstały charakterystyczne budynki patronackie budownictwa kolejowego, wykonane z cegły ze stromymi dachami. Stanowią one wyraźny kontrast dla otaczających je typowych miejskich kamienic, zbudowanych w układzie kwartałowym. Te dwie różne formy architektoniczne, które znajdują się obok siebie na tej samej ulicy, tworzą wyraźną różnicę w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej.

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

Zabudowa historyczna i współczesna architektura

Owe fakty, w połączeniu z lokalizacją budynku przy wjeździe do ścisłego śródmieścia, stały się katalizatorem dla projektu, który dążył do osiągnięcia różnych celów. Chodziło o dostosowanie wielkości i gęstości zabudowy do miejskiego kontekstu, w tym dopasowanie wysokości obiektu do charakterystycznych dla śródmieścia kamienic, zapewnienie nowoczesnych standardów użytkowych, technicznych i środowiskowych, a także o zachowanie dziedzictwa i historii miejsca.

 

Pierwotna struktura kamienicy kolejowej została zachowana i wkomponowana w nową bryłę budynku, tworząc połączenie historycznego obrysu z nowoczesną architekturą. Nowe elementy charakteryzują się prostotą formy i metaliczną powierzchnią, która odbija otaczającą zieleń i miejską zabudowę. Elewacja budynku to połączenie ciemnego zarysu archetypicznej bryły z opalizującymi w słońcu nowymi fragmentami, tworzącymi dynamiczną kompozycję.

 

„Jak wielokrotnie wspominaliśmy nie mamy patentu na architekturę. Nie projektujemy „w stylu x”, czy „y”. Uważamy, że to zaprzeczenie autentycznej i znaczącej przestrzeni – co uważam za sens architektury. Nasze projekty są jednak konceptualnie związane ze sobą – wspólny jest sposób myślenia o przestrzeni i użytkowniku. Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami.” – mówi Krzysztof Zalewski, autor obiektu. Przykładem tego podejścia są także Apartamenty Młyńska 2 w Chorzowie.

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

Nowe standardy

Budynek oferuje 5 kondygnacji użytkowych o elastycznej funkcji biurowej, dostosowanych do wysokich standardów pracy. W skład obiektu wchodzi nowe wejście oraz wygodna klatka schodowa z windą. Część piwnic została zaadaptowana, a ściany zewnętrzne zachowane. Nowe elementy konstrukcyjne spełniają wymagania techniczne, w tym dostępność, warunki pożarowe, ewakuację oraz standardy energooszczędne i ekologiczne. Obiekt zaprojektowano zgodnie z standardami certyfikacji środowiskowej BREEAM.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

H11 Boutique Office - metryczka projektu budynku

Projekt: Zalewski Architecture Group

Lokalizacja: Gliwice

Architekci: Krzysztof Zalewski

Współpraca projektowa: Paweł Zalewski, Patrycja Dapa – Rylukowska

Realizacja: 2024

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Źródło: zalewskiag.com/

 

 

 

Tekst autorski

 

H11 Boutique Office w Gliwicach

W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, powstał obiekt, który różni się znacznie od pozostałych budynków w tym miejscu. Uważny przechodzień w tym nowoczesnym obiekcie zauważy jednak nawiązania do przeszłości. H11 Boutique Office jest elementem transformacji rewitalizacji dzielnicy, a także pretekstem do ważnego dialogu na temat tego,   jak dziś projektować, by nowoczesne obiekty wpisywały się w przestrzeń miejską w sposób zrównoważony i równocześnie z poszanowaniem przeszłości.

 

Kontekst H11 Boutique Office w Gliwicach

Dla koncepcji przebudowy obiektu istotna jest w szczególności jego lokalizacja w śródmieściu, na granicy terenów kolejowych. Tu na początku ubiegłego wieku zrealizowano zabudowę charakterystyczną dla patronackiego budownictwa kolejowego. Ceglane budynki o spadzistych dachach, kontrastują z sąsiadującym typowo miejskim, kamienicznym budownictwem kwartałowym. Te dwa odmienne style zabudowy, sąsiadujące naprzeciw siebie na jednej ulicy, stanowią znaczący kontrast w podejściu do sposobu formowania miasta.

 

Wyzwanie 1. Zachowanie pamięci

W miarę jak kolej sukcesywnie opuszcza swoje obiekty, tracą one swoją pierwotną funkcję. Stają się pustostanami, popadają w ruinę, są trudne do adaptacji według współczesnych standardów i oczekiwań użytkowników. Tak było w przypadku tego obiektu, który ze względu na zły stan nie nadawał się do odtworzenia.

Trzeba jednak pamiętać, że przeszłość zwłaszcza w architekturze nigdy nie jest bez znaczenia. Dlatego przy projektowaniu nowego obiektu zachowano pamięć o poprzednim -  choć nie wprost. Uważny przechodzień zauważy ślad pierwotnej kamienicy - ciemny zarys dawnej bryły budynku ze spadzistym dachem, a przy bliższym oglądzie przemyślany, syntetyczny relief historycznych otworów, gzymsów i opasek.

 

Wyzwanie 2. Wymogi współczesności

Miasto się zmienia. Nowe realizacje powinny odzwierciedlać nie tylko ten proces, ale odpowiadać na współczesne standardy i potrzeby użytkowników.

Elewacja H 11 tworzy więc kompozycję przede wszystkim współczesną. Budynek otrzymał prostą i czystą formę. Jego metaliczna powierzchnia odbija okoliczną zieleń, kamienice, niebo. Zmienia się w zależności od kierunku patrzenia, pory dnia, pogody, pór roku. Reaguje na miasto i z nim współgra. Dodatkowo abstrakcyjny, atektoniczny układ nowych, dużych okien przenika i scala budynek. To architektura, która świadomie nawiązuje do otoczenia, i mimo znacznych gabarytów odpowiada na konieczność zrównoważenia elementów przestrzennych, pogodzenia różnych skal i konwencji. 

 

Użyteczność i ekologia H11 Boutique Office w Gliwicach

 

W zakresie budowlanym zaadaptowano część piwnic i ścian zewnętrznych obiektu. Pozostałe elementy ze względu na zły stan, a także konieczność spełnienia uwarunkowań technicznych w zakresie dostępności, warunków pożarowych, ewakuacji, zagadnień energooszczędnych i ekologicznych, została wykonana na nowo. Obiekt zyskał dodatkowe kondygnacje - łącznie 5 kondygnacji użytkowych o elastycznej funkcji biurowej, nowe wejście wraz z dobudowaną wygodną klatką schodową z dźwigiem osobowym. Projektowanie zgodnie ze standardami certyfikacji środowiskowej BREEAM zapewnia odpowiednie warunki dostępności i wygody pracowników, pozyskiwania i oszczędności energii. Obiekt zaprojektowano, by zapewniał wszechstronną optymalizację ekologiczną i kosztową.

 

Dialog z miastem H11 Boutique Office w Gliwicach

 

Budynek uwzględnia różne cele i użytkowników. Jest odpowiedzią na oczekiwania klienta i równocześnie ma służyć otoczeniu. Ma nawiązywać, uwzględniać kontekst, ale też tworzyć nowe i prowadzić dialog. H11 Boutique Office w Gliwicach jest efektem całościowego podejścia architektów do projektowania przestrzeni miejskiej:

„Nasze projekty są konceptualnie związane ze sobą – wspólny jest sposób myślenia o przestrzeni i użytkowniku. Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami.” – mówi Krzysztof Zalewski, autor obiektu.

 

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH

Autor projektu: Zalewski Architecture Group

Architekci: Krzysztof Zalewsk

Współpraca projektowa: Paweł Zalewski, Patrycja Dapa – Rylukowska,

Autor zdjęć:Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Lokalizacja: Gliwice, śląskie

Data realizacji: 2024 r.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec , Budynek Biurowy , Nowoczesne Biuro , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Przebudowa Obiektu

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera