Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa kamienicy kolejowej w Gliwicach

 

Czas czytania: ~ 7 min


W centrum Gliwic zrealizowano projekt H11 Boutique Office, autorstwa Zalewski Architecture Group. Inicjatywa ta to przebudowa i rozbudowa kamienicy kolejowej z początku XX wieku, która została przekształcona w obiekt biurowy. Projekt łączy historyczny obraz otoczenia z nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

W śródmiejskim kontekście

Z czasem, kiedy kolej stopniowo porzuca swoje budynki, te przestają pełnić swoją oryginalną rolę, zamieniając się w opuszczone obiekty. Tak jak w omawianym przypadku, budynki te często popadają w zaniedbanie i trudno jest je dostosować do nowych standardów oraz wymagań użytkowników. Jednakże jako świadectwa przeszłości, nadal są one ważnym elementem kolektywnej pamięci, ukazującym ciągłość i rozwój miasta. Dlatego też mogą one służyć jako źródło inspiracji, dostarczając wartości dla inwestorów, użytkowników i architektów.

 

W tym miejscu, na początku XX wieku, powstały charakterystyczne budynki patronackie budownictwa kolejowego, wykonane z cegły ze stromymi dachami. Stanowią one wyraźny kontrast dla otaczających je typowych miejskich kamienic, zbudowanych w układzie kwartałowym. Te dwie różne formy architektoniczne, które znajdują się obok siebie na tej samej ulicy, tworzą wyraźną różnicę w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej.

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

Zabudowa historyczna i współczesna architektura

Owe fakty, w połączeniu z lokalizacją budynku przy wjeździe do ścisłego śródmieścia, stały się katalizatorem dla projektu, który dążył do osiągnięcia różnych celów. Chodziło o dostosowanie wielkości i gęstości zabudowy do miejskiego kontekstu, w tym dopasowanie wysokości obiektu do charakterystycznych dla śródmieścia kamienic, zapewnienie nowoczesnych standardów użytkowych, technicznych i środowiskowych, a także o zachowanie dziedzictwa i historii miejsca.

 

Pierwotna struktura kamienicy kolejowej została zachowana i wkomponowana w nową bryłę budynku, tworząc połączenie historycznego obrysu z nowoczesną architekturą. Nowe elementy charakteryzują się prostotą formy i metaliczną powierzchnią, która odbija otaczającą zieleń i miejską zabudowę. Elewacja budynku to połączenie ciemnego zarysu archetypicznej bryły z opalizującymi w słońcu nowymi fragmentami, tworzącymi dynamiczną kompozycję.

 

„Jak wielokrotnie wspominaliśmy nie mamy patentu na architekturę. Nie projektujemy „w stylu x”, czy „y”. Uważamy, że to zaprzeczenie autentycznej i znaczącej przestrzeni – co uważam za sens architektury. Nasze projekty są jednak konceptualnie związane ze sobą – wspólny jest sposób myślenia o przestrzeni i użytkowniku. Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami.” – mówi Krzysztof Zalewski, autor obiektu. Przykładem tego podejścia są także Apartamenty Młyńska 2 w Chorzowie.

H11 Boutique Office
H11 Boutique Office
H11 Boutique Office

Nowe standardy

Budynek oferuje 5 kondygnacji użytkowych o elastycznej funkcji biurowej, dostosowanych do wysokich standardów pracy. W skład obiektu wchodzi nowe wejście oraz wygodna klatka schodowa z windą. Część piwnic została zaadaptowana, a ściany zewnętrzne zachowane. Nowe elementy konstrukcyjne spełniają wymagania techniczne, w tym dostępność, warunki pożarowe, ewakuację oraz standardy energooszczędne i ekologiczne. Obiekt zaprojektowano zgodnie z standardami certyfikacji środowiskowej BREEAM.

 

Zobacz galerię zdjęć budynku

H11 Boutique Office - metryczka projektu budynku

Projekt: Zalewski Architecture Group

Lokalizacja: Gliwice

Architekci: Krzysztof Zalewski

Współpraca projektowa: Paweł Zalewski, Patrycja Dapa – Rylukowska

Realizacja: 2024

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Źródło: zalewskiag.com/

 

 

 

Tekst autorski

 

H11 Boutique Office w Gliwicach

W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, powstał obiekt, który różni się znacznie od pozostałych budynków w tym miejscu. Uważny przechodzień w tym nowoczesnym obiekcie zauważy jednak nawiązania do przeszłości. H11 Boutique Office jest elementem transformacji rewitalizacji dzielnicy, a także pretekstem do ważnego dialogu na temat tego,   jak dziś projektować, by nowoczesne obiekty wpisywały się w przestrzeń miejską w sposób zrównoważony i równocześnie z poszanowaniem przeszłości.

 

Kontekst H11 Boutique Office w Gliwicach

Dla koncepcji przebudowy obiektu istotna jest w szczególności jego lokalizacja w śródmieściu, na granicy terenów kolejowych. Tu na początku ubiegłego wieku zrealizowano zabudowę charakterystyczną dla patronackiego budownictwa kolejowego. Ceglane budynki o spadzistych dachach, kontrastują z sąsiadującym typowo miejskim, kamienicznym budownictwem kwartałowym. Te dwa odmienne style zabudowy, sąsiadujące naprzeciw siebie na jednej ulicy, stanowią znaczący kontrast w podejściu do sposobu formowania miasta.

 

Wyzwanie 1. Zachowanie pamięci

W miarę jak kolej sukcesywnie opuszcza swoje obiekty, tracą one swoją pierwotną funkcję. Stają się pustostanami, popadają w ruinę, są trudne do adaptacji według współczesnych standardów i oczekiwań użytkowników. Tak było w przypadku tego obiektu, który ze względu na zły stan nie nadawał się do odtworzenia.

Trzeba jednak pamiętać, że przeszłość zwłaszcza w architekturze nigdy nie jest bez znaczenia. Dlatego przy projektowaniu nowego obiektu zachowano pamięć o poprzednim -  choć nie wprost. Uważny przechodzień zauważy ślad pierwotnej kamienicy - ciemny zarys dawnej bryły budynku ze spadzistym dachem, a przy bliższym oglądzie przemyślany, syntetyczny relief historycznych otworów, gzymsów i opasek.

 

Wyzwanie 2. Wymogi współczesności

Miasto się zmienia. Nowe realizacje powinny odzwierciedlać nie tylko ten proces, ale odpowiadać na współczesne standardy i potrzeby użytkowników.

Elewacja H 11 tworzy więc kompozycję przede wszystkim współczesną. Budynek otrzymał prostą i czystą formę. Jego metaliczna powierzchnia odbija okoliczną zieleń, kamienice, niebo. Zmienia się w zależności od kierunku patrzenia, pory dnia, pogody, pór roku. Reaguje na miasto i z nim współgra. Dodatkowo abstrakcyjny, atektoniczny układ nowych, dużych okien przenika i scala budynek. To architektura, która świadomie nawiązuje do otoczenia, i mimo znacznych gabarytów odpowiada na konieczność zrównoważenia elementów przestrzennych, pogodzenia różnych skal i konwencji. 

 

Użyteczność i ekologia H11 Boutique Office w Gliwicach

 

W zakresie budowlanym zaadaptowano część piwnic i ścian zewnętrznych obiektu. Pozostałe elementy ze względu na zły stan, a także konieczność spełnienia uwarunkowań technicznych w zakresie dostępności, warunków pożarowych, ewakuacji, zagadnień energooszczędnych i ekologicznych, została wykonana na nowo. Obiekt zyskał dodatkowe kondygnacje - łącznie 5 kondygnacji użytkowych o elastycznej funkcji biurowej, nowe wejście wraz z dobudowaną wygodną klatką schodową z dźwigiem osobowym. Projektowanie zgodnie ze standardami certyfikacji środowiskowej BREEAM zapewnia odpowiednie warunki dostępności i wygody pracowników, pozyskiwania i oszczędności energii. Obiekt zaprojektowano, by zapewniał wszechstronną optymalizację ekologiczną i kosztową.

 

Dialog z miastem H11 Boutique Office w Gliwicach

 

Budynek uwzględnia różne cele i użytkowników. Jest odpowiedzią na oczekiwania klienta i równocześnie ma służyć otoczeniu. Ma nawiązywać, uwzględniać kontekst, ale też tworzyć nowe i prowadzić dialog. H11 Boutique Office w Gliwicach jest efektem całościowego podejścia architektów do projektowania przestrzeni miejskiej:

„Nasze projekty są konceptualnie związane ze sobą – wspólny jest sposób myślenia o przestrzeni i użytkowniku. Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami.” – mówi Krzysztof Zalewski, autor obiektu.

 

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH

Autor projektu: Zalewski Architecture Group

Architekci: Krzysztof Zalewsk

Współpraca projektowa: Paweł Zalewski, Patrycja Dapa – Rylukowska,

Autor zdjęć:Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Lokalizacja: Gliwice, śląskie

Data realizacji: 2024 r.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec , Budynek Biurowy , Nowoczesne Biuro , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Przebudowa Obiektu

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera