Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kończy się budowa bazyliki Sagrada Familia

 

Czas czytania: ~2 min


W marcu tego roku zarządzająca pracami przy bazylice Sagrada Familia firma ogłosiła, że w 2026 roku zakończy się budowa ikonicznego gmachu. Udało się zgromadzić budżet na te prace i inauguracja nowego wcielenia budowli, która jest symbolem Barcelony odbędzie się w stulecie śmierci jej pierwotnego architekta Antonio Gaudiego, a zarazem w 144. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę.

 

Sagrada Familia

Budowa barcelońskiej bazyliki rozpoczęła się w 1882 roku. Projektujący ją Antonio Gaudi nadzorował budowę ogromnego gmachu z zaprojektowanymi  osiemnastoma wieżami i kilkoma różnymi fasadami aż do swojej tragicznej śmierci w 1926 roku. Cztery wieże, jedna z fasad oraz krypta – tylko tyle zdążył ukończyć sam architekt, który nieustannie zmieniał swój projekt (nawet w czasie budowy), dorysowywał elementy, wzbogacał i tak imponującą i wyjątkową dekorację rzeźbiarską gmachu. Przez kolejne dekady usiłowano dokończyć budowę, jednak przez blisko półtora wieku nie udało się tego dokonać, tak ze względu na wielkie koszty tego procesu, jak i wyjątkowe skomplikowanie projektu i zakresu prac.

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Sagrada Familia to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych kościołów na świecie, wpisany w 2005 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć budowla Gaudiego jest co roku odwiedzana przez miliony turystów i stała się znakiem rozpoznawczym nie tylko miasta, ale i całej Hiszpanii, zakończenie budowy katedry budzi różne emocje. Nie chodzi tylko o astronomiczne koszty tego procesu, ale także na to, że budowla może nieco zmienić swój wygląd. W procesie budowy zostanie dokończona najwyższa, sięgająca aż 175 metrów wieża świątyni – w ten sposób Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem świata oraz najwyższym budynkiem Barcelony. Jeszcze więcej kontrowersji budzi plan dokończenia planowanych przez Gaudiego schodów – ogromne, rozległe, mają prowadzić do wnętrza kościoła. Dziś jednak, kiedy okolice kościoła zostały gęsto zabudowane, na schody nie ma po prostu miejsca (które było w czasach Gaudiego). Budowa schodów będzie wymagała więc... rozbiórki kilku okolicznych budynków. W tej sprawie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Co ważne: zakończenie budowy bryły katedry nie jest równoznaczne z zakończeniem prac w jej wnętrzu. To – jak wiadomo wyjątkowo rozbudowane i zdobne – ma być realizowane jeszcze osiem lat, budowa wewnątrz gmachu ma potrwać do 2034 roku.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura, Architektura Zagraniczna

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera