Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kończy się budowa bazyliki Sagrada Familia

 

Czas czytania: ~2 min


W marcu tego roku zarządzająca pracami przy bazylice Sagrada Familia firma ogłosiła, że w 2026 roku zakończy się budowa ikonicznego gmachu. Udało się zgromadzić budżet na te prace i inauguracja nowego wcielenia budowli, która jest symbolem Barcelony odbędzie się w stulecie śmierci jej pierwotnego architekta Antonio Gaudiego, a zarazem w 144. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę.

 

Sagrada Familia

Budowa barcelońskiej bazyliki rozpoczęła się w 1882 roku. Projektujący ją Antonio Gaudi nadzorował budowę ogromnego gmachu z zaprojektowanymi  osiemnastoma wieżami i kilkoma różnymi fasadami aż do swojej tragicznej śmierci w 1926 roku. Cztery wieże, jedna z fasad oraz krypta – tylko tyle zdążył ukończyć sam architekt, który nieustannie zmieniał swój projekt (nawet w czasie budowy), dorysowywał elementy, wzbogacał i tak imponującą i wyjątkową dekorację rzeźbiarską gmachu. Przez kolejne dekady usiłowano dokończyć budowę, jednak przez blisko półtora wieku nie udało się tego dokonać, tak ze względu na wielkie koszty tego procesu, jak i wyjątkowe skomplikowanie projektu i zakresu prac.

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Sagrada Familia to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych kościołów na świecie, wpisany w 2005 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć budowla Gaudiego jest co roku odwiedzana przez miliony turystów i stała się znakiem rozpoznawczym nie tylko miasta, ale i całej Hiszpanii, zakończenie budowy katedry budzi różne emocje. Nie chodzi tylko o astronomiczne koszty tego procesu, ale także na to, że budowla może nieco zmienić swój wygląd. W procesie budowy zostanie dokończona najwyższa, sięgająca aż 175 metrów wieża świątyni – w ten sposób Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem świata oraz najwyższym budynkiem Barcelony. Jeszcze więcej kontrowersji budzi plan dokończenia planowanych przez Gaudiego schodów – ogromne, rozległe, mają prowadzić do wnętrza kościoła. Dziś jednak, kiedy okolice kościoła zostały gęsto zabudowane, na schody nie ma po prostu miejsca (które było w czasach Gaudiego). Budowa schodów będzie wymagała więc... rozbiórki kilku okolicznych budynków. W tej sprawie ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Co ważne: zakończenie budowy bryły katedry nie jest równoznaczne z zakończeniem prac w jej wnętrzu. To – jak wiadomo wyjątkowo rozbudowane i zdobne – ma być realizowane jeszcze osiem lat, budowa wewnątrz gmachu ma potrwać do 2034 roku.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura, Architektura Zagraniczna

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera