Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Motywy architektury we współczesnej książce - spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

 

Czas czytania: ~3 min


29 kwietnia 2024 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Piątkiem pt. Motywy architektury we współczesnej książce. Rozmowa będzie prowadzona w ramach Tygodnia Architektury przez Panią Profesor Magdalenę Żmudzińska - Nowak.

 

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

Spotkanie w Bibliotece Śląskiej, organizowane w ramach Tygodnia Architektury pod egidą "Katowice Miasto Nauki", ma na celu połączenie dwóch różnych, ale wzajemnie się przenikających kontekstów: architektury i nauki. Centralnym tematem dyskusji będzie rola architektury w literaturze.

 

Zagadnienia wyjściowe do dyskusji obejmują kilka kluczowych kwestii. Będą dotyczyć m.in. interdyscyplinarnego podejścia w literaturze naukowej i badawczej, gdzie porównywane będą metody pracy pisarza-badacza dokumentalisty oraz naukowca akademickiego, który korzysta z tradycyjnych metod naukowych i porusza się w granicach określonych dyscyplin. Obiektywizmu badacza w kontekście nieuchronnej selekcji informacji, co stawia pytania o granice obiektywizmu w naukach humanistycznych i społecznych oraz o wpływ osobistych przekonań badacza na kształtowanie się narracji naukowej. Społeczna rola książek i badań naukowych. Uczestnicy spotkania rozważą, jak literatura i prace naukowe wpływają na społeczeństwo, jak kształtują publiczne dyskursy i w jaki sposób mogą przyczyniać się do rozwoju kulturalnego i intelektualnego społeczności.

 

Dyskusja będzie również wzbogacona o szczegółowe pytania i odniesienia do książek Autora, co pozwoli na głębsze zrozumienie omawianych zagadnień w kontekście jego twórczości. Spotkanie to zapowiada się jako ciekawa okazja do zgłębiania tematu architektury w literaturze, z perspektywy interdyscyplinarnej analizy i krytycznego przemyślenia roli nauki i literatury w społeczeństwie.

 

Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak

Kierownik Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Kierownik Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

 

Profesor, naukowiec i nauczyciel akademicki w zakresie problematyki dziedzictwa kulturowego, konserwacji, adaptacji i rewitalizacji obiektów zabytkowych, teorii architektury i urbanistyki. Profesor Wizytujący oraz Członek Kolegium Szkoły Doktorskiej w University of Cassino and Southern Lazio. Prowadzi także stałą współpracę naukową z University of Pisa. Inicjatorka szeregu projektów z zakresu badań i ochrony dziedzictwa kulturowego, m.in.: „San Pietro Infine - the Place and Memory” (2019), ”Lazio-Tuscany-Silesia: Heritage Sites in Conservation Perspective” (2020), „Lazio Paper Mills” (2021), i wielu innych. Autorka ponad stu publikacji naukowych, w tym monografii: „Local Architecture Heritage in the Integrated Approach: reseach-protection-education” (2019), „Miejsce: Tożsamość i Zmiana”(2010). Redaktor naukowy i współautor ponad dziesięciu książek, m.in.: „Tadeusz Barucki - Architekt, Podróżnik, Badacz” (2022), „Reflektory Interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo architektury Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku”(2018).

 

Grzegorz Piątek

Polskim architekt, kurator i krytyk architektury, urodzony i działający w Warszawie. Jest współzałożycielem Centrum Architektury w Warszawie, organizacji non-profit, która odgrywa kluczową rolę w promocji polskiej architektury zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego działalność zawodowa rozciąga się na szerokie spektrum działań związanych z architekturą i urbanistyką, obejmując pisanie, kuratorstwo wystaw oraz organizację wydarzeń kulturalnych. Piątek współpracuje z wieloma renomowanymi czasopismami i instytucjami, dzięki czemu jego teksty i projekty dotarły do szerokiej publiczności międzynarodowej. Autorstwo licznych książek i publikacji świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w dokumentowanie i interpretowanie zarówno historycznych, jak i współczesnych aspektów architektury. Jego prace charakteryzują się szczególną uwagą na społeczne i kulturowe konteksty urbanistyczne, co przyniosło mu uznanie i liczne wyróżnienia w dziedzinie krytyki architektonicznej. Grzegorz Piątek jest postacią, która znacząco wpływa na kształtowanie się dyskursu o architekturze w Polsce.

 

Źródło: bs.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Architektoniczne, Spotkanie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera