Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniana kostka na Uniwersytecie Kansas od BIG

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia BIG wraz z biurem projektowym BNIM i Wydziałem Architektury i Projektowania Uniwersytetu Kansas wspólnie tworzą nowy budynek edukacyjny w konstrukcji drewnianej. Nowa część kampusu będzie się nazywać The Makers' KUbe. Obiekt zapewni dodatkową przestrzeń edukacyjną. Całość rozwijana jest we współpracy ze studentami, kadrą i radą uczelni.

 

The Makers' KUbe
The Makers' KUbe

W japońskiej technice

"Makers' KUbe" to sześciopiętrowa konstrukcja o powierzchni 50,000 m. kw., charakteryzująca się unikalną, drewnianą ramą w formie diagrid. Wykorzystuje ona technikę mocowania drewna bez użycia stalowych płyt czy łączników, co stanowi odniesienie do tradycyjnych japońskich technik stolarskich. Fasada budynku będzie wykonana z przeszklonych paneli, co nie tylko wyeksponuje wewnętrzne systemy MEP (mechaniczne, elektryczne i sanitarne), ale również zapewni doskonałą izolację termiczną dzięki zastosowaniu naturalnego izolatora z konopi. Zaprojektowany system łączeń elementów drewnianych jest niezwykle imponującym elementem tego projektu.

The Makers' KUbe
The Makers' KUbe

Układ budynku

Budynek został zaprojektowany z myślą o maksymalizacji przepływu światła naturalnego i powietrza, co uda się osiągnąć dzięki strategicznemu umiejscowieniu w obrębie kampusu oraz zastosowaniu przeszklonych ścian zewnętrznych. The Makers' KUbe połączy ze sobą trzy budynki uniwersyteckie, oferując łatwe przejście między nimi za pomocą tzw. zimowych ogrodów w formie szklanych tuneli. Na wyższych piętrach znajdą się tarasy dostępne dla użytkowników, oferujące widoki na kampus i miasto. Architektura pozostałej części kampusu znacznie odbiega od nowo powstającej bryły. Należy jednak zauważyć, że nowa przestrzeń z pewnością będzie unikatowym elementem w tej lokalizacji. Warto dodać, że to będzie kolejna realizacja BIG w duchu zrównoważonego rozwoju i podobnie jak Vollebak Island może stać się ważnym przykładem ekologicznych rozwiązań.

The Makers' KUbe
The Makers' KUbe

Projekt wynikiem współpracy

Projekt The Makers' KUbe stanowi odpowiedź na potrzeby ponad 1300 studentów i kadry naukowej, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie projektowym. Budynek nie tylko przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, ale też stanowi materialną manifestację kreatywności i innowacyjności, będąc jednocześnie przykładem przyszłościowego myślenia w dziedzinie architektury i projektowania. Za samą formą oraz funkcją obiektu znacznie przemawia fakt, że projekt powstał w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami.

 

Zobacz projekt budynku

The Makers' KUbe - metryczka projektu obiektu

Projekt: BIG

Lokalizacja: Uniwersytet Kansas, USA

Zespół projektowy: Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen, Leon Rost, Yu Inamoto, Alana Goldweit, Dominyka Voelkle, Daniela Morin, Dylan Hames, Ema Bakalova, Hudson Parris, Isela Liu, Margaret Tyrpa, Megan Octaviani, Nele Herrmann, Paola Bokobsa, Praveen Lalitha Kishorekumar, Tara Abedinitafreshi, Thomas Guerra, Will Chuanrui Yu, Youjin Rhee

Współpraca: BNIM, StructureCraft, Walter P Moore, Cumming Group, JE Dunn Construction, Smith & Boucher, Forza Consultants, SK Design Group, Rosin Preservation, Kilograph

Źródło: big.dk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Projekt Budynku, Drewno W Architekturze

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera