Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rytmiczna ambasada

 

Czas czytania: ~2 min


19 kwietnia 2024 roku Marcin Sadowski, architekt i partner w pracowni JEMS Architekci opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia oświetlonego gmachu ambasady RP w Berlinie. Te nowe kadry prezentujące fasadę ważnego i od wielu lat wyczekiwanego gmachu pokazują nie tylko stan zaawansowania budowy, ale i jej rytmiczną, trójwymiarową strukturę.

 

Ambasada RP Berlin
Ambasada RP Berlin
Ambasada RP Berlin

Wyczekiwana realizacja

Do lat 90. polska ambasada w Berlinie mieściła się w biurowcu typu „Lipsk” przy najbardziej prestiżowej ulicy tego miasta, Unter den Linden, tuż obok Bramy Brandenburskiej i ambasad najważniejszych krajów świata. Niestety stary już budynek nie tylko nie był prestiżowy, ale po prostu z powodów technicznych nie nadawał się do użytkowania – został rozebrany. Od tamtej pory polska placówka dyplomatyczna zajmuje tymczasową siedzibę. Wiele lat zajęło znalezienie funduszy oraz nowego projektu ambasady przy alei Unter den Linden. W 2012 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt gmachu – pierwszą nagrodę otrzymała propozycja biura JEMS Architekci. W 2020 roku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie tej inwestycji. W 2022 roku zawisła na budynku wiecha. Dziś widać już gołym okiem, że budowa dobiega końca.

Ambasada RP Berlin
Ambasada RP Berlin

Budynki ambasad są obecne w pejzażu miejskim w sposób szczególny. Lokalizowane w prestiżowych miejscach, oznaczone flagami krajów które reprezentują, podlegają wyjątkowej ocenie” – zauważają projektanci z pracowni JEMS Architekci. Gmachu polskiej ambasady w Berlinie dotyczy to w szczególnym stopniu, bo staje ona przy najbardziej znanej, tłocznej, a zarazem prestiżowej alei w centrum niemieckiej stolicy. Zdawali sobie z tego sprawę architekci: „Istotą ambasady polskiej jest kontekstualność, jednorodność zastosowanych rozwiązań, umiar i racjonalność. Budynek zlokalizowany jest w niezwykle prestiżowym i eksponowanym miejscu. (...) Motywem przewodnim formowania gmachu Ambasady jest relacja pomiędzy strukturą, którą tworzą rytmy fasad, słupy, siatki podciągów a strukturą przestrzeni i ważnych pomieszczeń reprezentacyjnych”.

Ambasada RP Berlin
Ambasada RP Berlin

Trójwymiarowa fasada

Surowa, elegancka i chłodna fasada ambasady (budynek jest wpisany w pierzeję, dostawiony do obiektów znajdujących się po bokach, ma więc tylko elewację południową i północną) ma prosty rytm pionowych i poziomych podziałów, jednak projektanci kształtując ją trójwymiarowo i światłocieniowo. „Naprzemiennie ustawione elementy pionowe, oglądane w skrótach, dają efekt zmiennego przechodzenia ażuru w ścianę pełną w zależności od perspektywy z której fasada jest oglądana” – opisują to architekci. Pomiędzy dwoma fasadami projektanci utworzyli sieć wielu wewnętrznych dziedzińców, na które otwierają się przestrzenie reprezentacyjne ambasady, a na wyższych piętrach pokoje biurowe.

Ambasada RP Berlin
Ambasada RP Berlin

Ambasada RP - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Berlin, Unter den Linden

Inwestor: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Projekt architektoniczny: JEMS Architekci
Wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.

Powierzchnia: 10 000 m2

Projekt: 2012
Planowana realizacja: 2024
Źródło: jems.pl; facebook.com/JemsArchitekci


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera