Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stylowe fale

 

Czas czytania: ~5 min


Nie tylko szpitale w Polsce cierpią z powodu niedoboru personelu. Po przeciwnej stronie globu, australijskie miasto Yarram stanęło w obliczu tego samego problemu. Yarram jest częścią stanu Wiktoria w południowo-wschodniej Australii i znajduje się na stosunkowo niewielkim obszarze kontynentu, który cieszy się umiarkowaną strefą klimatyczną. Niezwykła nazwa miasta pochodzi z aborygeńskiego dialektu. "Yarram Yarram" oznacza "mnóstwo wody". Otoczone żyznymi polami uprawnymi, Yarram dostarczało produkty mleczne do wszystkich części kontynentu.

 

Projekt Zintegrowanego Centrum Opieki Zdrowotnej

W nurcie metropolii

Obecnie miasto liczy około 2000 mieszkańców. Yarram ma trudności z przyciągnięciem personelu medycznego do miasta i utrzymaniem go tam, ponieważ wielu pracowników wybiera Melbourne. Ta czteroipółmilionowa metropolia oddalona jest o około 190 kilometrów w kierunku północno-zachodnim. Budowa nowego ośrodka zdrowia powinna uczynić tę lokalizację bardziej atrakcyjną dla specjalistów.

 

Wizja nadziei i dobrobytu

Miasto zleciło zespołowi architektów z McBride Charles Ryan zaprojektowanie nowego ośrodka zdrowia. Podczas pierwszej wizyty w mieście, zespół był pod dużym wrażeniem historycznych ceglanych budynków, które nadal stoją wzdłuż głównej ulicy Yarram. "Chcieliśmy, aby nasz projekt odzwierciedlał poczucie nadziei i dobrobytu, które te budynki przyniosły Yarram w swoich czasach" - mówi Debbie Ryan z McBride Charles Ryan Architects.

Projekt Zintegrowanego Centrum Opieki Zdrowotnej

Atrakcyjna architektura

Stary ośrodek zdrowia (Yarram & District Health Service / YDHS) miał zyskać nowy wygląd, a wcześniej rozproszone usługi, zostały zebrane pod jednym dachem. Miastu zależało na nowoczesnej architekturze, która przyciągnęłaby potencjalnych pracowników. Nowe środowisko pracy miało również poprawić współpracę i satysfakcję wśród obecnie zatrudnionych.

 

Różnorodność funkcjonalna

Centrum wykorzystuje niektóre elementy dekoracyjne historycznej architektury Yarram w nowoczesnej formie. Cegły ze starego budynku zostały ponownie wykorzystane do elewacji.

 

Nowy budynek, nazwany "Zintegrowanym Centrum Opieki Zdrowotnej" (IHCC), ma powierzchnię około 1400 m². Obejmuje on poczekalnię i recepcję, gabinety konsultacyjne i zabiegowe dla różnych specjalności medycznych i terapeutycznych, a także sale konferencyjne, pokoje dla pielęgniarek i otwarte biuro dla administracji.

Projekt Zintegrowanego Centrum Opieki Zdrowotnej

„Weranda” z cynku i stali

Jedną ze szczególnych cech nowego budynku jest plan piętra, który ma kształt fali, co znajduje również odzwierciedlenie w elewacji i elementach sufitu. Na zewnątrz zainstalowano około 1000 m² profili VMZINC Flatlock AZENGAR. Zainstalowane pionowo, pokrywają górną część zewnętrznej elewacji. W dolnej części, na zamkniętych bokach znajdują się ceglane ściany.

 

Wokół wejścia do IHCC sytuacja wygląda nieco inaczej. W tym miejscu znajduje się bogato przeszklona fasada wewnętrzna. Podobnie jak w przypadku werand historycznych budynków miasta, przed przeszklonym wnętrzem znajduje się zadaszony obszar przypominający kolumnadę. W tym miejscu jaskrawo pomalowane stalowe elementy pełnią rolę kolumn lub belek. Są one równomiernie rozmieszczone, aby zapewnić wysoki stopień przejrzystości. W górnej części te stalowe elementy tworzą faliste połączenie z profilami Flatlock AZENGAR.

 

Efektowne przejścia

Firma JM Cladding, we współpracy z firmą budowlaną TS Constructions, przeprowadziła staranny montaż profili. W przejściu na płaski dach profile podążają za ciągłą zakrzywioną linią. Sytuacja staje się bardziej ożywiona od spodu, gdzie przejście od cynku do profili stalowych charakteryzuje się znacznie wyraźniejszym pofałdowaniem. Okładzina cynkowa wymagała odpowiednio dostosowanej podkonstrukcji z wieloma krzywiznami.

Projekt Zintegrowanego Centrum Opieki Zdrowotnej

Z myślą o klimacie

Nowy budynek wyróżnia się zrównoważonym rozwojem, nie tylko ze względu na recykling starych cegieł. Oprócz dobrej izolacji, architekci położyli nacisk na wybór lokalnie produkowanych materiałów. Na przykład drewno lokalnej odmiany jesionu o nazwie Silvertop zostało użyte do okładzin sufitowych, których faliste krzywizny ciągną się od kolumnowych sufitów do wnętrza. Drewno to zostało również użyte do innych elementów wnętrza.

 

Wysokie kolumnady zapewniają korzyści klimatyczne: dają cień w lecie, a w chłodnych porach roku przechwytują ciepło z zimowego słońca i kierować je do połączonych pomieszczeń recepcji i personelu. Ponadto ośrodek zdrowia został zintegrowany z systemem projektów energooszczędnych, solarnych i geotermalnych sąsiedniego szpitala. Dodatkowo wykończenie elewacji zostało wykonane z cynku - naturalnego materiału w 100% nadającego się do recyklingu.

 

Wszystko dla zdrowia

Projekt prezentuje możliwości nowoczesnego regionalnego centrum medycznego. Jednocześnie stanowi udane połączenie tak różnorodnych materiałów budowlanych, jak drewno, szkło, cegła, stal i cynk, które razem tworzą harmonijny obraz całości. Oprócz poszukiwania wyspecjalizowanego personelu, miasto dąży również do innego celu. Mieszkańcy Yarram i okolic powinni czuć się tu na tyle komfortowo, by przychodzić na konsultacje tak wcześnie, jak to możliwe, w przypadku jakichkolwiek dolegliwości. W dłuższej perspektywie powinno to poprawić stan zdrowia mieszkańców miasta i sąsiednich obszarów.

Projekt Zintegrowanego Centrum Opieki Zdrowotnej

W strefie wejściowej mieszanka materiałów pokazuje swoją różnorodność. Cegła, drewno, szkło, stal i cynk łączą się, tworząc harmonijny wygląd.

 

Tekst: Guido Wollenberg

Prawa do zdjęcia: John Gollings AM

Źródło: VMZINC Polska


fGzsjX9LpTgFos2NLWEITlOhMd2tW9n8DSDG3lvjQfyviWQrPcY6IVI7jWpz_image001jpg.jpg

Wyroby z blachy cynkowej VMZINC® są obecne na rynku polskim od roku 1999. Początkowo ich sprzedaż była prowadzona przez firmę VM ZINC Polska Sp. z o.o. W 2003 roku do działalności VMZINC zostały dołączone inne oddziały koncernu VMZINC i firma została przekształcona w VMZINC Marketing Services Polska Sp. z o.o. Po przekształceniach w roku 2010 firma przyjęła ostatecznie nazwę VM BUILDING SOLUTIONS Sp. z o.o. VM BUILDING SOLUTIONS - producent blach cynkowo-tytanowych VMZINC zajmuje się promocją, propagowaniem  i sprzedażą materiałów stosowanych w budownictwie. Działając na Polskim rynku jesteśmy partnerem w kontaktach z inwestorami, architektami, wykonawcami i dystrybutorami. Staramy się być ekspertami w doradztwie technicznym począwszy od koncepcji projektu aż do zakończenia robót.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Okładziny Elewacyjne, Elewacja

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera