Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kwadratowy żłobek

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia ah! design Agnieszka Hornowska przygotowała projekt pierwszego z dwóch żłobków zaplanowanych do realizacji w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie w Krakowie. Za inwestycję odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich Krakowa. Pierwszy z dwóch planowanych obiektów ma powstać przy ulicy Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik.

 

Projekt żłobka dla Krakowa

Miejski projekt

Przez wiele lat nowe placówki opiekuńcze dla najmłodszych nie były przez władze samorządowe traktowane priorytetowo; wydawało się, że zawsze pilniejsze wydatki, a budżety gmin zawsze za małe. W końcu jednak sytuacja się zmieniła i zaczyna przybywać publicznych żłobków i przedszkoli. Co więcej, coraz częściej są one ciekawie zaprojektowane, krojone na miarę i potrzeby najmłodszych użytkowników, ale także z szacunkiem do estetyki i kontekstu. Jak to się stało w Adamowie, Potęgowie czy Kłodawie.

Projekt żłobka dla Krakowa

Żłobek w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie w Krakowie projektu pracowni ah! design Agnieszka Hornowska został zaprezentowany 20 maja 2024 roku. Jak mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie: „Posiadając koncepcję i program funkcjonalno-użytkowy jak najszybciej będziemy chcieli ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i realizację robót budowlanych”.

Projekt żłobka dla Krakowa

Kolory i moduły

Budynek zaprojektowany przez biuro ah! design Agnieszka Hornowska ma mieć plan zbliżony do kwadratu. Ma zostać posadowiony względem stron świata tak, aby maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne, budynek otoczy zaprojektowany teren zielony. Żłobek ma mieć dwie kondygnacje, nas których przewidziano pomieszczenia dla ok. 60 dzieci, w tym strefy do zabawy i do leżakowania, jadalnie, kuchnię, sanitariaty, pomieszczenia techniczne i administracyjne. Budynek ma być utrzymany w jasnej, przyjaznej dzieciom  kolorystyce.

 

W ślad za projektem żłobka w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie powstaje koncepcja i programu funkcjonalno-użytkowego dla drugiego ze żłobków na terenie Wzgórz Krzesławickich. Będzie to również budynek w technologii modułowej, gdzie miejsce opieki znajdzie ok. 50 dzieci.

 

Źródło: zim.krakow.pl/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Obiekt Architektoniczny

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera