Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 3 min


Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez firmę Wienerberger. Ideą była chęć promowania innowacji i doskonałości w architekturze ceglanej, doceniania twórców, którzy kreatywnie potrafią wykorzystać ceramikę budowlaną. W tym roku na konkurs nadesłano 743 projektów z 54 krajów, co pokazuje znaczenie i rangę konkursu, ale i wciąż żywy innowacyjny potencjał architektury ceglanej. Jak zwykle zgłoszone budowle oceniane były w pięciu kategoriach konkursowych - „Feeling at home”, „Living together”, „Working together”, „Sharing public spaces”, „Building outside the box”, wyłoniono także zwycięzcę Grand Prix. Nagrody zostały przyznane w oparciu o kryteria takie jak estetyka, zrównoważony rozwój i innowacyjność.

 

Konkurs Brick Award jest dobrze znany także w Polsce, ma od kilku lat również lokalną edycję – w jej ramach wybierany jest projekt, który później reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. W 2019 roku Polska architektura zaistniała w konkursie w najpełniejszym stopniu – gmach Szkoły Filmowej w Katowicach (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego) projektu pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe zdobył Grand Prix. W 2024 roku Wojciech Małecki zasiadał w jury konkursu, a podczas odbywającej się w Wiedniu gali ogłoszenia wyników wręczał nagrodę zwycięzcy w kategorii „Living Together”.

 

"Dziś architekci stoją przed poważnymi wyzwaniami. Muszą tworzyć przestrzenie, które zarówno zmniejszają nasz wpływ na planetę, jak i chronią nas przed skutkami zmiany klimatu, a jednocześnie sprawiają, ze względu na gwałtowny wzrost kosztów życia w ciągu ostatnich lat, że domy stają się bardziej przystępne cenowo. Jak pokazują tegoroczni zwycięzcy nagrody Brick Award, aby znaleźć właściwe odpowiedzi architekci odkrywają nowe sposoby wykorzystania materiałów i konstrukcji. Projekty, poza walorami estetycznymi i konstrukcyjnymi, są odbiciem innowacyjnego ducha, jakiego wymagają dzisiejsze wyzwania. Od oszczędzania zasobów naturalnych po budowanie w istniejącym środowisku — kreatywne podejście wskazywało rozwiązania, wykorzystując wciąż ogromny potencjał cegły. Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować i wspierać tych pionierów”, mówił podczas gali ogłoszenia wyników konkursu Brick Award Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger.

 

Najlepsze ceglane budynki świata

Grand Prix oraz nagrodę główną w kategorii „Sharing public spaces” otrzymała brytyjska pracownia Níall McLaughlin Architects za projekt „International Rugby Experience”, centrum wystawienniczo-eventowe w Limerick poświęcone rugby. Jego projekt czerpie inspirację ze słynnych kościołów Limerick, jednocześnie zachowując nowoczesną estetykę, dzięki czemu budynek pasuje do otoczenia, jednocześnie podnosząc jego estetykę.

W kategorii „Feeling at home” zwyciężyło paragwajskie studio Equipo de Arquitectura, którego „Dom pośredni” wykorzystuje sprasowane bloki gleby, pozwalające na niskoemisyjną kontrolę temperatury.

Nagroda za „Living together”, w kategorii mieszkań wielorodzinnych, trafiła do argentyńskiego zespołu Estudio Arqtipo za połączenie dziesięciu jednostek mieszkalnych na wąskiej narożnej działce, przy jednoczesnym zapewnieniu każdemu mieszkaniu prywatnej przestrzeni zewnętrznej.

W kategorii „Working together”, dwa współpracujące ze sobą irlandzkie studia Grafton Architects i O'Mahony Pike Architects zajęły pierwsze miejsce dzięki nowej siedzibie dla Electricity Supply Board of Ireland, w projekcie której udało się połączyć nowoczesne standardy budowlane z historyczną estetyką Dublina.

Nagrodę w kategorii „Building outside the box” otrzymał wspólny projekt pracowni HANGHAR z Hiszpanii i PALMA z Meksyku. Na potrzeby festiwalu architektury i designu zbudowali oni tymczasową artystyczną konstrukcję z cegły zatytułowaną „Types of spaces” w wąskim przejściu w hiszpańskim mieście Logroño, która prowadzi odwiedzających przez kilka stylów architektonicznych.

Źródło: wienerberger.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cegły , Wyniki Konkursu Architektonicznego , Architektura Zagraniczna , Hot

Luksusowe mieszkanie w forcie
Luksusowe mieszkanie w forcie

Fort 8 Rawelin – to nazwa luksusowego budynku mieszkalnego, który powstaje na terenie dawnego rosyjs ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera