Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wienerberger Brick Award 2019 – zobacz zwycięzców konkursu

 

Czas czytania: ~4 min


Konkurs Wienerberger Brick Award 2019 rozstrzygnięty! 12 marca 2019 roku ogłoszono laureatów polskiej edycji prestiżowego konkursu, w którym oceniane i doceniane są obiekty architektoniczne, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne.

 

Konkurs Wienerberger Brick Award od 2013 roku ma swoją polską edycję. Najlepsze realizacje architektoniczne wyróżnione w tym konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący Polskę (Brick Award 2018). Wśród laureatów z ubiegłych lat znalazły się m.in. koszaliński apartamentowiec, dom jednorodzinny w Rudach czy stołeczne Muzeum Katyńskie.

 

Projekty architektoniczne z cegły

W tym roku w konkursie Wienerberger Brick Award polskie realizacje architektoniczne oceniało jury w składzie: Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz, Jerzy Szczepanik – Dzikowski. Zgłoszone obiekty były zaklasyfikowane do pięciu kategorii konkursowych:

  • „Feeling at home”: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • „Living together”: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • „Working together”: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe;
  • „Sharing public spaces”: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • „Building outside the box”: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub  innowacyjnej ornamentyki.

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Spośród nagrodzonych w pięciu kategoriach konkursowych realizacji architektonicznych jury wybrało także laureata Grand Prix. Decyzją jury Grand Prix oraz nagrodę w kategorii „Sharing Public Spaces” otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy; gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego uznano też za budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie. Warto dodać, że konkurencja w konkursie była ogromna – o nagrody rywalizowała rekordowa liczba zgłoszonych obiektów aż 74.

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

W kategorii „Sharing public spaces” przyznano dwie nagrody. Jedną otrzymał Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Druga powędrowała do Lublina – jury doceniło Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur, dzieło pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Tu nagroda została przyznana za „niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia”, a także za stworzenie przestrzeni o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie.

Wienerberger Brick Award 2019

Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur

W tej kategorii przyznano także wyróżnienie. Otrzymał zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki", projekt architektoniczny pracowni Major Architekci.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynki mieszkalne Nowe Żerniki

W kategorii „Feeling at Home” nagrodę otrzymał „Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci za „minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego”.

Wienerberger Brick Award 2019

Dom dla W

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały pracownie: maxberg - architekt Karol Nieradka za „Dom w Dobrej - Dobry Dom”, MAZM Sp. z o.o. za „Dom z recyklingu” i marcin rubik architekt za dom jednorodzinny na Mazurach.

Wienerberger Brick Award 2019

Dom w Dobrej - Dobry Dom

Wienerberger Brick Award 2019

Dom z recyklingu

Nagroda Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii „Living together” nie została przyznana; wyróżnienie w tej kategorii jury zdecydowało się wręczyć pracowni Roberta Koniecznego KWK Promes za budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach

Wśród obiektów, związanych z pracą – czyli w kategorii „Working together” najlepszą realizacją architektoniczną z cegły okazała się baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu, dzieło pracowni Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci. Jury zwróciło uwagę na prostotę, monumentalizm i solidność tej architektury, doceniono także zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca.

Wienerberger Brick Award 2019

Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu

Wyróżnienie w tej kategorii także pojechało do Wrocławia – otrzymała je pracownia Grupa 5 Architekci za budynek biurowo-usługowy przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynek Biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu

Wśród obiektów, ocenianych w kategorii „Building outside the box” żaden nie zasłużył na nagrodę. Wyróżnienie przyznano realizacji architektonicznej BBGK Architekci za ratusz w podwarszawskiej miejscowości Konstancin-Jeziorna. Członkowie jury uznali, że dzięki swojej ceglanej bryle, a także „dzięki skali i nastrojowi ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta”.

Wienerberger Brick Award 2019

Ratusz Konstancin-Jeziorna

Źródło: brickaward.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera