Wienerberger Brick Award 2019. Oto wyniki konkursu architektonicznego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wienerberger Brick Award 2019 – zobacz zwycięzców konkursu

 

Czas czytania: ~4 min


Konkurs Wienerberger Brick Award 2019 rozstrzygnięty! 12 marca 2019 roku ogłoszono laureatów polskiej edycji prestiżowego konkursu, w którym oceniane i doceniane są obiekty architektoniczne, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne.

 

Konkurs Wienerberger Brick Award od 2013 roku ma swoją polską edycję. Najlepsze realizacje architektoniczne wyróżnione w tym konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący Polskę (Brick Award 2018). Wśród laureatów z ubiegłych lat znalazły się m.in. koszaliński apartamentowiec, dom jednorodzinny w Rudach czy stołeczne Muzeum Katyńskie.

 

Projekty architektoniczne z cegły

W tym roku w konkursie Wienerberger Brick Award polskie realizacje architektoniczne oceniało jury w składzie: Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz, Jerzy Szczepanik – Dzikowski. Zgłoszone obiekty były zaklasyfikowane do pięciu kategorii konkursowych:

  • „Feeling at home”: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • „Living together”: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • „Working together”: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe;
  • „Sharing public spaces”: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • „Building outside the box”: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub  innowacyjnej ornamentyki.

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Spośród nagrodzonych w pięciu kategoriach konkursowych realizacji architektonicznych jury wybrało także laureata Grand Prix. Decyzją jury Grand Prix oraz nagrodę w kategorii „Sharing Public Spaces” otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy; gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego uznano też za budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie. Warto dodać, że konkurencja w konkursie była ogromna – o nagrody rywalizowała rekordowa liczba zgłoszonych obiektów aż 74.

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Wienerberger Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

W kategorii „Sharing public spaces” przyznano dwie nagrody. Jedną otrzymał Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Druga powędrowała do Lublina – jury doceniło Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur, dzieło pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Tu nagroda została przyznana za „niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia”, a także za stworzenie przestrzeni o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie.

Wienerberger Brick Award 2019

Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur

W tej kategorii przyznano także wyróżnienie. Otrzymał zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki", projekt architektoniczny pracowni Major Architekci.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynki mieszkalne Nowe Żerniki

W kategorii „Feeling at Home” nagrodę otrzymał „Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci za „minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego”.

Wienerberger Brick Award 2019

Dom dla W

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały pracownie: maxberg - architekt Karol Nieradka za „Dom w Dobrej - Dobry Dom”, MAZM Sp. z o.o. za „Dom z recyklingu” i marcin rubik architekt za dom jednorodzinny na Mazurach.

Wienerberger Brick Award 2019

Dom w Dobrej - Dobry Dom

Wienerberger Brick Award 2019

Dom z recyklingu

Nagroda Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii „Living together” nie została przyznana; wyróżnienie w tej kategorii jury zdecydowało się wręczyć pracowni Roberta Koniecznego KWK Promes za budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach

Wśród obiektów, związanych z pracą – czyli w kategorii „Working together” najlepszą realizacją architektoniczną z cegły okazała się baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu, dzieło pracowni Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci. Jury zwróciło uwagę na prostotę, monumentalizm i solidność tej architektury, doceniono także zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca.

Wienerberger Brick Award 2019

Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu

Wyróżnienie w tej kategorii także pojechało do Wrocławia – otrzymała je pracownia Grupa 5 Architekci za budynek biurowo-usługowy przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu.

Wienerberger Brick Award 2019

Budynek Biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu

Wśród obiektów, ocenianych w kategorii „Building outside the box” żaden nie zasłużył na nagrodę. Wyróżnienie przyznano realizacji architektonicznej BBGK Architekci za ratusz w podwarszawskiej miejscowości Konstancin-Jeziorna. Członkowie jury uznali, że dzięki swojej ceglanej bryle, a także „dzięki skali i nastrojowi ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta”.

Wienerberger Brick Award 2019

Ratusz Konstancin-Jeziorna

Źródło: brickaward.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera