Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Fumihiko Maki

 

Czas czytania: ~2 min


6 czerwca 2024 roku w wieku 95 lat zmarł Fumihiko Maki, jeden z najważniejszych japońskich architektów współczesnych, zaliczany do grona twórców ruchu metabolistów. W ciągu swojego długiego życia zawodowego Maki otrzymał większość najważniejszych nagród architektonicznych świata z Nagrodą Pritzkera w 1993 roku na czele. W 1988 otrzymał Wolf Prize in Arts, w 1993 Złoty Medal Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects Gold Medal), w 1999 medal Praemium Imperiale przyznawany w Japonii, w 2011 Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA Gold Medal).

 

Zmarł Fumihiko Maki

Fumihiko Maki

Zmarł nagradzany architekt

Fumihiko Maki zmarł z naturalnych przyczyn, miał 95 lat, jednak mimo zaawansowanego wieku był prawie do końca aktywny zawodowo; jeszcze w 2020 roku opisywaliśmy jeden z jego ostatnich projektów Białą toaletę

 

Maki urodził się w Tokio w 1928 roku, studiował architekturę na Uniwersytecie Tokijskim, na którym obronił dyplom w 1952 roku; jego kolegą ze studiów był Kenzo Tange. Później Maki kontynuował naukę na amerykańskich uczelniach: Cranbrook Academy of Art w stanie Michigan i na Harvardzie. W 1965 roku wrócił do rodzinnego miasta, pracował w biurach SOM i Sert Jackson and Associates, a także w biurze planowania kampusu Washington University w St. Louis. Jednocześnie zaczął rozwijać własną pracownię Maki and Associates, w której niedługo pracowało już 45 osób. Godził pracę projektową z działalnością akademicką, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, wykładał architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Harvarda i Waszyngtonie, po powrocie do Japonii został profesorem na Uniwersytecie Tokijskim, gdzie do 1987 roku wykładał architekturę. Maki jako wizytujący profesor był znany w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Ważny twórca modernistyczny

Fumihiko Maki uznawany jest za jednego z twórców i ważniejszych przedstawicieli ruchu metabolistów. Gdy przyznawano mu Nagrodę Pritzkera jury podkreślało, że to architekt, który „jest modernistą, który połączył to, co najlepsze w kulturze Wschodu i Zachodu, aby stworzyć architekturę odzwierciedlającą odwieczne cechy swojego rodzinnego kraju, sięgając jednocześnie po współczesne metody i materiały budowlane”.

 

W życiorysie Fumihiko Makiego jest też polski akcent. Jak przypominają twórcy Krakowskiego Szlaku Modernizmu, „w 1990 roku Fumihiko Maki, na zaproszenie Tomasza Mańkowskiego, opracował jeden z budynków dla zespołu Wioski Dziecięcej w Rajsku koło Oświęcimia. W przygotowanie wspólnego projektu zaangażowanych było wielu wyjątkowych architektów swojej epoki, m.in. Mario Botta, Gianni Fabbri, Gianuggo Polesello. Projekt ostatecznie nie powstał.  Dwa lata temu był prezentowany w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w ramach wystawy monograficznej twórczości Tomasza Mańkowskiego”.

 

Zobacz realizacje architekta

Źródło: pritzkerprize.com; en.wikipedia.org/wiki/Fumihiko_Maki; facebook.com/SzlakModernizmu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Słynny Architekt

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera