Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Fumihiko Maki

 

Czas czytania: ~ 2 min


6 czerwca 2024 roku w wieku 95 lat zmarł Fumihiko Maki, jeden z najważniejszych japońskich architektów współczesnych, zaliczany do grona twórców ruchu metabolistów. W ciągu swojego długiego życia zawodowego Maki otrzymał większość najważniejszych nagród architektonicznych świata z Nagrodą Pritzkera w 1993 roku na czele. W 1988 otrzymał Wolf Prize in Arts, w 1993 Złoty Medal Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects Gold Medal), w 1999 medal Praemium Imperiale przyznawany w Japonii, w 2011 Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA Gold Medal).

 

Zmarł Fumihiko Maki

Fumihiko Maki

Zmarł nagradzany architekt

Fumihiko Maki zmarł z naturalnych przyczyn, miał 95 lat, jednak mimo zaawansowanego wieku był prawie do końca aktywny zawodowo; jeszcze w 2020 roku opisywaliśmy jeden z jego ostatnich projektów Białą toaletę

 

Maki urodził się w Tokio w 1928 roku, studiował architekturę na Uniwersytecie Tokijskim, na którym obronił dyplom w 1952 roku; jego kolegą ze studiów był Kenzo Tange. Później Maki kontynuował naukę na amerykańskich uczelniach: Cranbrook Academy of Art w stanie Michigan i na Harvardzie. W 1965 roku wrócił do rodzinnego miasta, pracował w biurach SOM i Sert Jackson and Associates, a także w biurze planowania kampusu Washington University w St. Louis. Jednocześnie zaczął rozwijać własną pracownię Maki and Associates, w której niedługo pracowało już 45 osób. Godził pracę projektową z działalnością akademicką, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, wykładał architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Harvarda i Waszyngtonie, po powrocie do Japonii został profesorem na Uniwersytecie Tokijskim, gdzie do 1987 roku wykładał architekturę. Maki jako wizytujący profesor był znany w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Ważny twórca modernistyczny

Fumihiko Maki uznawany jest za jednego z twórców i ważniejszych przedstawicieli ruchu metabolistów. Gdy przyznawano mu Nagrodę Pritzkera jury podkreślało, że to architekt, który „jest modernistą, który połączył to, co najlepsze w kulturze Wschodu i Zachodu, aby stworzyć architekturę odzwierciedlającą odwieczne cechy swojego rodzinnego kraju, sięgając jednocześnie po współczesne metody i materiały budowlane”.

 

W życiorysie Fumihiko Makiego jest też polski akcent. Jak przypominają twórcy Krakowskiego Szlaku Modernizmu, „w 1990 roku Fumihiko Maki, na zaproszenie Tomasza Mańkowskiego, opracował jeden z budynków dla zespołu Wioski Dziecięcej w Rajsku koło Oświęcimia. W przygotowanie wspólnego projektu zaangażowanych było wielu wyjątkowych architektów swojej epoki, m.in. Mario Botta, Gianni Fabbri, Gianuggo Polesello. Projekt ostatecznie nie powstał.  Dwa lata temu był prezentowany w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w ramach wystawy monograficznej twórczości Tomasza Mańkowskiego”.

 

Zobacz realizacje architekta

Źródło: pritzkerprize.com; en.wikipedia.org/wiki/Fumihiko_Maki; facebook.com/SzlakModernizmu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura Zagraniczna , Realizacje Zagraniczne , Słynny Architekt

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera