Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trwa budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

 

Czas czytania: ~3 min


Wiosną 2024 roku zniknął z mapy Hajnówki budynek zajazdu Bartnik. W jego miejscu już powstaje Akademia Przyrody, obiekt edukacyjny, który jest początkiem przemiany tego miasta. Akademia Przyrody w Hajnówce będzie wielofunkcyjnym obiektem skupionym na edukacji przyrodniczej, który powstanie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa”, dużego, wieloczęściowego konceptu zmiany urbanistycznych w przestrzeni miasta, które powstało niegdyś w oparciu o przemysł drzewny i nie posiada czytelnego centrum.

 

Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

Stan obecny

Projekt dla nowego centrum

W wielu zakątkach Polski w ostatnich latach powstały pomysły budowy centrów edukacyjnych (Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach) związanych z przyrodą (Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska w Krakowie) i ekologią (Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie). Żadne z tych miejsc nie ma jednak tak wyjątkowej lokalizacji, jak sąsiadująca z wpisaną na listę UNESCO Puszczą Białowieską. Projekt Akademii Przyrody przygotowuje pracownia K&L Smart Design, która wygrała konkurs na ten projekt. Jak piszą architekci: „Akademia powstaje w kooperacji z norweskim miastem partnerskim Alta, które również sąsiaduje z miejscem będącym dziedzictwem wpisanym na listę UNESCO. (...) W Akademii Przyrody turyści oraz mieszkańcy będą mogli poznawać wszelkie tajemnice Puszczy Białowieskiej. W ramach projektu powstanie również Hajnowskie Centrum Produktu Lokalnego, które będzie promowało lokalnych producentów oraz ich produkty, a także Laboratorium Żywego Grzyba, projekt realizowany kooperacji z Politechniką Białostocką”.

Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce
Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

Władze Hajnówki, które opracowały koncepcję  „Hajnówka OdNowa”, mającą uporządkować układ urbanistyczny miasta i nadać mu kształt czytelny i atrakcyjny tak dla mieszkańców, jak turystów, podkreślają, że projekt Akademii Przyrody – to coś więcej niż tylko zbudowanie nowego obiektu. „Hajnówka ma stać się miejscem, które stanowi bramę Puszczy Białowieskiej” – mówią. Koncepcja AP powstawała we współpracy z partnerami: Białowieskim Parkiem Narodowym, Instytutem Biologii Ssaków PAN i Politechniką Białostocką.

Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce
Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

Nowoczesna bryła z drewna

W pierwszym etapie budowy powstanie budynek Akademii Przyrody z funkcją zamieszkania zbiorowego (pokoje noclegowe), w drugim - główny budynek Akademii Przyrody z wejściem od strony ul. Parkowej. Akademia Przyrody ma się stać miejscem takich wydarzeń, jak m.in.: zielone szkoły, ferie, półkolonie, Żywe Laboratorium Grzybów (projekt naukowy we współpracy z Politechniką Białostocką), warsztaty tematyczne dla mieszkańców (np. edukacyjne, warsztaty rękodzieła itp.), wystawa przyrodnicza, ścieżka sensoryczna. Budynek AP ma mieć dwie kondygnacje, a teren przed nim ma zostać urządzony tak, by stanowić funkcjonalne przedłużenie pobliskiego parku. Budynek zostanie wzniesiony z drewna, ma być maksymalnie osadzony w zieleni. „Wnętrze obiektu również ma odzwierciedlać środowisko naturalne. Zastosowanie dużej ilości przeszkleń sprawia wrażenie zanikania granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem i płynnego przenikania się przestrzeni wewnętrznej budynku z naturalnym jego otoczeniem, realizując idee biofilic design. Dzięki użyciu takich zabiegów użytkownicy budynku będą mogli czuć stały kontakt z otaczającą naturą” – można przeczytać w koncepcji architektonicznej autorstwa K&L Smart Design.

Budowa Akademii Przyrody w Hajnówce

Akademia Przyrody - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Hajnówka, ul. Parkowa
Inwestor: Gmina Hajnówka

Projekt architektoniczny: K&L Smart Design

Wykonawca: Archime sp. z o.o. z Białegostoku

Powierzchnia użytkowa: 1000 m2

Planowana realizacja I etapu: koniec 2024
Koszt I etapu: ok. 9 mln zł

Źródło: hajnowkaodnowa.pl; klad.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Budynku, Projekt Architektoniczny, Drewno W Architekturze

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera