Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

 

Czas czytania: ~3 min


Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska, które ma powstać przy ulicy Modrzewiowej w Krakowie. Nowy budynek ma być także siedzibą Krakowskiego Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

 

Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska ma pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjno-warsztatowe, konferencyjne i biurowo-administracyjne. W ostatnich latach zbudowano lub zaprojektowano więcej obiektów, które pomyślane jako centra edukacji ekologicznej służą poszerzaniu wiedzy i wrażliwości mieszkańców na sprawy środowiska, przyrody, obecności natury w przestrzeni zurbanizowanej. Takie funkcje pełni wiele razy już nagrodzony pawilon „Kamień” w Warszawie czy Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Na konkurs architektoniczny na projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska nadesłano  siedem prac, trzy z nich zakwalifikowano do konkursu i poddano ocenie przez sąd konkursowy w składzie:   dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski, prof. PK, Katedra A-2 Politechniki Krakowskiej; prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, Katedra A-8 Politechniki Krakowskiej; mgr inż. arch. Paweł Koperski, 3D-Architekci; dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska; mgr inż. Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego; mgr inż. Piotr Dmytrowski, Kierownik krakowskiego oddziału ZPKWM; mgr Bożena Boba-Dyga, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków; Paweł Kamiński, Dyrektor Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego.

 

„Wśród prac, które wpłynęły, były bardzo interesujące rozwiązania i pomysły. Wszystkie odpowiadały na nasze zapotrzebowania, by projekt był ekologiczny, energooszczędny i nawiązywał tematycznie i do otoczenia, w którym powstanie i do jego przeznaczenia” – mówił przy okazji ogłoszenia wyników konkursu wicemarszałek województwa małopolskiego, Józef Gawron.

 

Warto dodać, że obiekt, który powstanie w sąsiedztwie Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego będzie mógł służyć wszystkim, nie tylko osobom, które będą odwiedzać Centrum w celach edukacyjnych, ale także mieszkańcom oraz pacjentom szpitala.

Prosta struktura w krajobrazie

 

Sąd konkursowy zdecydował się przyznać pierwszą nagrodę pracy nadesłanej przez pracownię Jędrak-Kościesza z Warszawy. Członkowie jury docenili m.in. „prawidłowe rozwiązanie funkcji obiektu przy założonym programie, stworzenie prostego, charakterystycznego obiektu, wykorzystanie ekologicznych materiałów, wpisanie się w krajobraz kulturowy i historyczny, otwarty charakter zabudowy dopasowany do morfologii terenu, prawidłowe powiązanie architektury z formą, prostą bryłę, tanią i ekonomiczną w eksploatacji”.

Druga nagroda w konkursie na Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska 

 

Drugą nagrodę w konkursie na projekt siedziby Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska otrzymała pracownia ENONE Architektura Rafał Sokołowski z Pabianic, m.in. za „prawidłową dyspozycję przestrzeni w kontekście urbanistycznym stworzenie interesującego przedpola budynku, zaproponowanie zwartej i ekonomicznej bryły budynku”. 

Trzecia nagroda w konkursie na projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

 

Trzecie miejsce zajęła koncepcja nadesłana przez biuro Marcin Furtak Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa.

Żródło:

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera