Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warszawa zyska Pawilon Tańca

 

Czas czytania: ~2 min


Powstanie nowa kulturalna przestrzeń w stolicy. Powszechnie znana tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pawilon znajdujący się przy wiślanych bulwarach już niedługo zamieni się w Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych. Ogłoszono konkurs na roczną koncepcję kuratorską tego miejsca. Pilotażowy program taneczny w Pawilonie zainicjowało stołeczne Biuro Kultury. Nad badaniami i konsultacjami środowiskowymi czuwało Warszawskie Obserwatorium Kultury.

 

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

Pawilon z odzysku

Biały, prosty pawilon nad Wisłą stanął w 2017 roku. Mało kto pewnie już dziś pamięta, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez lata starało się o tymczasową siedzibę, bo realizacja gmachu na Placu Defilad przedłużała się. To wtedy nad Wisłą stanął pawilon projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, który polskiej instytucji użyczyła fundacja rodziny Thyssen-Bornemisza. Przez kolejne lata w budynku odbył się szereg ważnych wystaw i wydarzeń, miejsce stało się rozpoznawalne i wpisało się na dobre w przestrzeń stolicy. Dziś, gdy budowa docelowej siedziby MSN jest już prawie ukończona i znamy datę otwarcia gmachu nadwiślański pawilon zyskuje nową funkcję.

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

W wydanym przez stołeczny ratusz komunikacie można przeczytać: „Przez ostatnich kilka lat w Warszawie toczyła się debata o braku przestrzeni instytucjonalnej dla artystycznej sceny tańca i performansu, z której wynikała potrzeba stworzenia takiego miejsca dla środowiska oraz publiczności i rozwijania sceny. Jednocześnie w debacie publicznej często powracało pytanie o to, co stanie się z aktualną siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), czyli Muzeum nad Wisłą, kiedy instytucja wprowadzi się do docelowego budynku na placu Defilad. Zastanawiano się, czy budynek pozostanie użytkowany, jaką będzie pełnił rolę, kto będzie w nim rezydował? We wrześniu 2023 roku przedstawiciele m.st. Warszawy poinformowali o planach utworzenia przestrzeni dla tańca i innych sztuk performatywnych w Pawilonie nad Wisłą”. Władze Warszawy podjęły decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na dostosowanie nadwiślańskiego pawilonu do nowej funkcji i zakup potrzebnego wyposażenia. Pod koniec tego roku mają ruszyć w nim prace remontowe.

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

Nowa instytucja kultury

Jednocześnie już wiele miesięcy temu przeprowadzono badania, konsultacje środowiskowe i innowacyjny proces przygotowujący roczny program pilotażowy nowej instytucji. W czerwcu ogłoszono konkurs na roczną koncepcję kuratorską tego miejsca. Według założonego przez władze Warszawy harmonogramu pilotażowy program w Pawilonie będzie mógł wystartować w połowie 2025 roku.

 

Źródło: pawilontanca.pl; artmuseum.pl/pl; um.warszawa.pl/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera