Publikacja jest płatna. Do jej zamieszczenia powinieneś utworzyć konto w części społecznościowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warszawa zyska Pawilon Tańca

 

Czas czytania: ~ 2 min


Powstanie nowa kulturalna przestrzeń w stolicy. Powszechnie znana tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pawilon znajdujący się przy wiślanych bulwarach już niedługo zamieni się w Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych. Ogłoszono konkurs na roczną koncepcję kuratorską tego miejsca. Pilotażowy program taneczny w Pawilonie zainicjowało stołeczne Biuro Kultury. Nad badaniami i konsultacjami środowiskowymi czuwało Warszawskie Obserwatorium Kultury.

 

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

Pawilon z odzysku

Biały, prosty pawilon nad Wisłą stanął w 2017 roku. Mało kto pewnie już dziś pamięta, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez lata starało się o tymczasową siedzibę, bo realizacja gmachu na Placu Defilad przedłużała się. To wtedy nad Wisłą stanął pawilon projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, który polskiej instytucji użyczyła fundacja rodziny Thyssen-Bornemisza. Przez kolejne lata w budynku odbył się szereg ważnych wystaw i wydarzeń, miejsce stało się rozpoznawalne i wpisało się na dobre w przestrzeń stolicy. Dziś, gdy budowa docelowej siedziby MSN jest już prawie ukończona i znamy datę otwarcia gmachu nadwiślański pawilon zyskuje nową funkcję.

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

W wydanym przez stołeczny ratusz komunikacie można przeczytać: „Przez ostatnich kilka lat w Warszawie toczyła się debata o braku przestrzeni instytucjonalnej dla artystycznej sceny tańca i performansu, z której wynikała potrzeba stworzenia takiego miejsca dla środowiska oraz publiczności i rozwijania sceny. Jednocześnie w debacie publicznej często powracało pytanie o to, co stanie się z aktualną siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), czyli Muzeum nad Wisłą, kiedy instytucja wprowadzi się do docelowego budynku na placu Defilad. Zastanawiano się, czy budynek pozostanie użytkowany, jaką będzie pełnił rolę, kto będzie w nim rezydował? We wrześniu 2023 roku przedstawiciele m.st. Warszawy poinformowali o planach utworzenia przestrzeni dla tańca i innych sztuk performatywnych w Pawilonie nad Wisłą”. Władze Warszawy podjęły decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na dostosowanie nadwiślańskiego pawilonu do nowej funkcji i zakup potrzebnego wyposażenia. Pod koniec tego roku mają ruszyć w nim prace remontowe.

Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych w Warszawie

Nowa instytucja kultury

Jednocześnie już wiele miesięcy temu przeprowadzono badania, konsultacje środowiskowe i innowacyjny proces przygotowujący roczny program pilotażowy nowej instytucji. W czerwcu ogłoszono konkurs na roczną koncepcję kuratorską tego miejsca. Według założonego przez władze Warszawy harmonogramu pilotażowy program w Pawilonie będzie mógł wystartować w połowie 2025 roku.

 

Źródło: pawilontanca.pl; artmuseum.pl/pl; um.warszawa.pl/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Obiekt Architektoniczny

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera