Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

 

Czas czytania: ~10 min


Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której tematem przewodnim był plan i pierwsze realizacje Nowego Centrum Warszawy. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi i ekspertami rozmawialiśmy m.in. o nowych technologiach dotyczących retencji, zieleni oraz gospodarowania energią w miastach. W związku z dużym zainteresowaniem konferencją i samą tematyką zapraszamy na retransmisję spotkania, która odbędzie się 27 czerwca 2024 o godz. 9:00. Gościem specjalnym będzie Maciej Mycielski z Mycielski Architecture & Urbanism, który opowie na żywo o zmianach jakie przejdą trzy place w Warszawie: Teatralny, Bankowy i Żelaznej Bramy. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III


rsKWcAve8S4gbm258LmrCyKuVA3OQUYFrEpnAJJWs0zS9u06A4BpIS4hgsLo_program-konferencjijpg.jpg

9:00 - 9:30 Jak zmienią się trzy place w Warszawie: Teatralny, Bankowy i Żelaznej Bramy?

Prezentacja na żywo!

Koncepcje zagospodarowania ww. trzech placów w Warszawie zostały opracowane na podstawie wniosków z warsztatów charrette przeprowadzonych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy w  roku 2023-2024. Celem było uzyskanie wysokiej jakości, reprezentacyjnych przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zrównoważonej mobilności, aspektów konserwatorskich, potrzeb społecznych czy adaptacji placów do skutków zmian klimatu.

 

Prezentację poprowadzi Maciej M. Mycielski, Mycielski Architecture & Urbanism

gWGrUhZ4k5aYu5zC6Oel9QECx5x6EC7PEY1U2XaJCEfIi85tlYTLd56J1kZ3_mycielskimjpg.jpg

Architekt-Urbanista
Absolwent inż. arch. KU Leuven (Belgia) oraz Politechniki Warszawskiej. Zdobył solidne doświadczenie zawodowe w renomowanej pracowni DPZ CoDesign w USA oraz jako dyrektor działu planowania w firmie deweloperskiej w Belgii, nim wrócił do Polski w 2003r.


Obecnie posiada 25 lat międzynarodowego doświadczenia w projektowaniu według zasad zrównoważonej urbanistyki, prowadził ponad 150 projektów urbanistycznych. Laureat kilka konkursów międzynarodowych. Wraz z swoją pracownią MAU - Mycielski Architecture & Urbanism – skoordynował licznych warsztatów  urbanistycznych, w tym typu „Charrette”, dla nowych dzielnic, przestrzeń  publicznych, czy rewitalizacji śródmieść. Wypromował tą nowatorską metodologię projektowej i partycypacji samorządowej, deweloperskiej i społecznej na grunt belgijski jak i polski, przystosowując ją do lokalnych realiów.

 

Członek TUP, ISOCARP, INTBAU, Citisens oraz Ro3kwit.

 

9:30 - 10:15 Przekształcenie przestrzeni: jak unikać wrogów

 

Projekt Nowe Centrum Warszawy, zainicjowany w 2019 roku przez Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, ma na celu kompleksową rewitalizację przestrzeni publicznych w centrum miasta. W wyniku zmian, przestrzenie publiczne zostają odświeżone i zazielenione – przebudowywane są ulice i place, dosadzane drzewa i krzewy, budowane nowe drogi rowerowe i przejścia dla pieszych. Całkowicie zmieni się wygląd otoczenia Pałacu Kultury od strony wschodniej, oraz ulic Marszałkowskiej, Złotej, Zgody, Chmielnej i Brackiej.

 

Realizacja tak ambitnego projektu niesie ze sobą liczne wyzwania oraz wymaga skutecznych strategii zarządzania konfliktami, które mogą pojawić się w trakcie jego wdrażania. Kluczowym elementem jest identyfikacja źródeł potencjalnych lęków / uprzedzeń / protestów społecznych wobec planowanych zmian oraz opracowanie sposobów ich przezwyciężania - poprzez efektywną komunikację i zaangażowanie możliwie szerokiej grupy interesariuszy w proces planowania. Transparentność, regularny dialog z lokalną społecznością, w tym przedsiębiorcami, oraz włączanie ich opinii w proces decyzyjny, jest kluczowe dla budowania zaufania i poparcia dla projektu.

 

Prezentację poprowadzi Michał Lejk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy

 

10:15 - 10:35 Systemy zagospodarowania wody deszczowej w mieście na przykładzie realizacji w Warszawie

 

Przestrzeń miejska to miejsca, gdzie systemy zagospodarowania wody deszczowej odgrywają bardzo ważną rolę. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, pozwalając na skuteczne odprowadzenie deszczu do gruntu. Zapobiegają zalewaniu budynków i podtopieniom. Postępująca ekspansja obszarów mieszkalnych, powstawanie obiektów biurowych i komercyjnych stawia nowe wyzwania dla projektantów systemów odwadniających. Systemy zagospodarowania wód opadowych muszą cechować się zarówno wysoką wydajnością, jak i odpowiednią estetyką wykonania i funkcjonalnością. Na przykładzie rozwiązań zastosowanych w centrum Warszawy przedstawię, w jaki sposób pomagamy dostosować infrastrukturę miejską pod kątem zagospodarowania wody deszczowej i zabezpieczenia kluczowych obiektów przed skutkami nawalnych opadów.

 

Prezentację poprowadzi Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska

 

10:35 - 11:05 Nowe centrum Warszawy - przegląd realizacji

 

To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy i kluczowy jego element. Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Pozwoli to na zszycie poszczególnych “wysp aktywności”, czyli placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Celem inwestycji jest stworzenie żywej i atrakcyjnej wielofunkcyjnej przestrzeni. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do będącego na ukończeniu parkingu pod placem Powstańców Warszawy.

 

Prezentację poprowadzi: Monika Marzuchowska, RS Architektura Krajobrazu

 

11:05 - 11:20 Dlaczego potrzebujemy dachów retencyjnych? Dach zielony czy błękitny- zawsze Bauder

 

Woda jest podstawą rozwoju społeczeństwa, a przyszłość naszych dzieci zależy od tego, czy umiemy uszanować jej wartość. Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek.

 

W tym celu szczególnie korzystne jest stosowanie na dużą skalę w miastach  dachów zielonych i błękitnych, które oprócz gromadzenia wody deszczowej, oczyszczania powietrze i obniżania temperatury otoczenia, przyczyniają się zapobiegania stratom ciepła, a latem chronią budynek przed nadmiernym nagrzewanie.

 

Prezentację poprowadzi Maciej Runka, manager ds. Rozwoju Biznesu

 

11:20 - 11:30 Przerwa

 

11:30 - 11:45 Błękitno – zielone rozwiązania w ofercie firmy Wavin

 

Powszechna staje się opinia, że miasta powinny działać jak „gąbka”, czyli zatrzymywać wodę deszczową, a następnie ją wykorzystywać. Wprowadzenie wody do przestrzeni miejskiej przynosi korzyści poprzez obniżenie temperatury i zapobieganiu tworzeniu się wysp ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją firmy Wavin, które przedstawia nowoczesne trendy w zarządzaniu wodami deszczowymi w aglomeracjach miejskich.

 

Prezentację poprowadzi Agnieszka Wrzesińska, Menadżer Produktu, Wavin Polska

 

11:45 - 12:15 Diuna, czyli zielona i samowystarczalna transformacja parku biurowego przy ulicy Taśmowej na warszawskim Służewcu

 

W prezentacji przybliżmy wszystkim zielone innowacje zastosowane w Diunie, która została wybrana najlepszą realizacją ESG w Europie Środkowo Wschodniej 2024 roku.

 

Będzie o wyspach ciepła i ich mitygacji, efektywnym planowaniu zielonych niskowodnych powierzchni i ich realizacji oraz o redukcji spożycia energii w procesie budowy poprzez wykorzystanie recyklingu i upcyklingu w procesie.

I to wszystko w ramach specjalnego systemu, który pozwolił szybko stworzyć las z 50 drzewami w miejscu gdzie jeszcze niedawno był wielki parking.

.

Prezentację poprowadzi Maciej Zawadzki, MJZ

 

12:15 - 12:30 Zielone rozwiązania w projektowaniu: Integracja projektów dachowych, nawierzchni i systemów retencji wody deszczowej

 

W obliczu rosnących wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem środowiska, coraz większą uwagę poświęca się ekologicznym rozwiązaniom w planowaniu i projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Integracja różnych aspektów, takich jak dachy, nawierzchnie oraz systemy retencji wody deszczowej, staje się kluczowa dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

 

Wykorzystanie materiałów na dachy, które odbijają promieniowanie UV lub absorbują ciepło, może zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła i obniżyć zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. Te materiały mogą również pomóc w ograniczeniu nagłego wzrostu temperatury w obszarach zurbanizowanych.

Dzięki innowacyjnym produktom i świadomemu projektowaniu możemy tworzyć nawierzchnie betonowe, które są przyjazne dla środowiska. Tak zaprojektowane nawierzchnie mogą ograniczać odpływ wody deszczowej i pobudzać infiltrację, zmniejszając ryzyko powodzi i poprawiając jakość wód gruntowych.

 

Integracja projektów dachowych, nawierzchni zielonych i systemów retencji wody deszczowej umożliwia holistyczne podejście do zarządzania wodą opadową i poprawy jakości środowiska. Takie podejście nie tylko wspiera walkę ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem, ale także zwiększa obszary zielone, poprawia estetykę miejsca, a także zwiększa różnorodność ekosystemów miejskich.

 

Prezentację poprowadzi Aleksandra Szybisty, Semmelrock

 

12:30 - 12:45 Dach zielony z ROCKWOOL – case study. Czy dach płaski może być odporny na gradobicie?

 

W pierwszej części przedstawione zostanie studium przypadku – dach zielony z płytami dachowymi HARDROCK MAX. W dalszej części poruszona zostanie tematyka narastającej ilości ekstremalnych zjawisk pogodowych – gradobić. Przedstawiona zostanie sposób oceny odporności dachu płaskiego na tego typu zjawiska i możliwe rozwiązania.

 

Prezentację poprowadzi mgr inż. Daniel Juliusz Drozdowicz, Menedżer Produktu w ROCKWOOL Europa Środkowo-Wschodnia

 

12:45 - 12:55 Przerwa

 

12:55 - 13:25 Prezentacja Varso Place w Warszawie

 

Znajdująca się w Warszawie wieża Varso Tower jest integralną częścią przestrzeni Varso Place. Dzięki znajdującej się w zwieńczeniu iglicy Varso Tower stała się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, wyprzedzając o 10 m Commerzbank Tower z Frankfurtu. Projekt ogrodu na położonym na wysokości ponad 200 m tarasie widokowym Varso Tower został opracowany przez pracownię RS Architektura Krajobrazu, znanej z zazielenienia innych obszarów miejskich, takich jak ulica Świętokrzyska czy Bulwary Wiślane.

 

Prezentację poprowadzi Anna Wiechetek, RS Architektura Krajobrazu

 

13:25 - 13:40 Zbiorniki retencyjne z oczyszczalnią hydrofitową HYDROZONE, czyli natura wspierana technologią

 

Zbiorniki retencyjne z oczyszczalnią hydrofitową są miejscami, gdzie panują warunki bliskie naturalnym ekosystemom, a dzięki różnego typu procesom z udziałem mikroorganizmów oraz wieloletnich roślin hydrofitowych możliwe jest oczyszczanie wód opadowych. Woda deszczowa zazwyczaj najpierw trafia do osadnika, w którym rozpoczyna się wstępny proces ich oczyszczania z większych zanieczyszczeń mechanicznych oraz części zawiesiny. Następnie transportowana jest do biologicznego złoża, które obsadzone jest przez rośliny hydrofitowe. Oprócz oczyszczania deszczówki rośliny te pozwalają stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju mikroorganizmów, które wspierają w rozkładzie zanieczyszczeń.

 

Oczyszczona woda może być potem ponownie wykorzystana np. do podlewania roślin, celów sanitarnych czy przeciwpożarowych lub zostaje przetransportowana do odbiornika.

 

W trakcie prezentacji pokażemy wdrożenie takiego rozwiązania w Łodzi  przy ulicy Liściastej. Inwestycja efektywnie łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą. Zadanie jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Miasto Łódź, który ma na celu wzrost efektywności zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi.

 

Prezentację poprowadzi Daniel Maciejewski, Menedżer ds. Techniczno-Handlowych w firmie Ecol-Unicon Sp. z o.o.

 

13:40 - 14:10 Greenwashing w inwestycjach miejskich z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury – analiza problemu

 

„Ekościema” pojawia się zarówno na etapie koncepcji, jak i wykonywania inwestycji, ale jest również obecna w strukturze administracji oraz bywa wykorzystywana w przestrzeni medialnej w celu zdobycia zainteresowania przez osobę głoszącą tego rodzaju przekaz. Greenwashing przeniknął również do wypowiedzi przedstawicieli władz samorządowych - w ich wypadku najczęściej dotyczy on wszelakich zagadnień związanych z zielenią miejską.

 

Dobrym przykładem jest informowanie społeczeństwa o konieczności ochrony istniejącego drzewostanu zapewniającego komfort życia mieszkańcom przy jednoczesnym wydawaniu masowych zezwoleń na wycinkę” - pisze Wojciech Słomka.

 

Prezentacje poprowadzi Wojciech Słomka, FloraMed

 

14:10 Zakończenie retransmisji

 

Link do pokoju

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt [email protected]

 

S7thv6aLv7yPWwoUlNCDsD3hGLQT58JqwiGHp8fKsC2eQZcLTImdXfxsTQN4_partnerzyjpg.jpg
9iF5uZf7cPeB9WNkLu7hG9lhixjcGm8uheEa1OXJ6TbSt2adlzfsh6PO18M0_partnerzy-merytorycznijpg.jpg

QTz7IggxQ8rdVbJGKPOk4vsfU1jkvfgRMTqy5jvA1JvZFZMdN3iyeOrOgqOQ_patroni-honorowijpg.jpg
eQmnwUUzprCzPkBnnUFh6XCvLhDoM0fz0lYAybq4W6GQQDCX1fiUP5CaUtOR_patroni-medialnijpg.jpg
   

Rv7aK5MvBcRL4L8sWhAIbFhGXcYYlZd2dUCC3a9cDYaKsFLcJ4DZ8zYsJl82_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Webinar, Webinarium, Webinarium Architektoniczne, Webinarium Dla Architektów, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury, Energia, Woda, Retencja, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Webinaria dla architektów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera