Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielony Zodiak

 

Czas czytania: ~1 min


„Dotychczasowa forma placu nie spełniła oczekiwań” – mówi Bartosz Rozbiewski, p.o. dyrektora miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego, które to biuro odpowiedzialne jest za wygląd przestrzeni placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak. Tym samym przestrzeń ta dołączyła do coraz liczniejszego grona miejsc w stolicy, które podlegają „rozpłytowieniu”, usuwaniu kamiennych posadzek tam, gdzie nie są one potrzebne i zastępowaniu ich zielenią, drzewami i krzewami.

 

Projekt placu przy Zodiaku

Zmiana w centrum miasta

Otwarty w 2018 roku Pawilon Zodiak szybko i na dobre wpisał się w krajobraz Warszawy. Sześć lat temu w miejscu zbudowanego w 1968 roku pawilonu gastronomiczno-kawiarnianego projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego stanął bardzo do niego podobny, zachowujący skalę i klimat modernistycznej architektury pawilon wystawienniczy. Zaprojektowała go pracownia Kalata Architekci; za wygląd placu przez budynkiem odpowiadało biuro Gowin&Siuta z Krakowa.

Projekt placu przy Zodiaku
Projekt placu przy Zodiaku

O ile pawilon doskonale spełnia swoją funkcję, wyłożony kamiennymi płytami plac nie do końca odpowiada oczekiwaniom, jakie współcześnie stawia się takim przestrzeniom. Dlatego też władze Warszawy, wiedząc, że plac będzie rozkopany z powody gwarancyjnych napraw i usprawnień w podziemnych instalacjach pawilonu zdecydowały „przy okazji” zmienić charakter tej jednej z bardziej uczęszczanych przestrzeni publicznych stolicy. Projekt obecnie trwającej modernizacji placu przed pawilonem Zodiak opracowała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Więcej zieleni

W opisie inwestycji można przeczytać: "Pojawią się wyspy zieleni jako mikroekosystemy z retencją wody opadowej, zacienianiem w okresie letnim i schładzaniem dzięki wodzie odparowywanej z powierzchni liści. To będą też siedliska dla ptaków oraz owadów. Dobór roślin wzmocni tzw. usługi przyrodnicze, a nakłady związane z utrzymaniem i pielęgnacją zostaną zminimalizowane. Szczególnie ważne będzie magazynowanie i wykorzystywanie wody opadowej".

Co ważne, plac zachowa swoje dotychczasowe funkcje miejsca komunikacji, spotkań, wystaw.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przestrzeń Miejska, Przestrzeń Publiczna, Plac Miejski

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

Drewniany biurowiec na Kaszubach
Drewniany biurowiec na Kaszubach

1 lipca świętowany jest każdego roku Światowy Dzień Architektury. W tym dniu warto skupić uwagę na c ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera