Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drap bezpiecznie

 

Czas czytania: ~1 min


Raport na temat przyczyn upadku wież WTC

 

unC2RnUXdXorbZ0mP2FccfdzfJ3UT5z99yvbrD8ourYazRrGEAZzznd0t8aX_twin.jpg
Pod koniec czerwca zaprezentowano w Nowym Jorku wyniki trzyletniego raportu na temat przyczyn upadku wież WTC. Liczy on ponad 10 tysięcy stron. Pracowało nad nim 200 ekspertów. Kosztował 16 milionów dolarów. Postuluje daleko idące zmiany w wytycznych budowy budynków wysokich w USA. Celem projektu było wypracowanie zaleceń, których przestrzeganie zapewni w czasie zdarzeń nadzwyczajnych, jak atak terrorystyczny, wypadek, pożar, trzęsienie ziemi, wyłączenie prądu czy trąba powietrzna, możliwość pełnej ewakuacji drapacza chmur. Autorzy postulują wzmocnienie szachtów windowych, poszerzenie klatek schodowych, polepszenie ochrony ogniowej elementów stalowych. Raport sklada się z obszernej analizy przyczyn zawalenia się wież oraz 25 stron rad, które mają zapewnić budynkom w przyszłości większą odporność na zdarzenia nadzwyczajne. Od producentow elementów wyposażenia technicznego żąda się odpornej na zawilgocenie elektroniki windowej, a od konstruktorów wyeliminowania efektu domino przy zawaleniu się części kondygnacji. Obiekty wyższe niż 40 pięter powinny mieć co najmnie 3 godzinną klasę niepalności oraz posiadać niezależne, awaryjne źródła wody oraz energii. Raport National Institute of Standards and Technology wywołał natychmiast debatę na temat kosztów proponowanych rozwiązań. Pojawiła się tez krytyka, że ceny tych rozwiązań będą tak wysokie, że pod znakiem zapytania stanie rentowność wielu projektów developerskich. Bardziej sensowne jest inwestowanie pieniędzy w ochronę przed atakami terrorystycznymi. Żaden budynek nie przetrwa uderzenia samolotu pasażerskiego – dodają sceptycy.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera