Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe życie telegrafu przy Nowogrodzkiej

 

Czas czytania: ~ 2 min


Zabytkowy gmach Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zyska nowe życie. Przejdzie remont i zmieni funkcję.

 

gmach Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie

W chwili otwarcia w 1933 roku gmach Urzędu Telekomunikacyjnego u zbiegu Nowogrodzkiej i Poznańskiej w Warszawie uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych na kontynencie budynków użyteczności publicznej o przeznaczeniu technicznym. Owa nowoczesność objawiała się nie tylko w doskonale na te swoje potrzeby zaprojektowanym budynku, ale i warunkach pracy, jakie oferowano zatrudnionym tu osobom. Ponadto zaprojektowany przez Juliana Putermana-Sadłowskiego budynek był w owym czasie jednym z największych obiektów urzędowych w Warszawie.

 

Urząd przy Nowogrodzkiej przebudowany

 

Budynki powstałe w latach międzywojennych cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Bywają modernizowane, zmienia się im funkcje lub ją przywraca.

Ich formy architektoniczne cieszą się powszechną akceptacją, nie budzą kontrowersji

 

W przypadku warszawskiej siedziby Urzędu Telekomunikacyjnego także można mówić o powszechnej akceptacji, a nawet więcej: jeden z nielicznych stołecznych budynków, który przetrwał II wojnę światową jest obiektem bardzo lubianym, wzbudza respekt (co było zamiarem architekta, wszak projektował ważny publiczny gmach, siedzibę ważnej instytucji), jest stylowy, elegancki, doskonale współtworzy nastrój śródmieścia wielkiego miasta. Varsavianiści opisują ten budynek: „Patrząc na przedwojenne fotografie, łatwo wczuć się w ówczesny klimat tego miejsca. Przestronne, wysokie hole sprawiają wrażenie, jakby ilustrowały któryś z najnowszych wówczas biurowców w Ameryce. Imponujące, jednoprzestrzenne wnętrza typu open space, wypełnione są długimi stołami, przy których siedzą dziesiątki kobiet. Ogromne okna sprawiają, że miejsca te przepełnione są światłem, zaś na biurkach widnieją nie tylko nowoczesne lampy, ale też rozmaite, tajemniczo dziś wyglądające urządzenia. Patrząc z oddali, uwagę zwraca dominanta, jaką stanowi część wieżowa budynku, zamykająca perspektywę ulicy Żurawiej” (J.S.Majewski).

gmach Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie

Monumentalny przedwojenny modernizm

 

W latach powojennych budynek zachował swoją funkcję, ta jednak współcześnie przestała być potrzebna, rozwój technologii zupełnie zmienił sposoby komunikowania się i łączności. Nie remontowany gmach stracił nieco swojego monumentalnego uroku. Teraz jednak czeka go nowe życie. Firma ZEITGEIST Asset Management podjęła się gruntownego remontu zabytkowego gmachu wraz ze zmianą jego funkcji. W budynku znajdą się powierzchnie biurowe oraz usługowe. Z zewnątrz jednak budowla zachowa swój charakter – konserwatorski remont elewacji przywróci im blask, zachowane zostaną detale oraz charakterystyczne napisy. Choć Urząd Telegraficzny w czasie II wojny światowej ocalał, jednak jego wnętrza zostały całkowicie zmienione. Dziś można więc je dostosować do nowych potrzeb bez utraty oryginalnego charakteru, bryła gmachu pozostanie w swojej nienaruszonej formie ważnym znakiem na mapie Warszawy.

 

Zdjęcia: materiały prasowe ZEITGEIST Asset Management


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Poprzemysłowe zabytki odzyskają blask
Poprzemysłowe zabytki odzyskają blask

Trzy obiekty w Bytomiu, jeden w Świętochłowicach i jeden w Raciborzu. Tak rozdysponowane zostanie 14 ...

Nowoczesne laboratoria w zabytkowej kamienicy w Poznaniu
Nowoczesne laboratoria w zabytkowej kamienicy w Poznaniu

W centrum Poznania, przy ulicy Wieniawskiego 21/23, powstał wyjątkowy projekt adaptacji zabytkowej k ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera