Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernistyczna architektura o nowej funkcji

 

Czas czytania: ~2 min


Pawilon Okocimski znajduje się na terenie jednego z największych parków leśnych w Polsce, niezwykle lubianego przez mieszkańców Krakowa Lasu Wolskiego. Zaprojektowany w latach 30. przez Jana Ogłódka modernistyczny budynek od kilku lat opuszczony popadał w ruinę. Na szczęście udało się znaleźć dla niego nową funkcję oraz pieniądze na remont.

 

Pawilon Okocimski w Krakowie

Moda na modernizm

 

Modernizm jako styl architektoniczny wciąż inspiruje architektów, coraz więcej znamy też bardzo udanych modernizacji budowli z tamtej epoki. Choć z kilku powodów modernizm bywa dziś krytykowany, jego formy architektoniczne wciąż cieszą się wielkim poważaniem i po prostu są modne.

 

Tym bardziej cieszy remont, jaki przeszedł modernistyczny pawilon parkowy w Lesie Wolskim w Krakowie. Udało się uratować bardzie ciekawy i wartościowy budynek a przy okazji nadano mu nową, bardzo przydatną i atrakcyjną funkcję. Powstało w nim Centrum Edukacji Ekologicznej Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – „Symbioza”. Tak jak w latach 30. uznawano styl modernistyczny za szczyt nowoczesności, ulokowanie w takim budynku centrum edukacji ekologicznej – a więc promujące nowoczesne podejście do przyrody i otoczenia – wydaje się być ciekawym i właściwym połączeniem.

Pawilon Okocimski w Krakowie

Historyczny wygląd budynku

Zobacz nowe wcielenie modernistycznego budynku

 

Modernistyczny pawilon w wyniku remontu nie tylko odzyskał swój blask, ale został też (bez straty dla architektury) uzupełniony o szereg rozwiązań, powodujących, że budynek stał się bardziej przyjazny środowisku. Powstały tu pompy cieplne, ogniwa fotowoltaiczne, a na dachu posadzono zieleń. Zainstalowano także urządzenia do rekuperacji oraz do zbierania deszczówki. Przy okazji remontu uporządkowano najbliższe otoczenie pawilonu, powstały nowe alejki, miejsca do wypoczynku, a także ogród permakulturowy, czyli taki, w którym rośliny są hodowane bez wykorzystania nawozów sztucznych.

 

Modernistyczny pawilon w swoim nowym wcieleniu ma służyć zajęciom edukacyjnym, warsztatom, dyskusjom, nie tylko związanym z przyrodą, ale i ze sztuką. Ważnym jego elementem będzie także interaktywna wystawa stała, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niewidomych. Ekspozycja, zaprojektowana przez krakowskie SHOQ STUDIO, pozwoli doświadczać przyrody w zupełnie wyjątkowy sposób, za pomocą wielu zmysłów i o różnych porach doby.

 

Źródło: http://symbioza-krakow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera