Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernistyczna architektura o nowej funkcji

 

Czas czytania: ~ 2 min


Pawilon Okocimski znajduje się na terenie jednego z największych parków leśnych w Polsce, niezwykle lubianego przez mieszkańców Krakowa Lasu Wolskiego. Zaprojektowany w latach 30. przez Jana Ogłódka modernistyczny budynek od kilku lat opuszczony popadał w ruinę. Na szczęście udało się znaleźć dla niego nową funkcję oraz pieniądze na remont.

 

Pawilon Okocimski w Krakowie

Moda na modernizm

 

Modernizm jako styl architektoniczny wciąż inspiruje architektów, coraz więcej znamy też bardzo udanych modernizacji budowli z tamtej epoki. Choć z kilku powodów modernizm bywa dziś krytykowany, jego formy architektoniczne wciąż cieszą się wielkim poważaniem i po prostu są modne.

 

Tym bardziej cieszy remont, jaki przeszedł modernistyczny pawilon parkowy w Lesie Wolskim w Krakowie. Udało się uratować bardzie ciekawy i wartościowy budynek a przy okazji nadano mu nową, bardzo przydatną i atrakcyjną funkcję. Powstało w nim Centrum Edukacji Ekologicznej Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – „Symbioza”. Tak jak w latach 30. uznawano styl modernistyczny za szczyt nowoczesności, ulokowanie w takim budynku centrum edukacji ekologicznej – a więc promujące nowoczesne podejście do przyrody i otoczenia – wydaje się być ciekawym i właściwym połączeniem.

Pawilon Okocimski w Krakowie

Historyczny wygląd budynku

Zobacz nowe wcielenie modernistycznego budynku

 

Modernistyczny pawilon w wyniku remontu nie tylko odzyskał swój blask, ale został też (bez straty dla architektury) uzupełniony o szereg rozwiązań, powodujących, że budynek stał się bardziej przyjazny środowisku. Powstały tu pompy cieplne, ogniwa fotowoltaiczne, a na dachu posadzono zieleń. Zainstalowano także urządzenia do rekuperacji oraz do zbierania deszczówki. Przy okazji remontu uporządkowano najbliższe otoczenie pawilonu, powstały nowe alejki, miejsca do wypoczynku, a także ogród permakulturowy, czyli taki, w którym rośliny są hodowane bez wykorzystania nawozów sztucznych.

 

Modernistyczny pawilon w swoim nowym wcieleniu ma służyć zajęciom edukacyjnym, warsztatom, dyskusjom, nie tylko związanym z przyrodą, ale i ze sztuką. Ważnym jego elementem będzie także interaktywna wystawa stała, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niewidomych. Ekspozycja, zaprojektowana przez krakowskie SHOQ STUDIO, pozwoli doświadczać przyrody w zupełnie wyjątkowy sposób, za pomocą wielu zmysłów i o różnych porach doby.

 

Źródło: http://symbioza-krakow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera