Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archi-Szopa – prawie jasne

 

Czas czytania: ~4 min


W zeszły czwartek – 12 czerwca 2008 - zostały ogłoszone nominacje do mało zaszczytnego miana Archi-Szopy. Który budynek zostanie tym razem uznany za największą porażkę krakowskiej architektury ostatniego roku – dowiemy się już wkrótce. „Parada typów” – tak jury plebiscytu określiło tegorocznych kandydatów do tytułu najgorszej inwestycji budowlanej minionego roku. Każdy z nich jest wcieleniem innych negatywnych tendencji architektonicznych i każdy na swój sposób szkodzi obrazowi krakowskiej architektury. Celem konkursu jest jednak nie tyle piętnowanie samych obiektów, ale zjawisk, których są egzemplifikacją, wskazanie tendencji groźnych dla miasta i przypomnienie, że inwestorzy nie mogą go bezkarnie dewastować w imię własnych interesów. Kandydatów oceniało jury, w którym tradycyjnie już zasiedli członkowie stowarzyszenia Archi-Szopa: Andrzej Madej, dr Monika Bogdanowska i Konrad Myślik, a także dr Zbigniew Beiersdorf, członek komisji konserwatorskiej Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Jerzy Lewiński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" w Krakowie. Wybór nie był prosty i dyskusje nad zgłoszonymi przez czytelników „Gazety” architektonicznymi antybohaterami trwały do późnych godzin wieczornych. Ostatecznie wyłoniono pięciu, którzy zmierzą się w ścisłym finale. Nominacje Archi-Szopy 2008:
yo2VLB2NYTgoVu63m8QoAbxUmjWb0Wjx1eYAFSaCGAYOHvBoUTYtnxJVp1a4_szopanaskalce.jpg
Ołtarz Trzeciego Tysiąclecia Na Skałce To faworyt tegorocznej Archi-Szopy. Według dr Zbigniewa Beiersdorfa ołtarz jest wyjątkowym przykład prowincjonalnego myślenia, które psuje Kraków. Wzniesiony wiosną tego roku przy kościele oo. Paulinów Na Skałce, zniszczył święte, ważne dla historii Polski miejsce, gdzie m.in. w roku 1979 tłumy krakowian przybyły na spotkanie z Janem Pawłem II. Zdaniem dr Bogdanowskiej z kolei, jego budowa jest najgorszym przykładem niebezpiecznej dla Krakowa tendencji niszczenia terenów przyklasztornych. Ołtarz został również potępiony jako „krakowskie tchnienie Lichenia”, które skupia się na powierzchowności i banalnych błyskotkach, odwracając uwagę od faktycznych wartości sakralnego centrum Na Skałce. Nominacja za zdominowanie przestrzeni sakralnej, marginalizację zastanej architektury miejsca oraz "monumentalizację odpustowości".
tfaOO9lmx3bWjbNefnJ5FMg5LsmGAcAfTqZVhuJhA1UAvTXmnUfuHgqd5wSb_szopamiodowej.jpg
Kamienica przy ul. Miodowej 39 Z ostrą krytyką spotkał się opłakany w skutkach remont modernistycznej kamienicy: pokrycie elewacji styropianem i nadanie jej nowej kolorystyki, wskutek czego zupełnie zatraciła modernistyczny charakter. To nie tylko zbrodnia z konserwatorskiego punktu widzenia, ale też całkowity brak poszanowania dla estetyki Kazimierza i banalizacja kontekstu miejsca. Do tych grzechów dochodzi jeszcze kiepska jakość wykonania. Nominacja za „makabryczny efekt końcowy”.
5BdhdZsGlBLsjWwEVl6aMs0w7JWxupt05nWpTlnXGIWffQyZ6gA8yuEKPHGV_szopafontanna.jpg
Fontanna na Małym Rynku Remont Małego Rynku był szansą na korzystne zmiany w tym ważnym fragmencie miasta. Została ona jednak zaprzepaszczona i powstała architektoniczna hybryda z umieszczoną w centralnym miejscu „kałużą” zamiast fontanny i podjazdem dla niepełnosprawnych zakończonym… schodami. To właśnie te trzy schody, zdaniem jurorów, dzielą nas od Europy.Nominacja za obelżywe obejście się z publicznymi pieniędzmi i brak wyobraźni oraz wyjątkową bezmyślność w podejściu do projektowania.
Y3RcaQ8t8f5svor39TSVlx555BGbFVp1TwU7UslihlUVyqggDbbykafiurki_szopakazimierza-wielkiegi-i-al-kijowskiej.jpg
Wieżowiec w narożniku ul. Kazimierza Wielkiego i al. Kijowskiej To przykład zdeformowania urbanistyki miasta poprzez nadużycie zasady podniesionego narożnika oraz drastyczny spadek jakości użytych na elewacji materiałów.Nominacja za groźny wydźwięk urbanistyczny inwestycji oraz niebezpieczną zapowiedź zmian skali Krakowa.
Apartamentowiec przy ul. Kościuszki 75 Jurorzy potępili tendencję do podnoszenia zabudowy Krakowa, uznając, że miasto powinno oprzeć się modzie na wysokościowce. Poza tym „przyciężkawe kloce”, które zaczynają się pojawiać na krakowskim Salwatorze, a do których zalicza się ów apartamentowiec, psują obraz tej urokliwej okolicy i obniżają jej atrakcyjność. Masywna bryła budynku przy ul. Kościuszki 75 może być kamieniem, który wywoła lawinę dalszego szkodliwego zabudowywania Salwatora. Nominacja za kompletny brak poszanowania dla charakteru dzielnicy. Głosowanie rusza w piątek na stronie „Gazety”, a wyniki zostaną ogłoszone 25 czerwca, podczas publicznego finału Archi-Szopy. W tym roku plebiscyt odbywa się po raz ósmy. Dotychczasowe Archi-Szopy: 2001 - pomnik ks. Piotra Skargi 2002 - nadbudowa hotelu Monopol 2003 - hotel Wilga 2004 - hotel Sheraton 2005 - maszty oświetleniowe stadionu Cracovii 2006 - hotel przy ul. Sandomierskiej 2007 - Galeria Krakowska Źródło: GW Kraków

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera