Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak skutecznie chronić swój dom przed zagrożeniami? Przegląd ubezpieczeń nieruchomości

 

Czas czytania: ~ 4 min


Dla wielu osób zakup własnego mieszkania lub domu to spełnienie jednego z największych marzeń. Niezależnie od tego, jaką lokalizację wybierzesz, Twoja nieruchomość narażona jest na wiele zagrożeń. Do najczęstszych należą zalania, pożary i rabunki. Bezpieczeństwo Twoje i najbliższych jest dla Ciebie priorytetem? Wybierz dobrą polisę. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i w jakich sytuacjach ochroni Cię ubezpieczenie.

 

Przegląd ubezpieczeń nieruchomości

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup własnej nieruchomości to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Niestety w wielu przypadkach spełnienie tego marzenia wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jednym z podstawowych wymagań podczas kupna mieszkania czy domu z wykorzystaniem finansowania ze strony banku jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy. Jednak zazwyczaj zakres ochrony w tym przypadku jest niewielki.

 

Ubezpieczenie nieruchomości niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to realna forma zabezpieczenia finansowego. Wskutek zdarzeń losowych lub innych sytuacji, jakie zostały przewidziane w umowie, zyskuje się realną pomoc przy usuwaniu powstałych szkód. Zalanie mieszkania czy pożar domu to bardzo ekstremalne sytuacje. Jednak nawet w ich przypadku właściciel nieruchomości z wykupioną polisą może liczyć na realne wsparcie i pomoc finansową od ubezpieczyciela. Ważne jest przy tym dokładne określenie zapotrzebowania oraz dopasowania oferty do swoich potrzeb. Jeżeli nieruchomość znajduje się w miejscu, gdzie często dochodzi do podtopień przy gwałtownych ulewach, warto wykupić polisę od tego typu zdarzeń.

 

Rodzaje ubezpieczeń nieruchomości – przed jakimi zagrożeniami chroni polisa?

Polisa ubezpieczeniowa, której zadaniem jest ochrona nieruchomości, może być dostępna w różnych wariantach zależnie od potrzeb właścicieli budynku. Podstawowy zakres zabezpieczenia oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe dotyczy zdarzeń losowych. Można do nich zaliczyć m.in. pożar czy zalanie. Zgodnie z samą definicją, zdarzeniami losowymi nazywane są sytuacje, do których dochodzi w sposób niekontrolowany i niezależny od właściciela nieruchomości. Mogą one przyczynić się do uszkodzenia mienia czy zdrowia.

 

Warto mieć także świadomość, że właściciele domu czy mieszkania mogą zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia, które dotyczy:

- domu lub mieszkania wraz z elementami stałymi,

- wyposażenia nieruchomości,

- obu z powyższych.

 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie domu?

Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej ważne jest jej dokładne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb właścicieli budynku. W zależności od lokalizacji nieruchomości można przewidzieć niektóre zagrożenia. Dla przykładu: w przypadku domów położonych z dala od centrum miasta, ryzyko związane np. z włamaniem może być większe. Wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę wyposażenia. Decydując się na konkretne rozwiązanie, konieczne jest także przeanalizowanie wydatków związanych z opłaceniem składki polisy. Może się zdarzyć, że tańsze ubezpieczenia będą oferowały lepsze warunki niż te, za które trzeba zapłacić więcej.

 

Kalkulator ubezpieczenia domu – jak z niego korzystać?

Poszukując korzystnej polisy ubezpieczeniowej domu, warto posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie internetowej: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Aby z niego skorzystać, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy. Należy jedynie wskazać rodzaj ubezpieczanej nieruchomości i podać kilka dodatkowych informacji dotyczących:

- budynku – czy jest on oddany do użytku, czy w trakcie budowy,

- rodzaju pokrycia dachu,

- konstrukcji ścian,

- pompy ciepła oraz fotowoltaiki,

- całkowitej powierzchni,

- liczby osób zamieszkujących w domu.

 

W kalkulatorze ubezpieczeń wybiera się także zakres ochrony. Możliwe jest wskazanie zdarzeń losowych, kradzieży, powodzi, uszkodzenia przedmiotów szklanych czy OC w życiu prywatnym. Wybierając pełny zakres ubezpieczenia, konieczne będzie wskazanie wartości domu, elementów stałych i wyposażenia. W przypadku polisy chroniącej od następstw kradzieży ubezpieczyciel poprosi również o podanie informacji na temat zabezpieczeń, jakie zostały zastosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Ostatnie pola do wypełniania dotyczą z kolei tego, czy wcześniej dana nieruchomość była zabezpieczona polisą oraz, czy wystąpiły w niej jakieś szkody w ostatnich latach.

 

W przypadku mieszkań informacje niezbędne do uzupełnienia kalkulatora są takie same. Różnicą jest jedynie konieczność wskazania piętra, na którym znajduje się mieszkanie. Podanie wszystkich danych o nieruchomości pozwala na dopasowanie najlepszych wariantów ubezpieczenia i wstępne oszacowanie kosztów polisy.

 

Najczęstsze błędy przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości

Wybór polisy ubezpieczeniowej powinien być przemyślany. Pozwala to uniknąć pochopnych decyzji i sugerowania się wyłącznie ceną. Wśród najczęstszych popełnianych błędów przy dopasowaniu ubezpieczenia wymienia się m.in.:

- wybór niewłaściwego zakresu ochrony (zbyt mało wybranych wariantów zdarzeń losowych),

- zbyt niska suma ubezpieczenia,

- niedostateczne zabezpieczenia własne (np. brak alarmu czy mocnych drzwi antywłamaniowych),

- niewłaściwe oszacowanie wartości wyposażenia.

 

Porównując wiele ofert, można uniknąć powyższych błędów i wybrać najlepszą polisę ubezpieczeniową uwzględniającą wszelkie zagrożenia.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom , Dom Jednorodzinny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera