Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak skutecznie chronić swój dom przed zagrożeniami? Przegląd ubezpieczeń nieruchomości

 

Czas czytania: ~ 4 min


Dla wielu osób zakup własnego mieszkania lub domu to spełnienie jednego z największych marzeń. Niezależnie od tego, jaką lokalizację wybierzesz, Twoja nieruchomość narażona jest na wiele zagrożeń. Do najczęstszych należą zalania, pożary i rabunki. Bezpieczeństwo Twoje i najbliższych jest dla Ciebie priorytetem? Wybierz dobrą polisę. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i w jakich sytuacjach ochroni Cię ubezpieczenie.

 

Przegląd ubezpieczeń nieruchomości

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zakup własnej nieruchomości to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Niestety w wielu przypadkach spełnienie tego marzenia wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jednym z podstawowych wymagań podczas kupna mieszkania czy domu z wykorzystaniem finansowania ze strony banku jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy. Jednak zazwyczaj zakres ochrony w tym przypadku jest niewielki.

 

Ubezpieczenie nieruchomości niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to realna forma zabezpieczenia finansowego. Wskutek zdarzeń losowych lub innych sytuacji, jakie zostały przewidziane w umowie, zyskuje się realną pomoc przy usuwaniu powstałych szkód. Zalanie mieszkania czy pożar domu to bardzo ekstremalne sytuacje. Jednak nawet w ich przypadku właściciel nieruchomości z wykupioną polisą może liczyć na realne wsparcie i pomoc finansową od ubezpieczyciela. Ważne jest przy tym dokładne określenie zapotrzebowania oraz dopasowania oferty do swoich potrzeb. Jeżeli nieruchomość znajduje się w miejscu, gdzie często dochodzi do podtopień przy gwałtownych ulewach, warto wykupić polisę od tego typu zdarzeń.

 

Rodzaje ubezpieczeń nieruchomości – przed jakimi zagrożeniami chroni polisa?

Polisa ubezpieczeniowa, której zadaniem jest ochrona nieruchomości, może być dostępna w różnych wariantach zależnie od potrzeb właścicieli budynku. Podstawowy zakres zabezpieczenia oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe dotyczy zdarzeń losowych. Można do nich zaliczyć m.in. pożar czy zalanie. Zgodnie z samą definicją, zdarzeniami losowymi nazywane są sytuacje, do których dochodzi w sposób niekontrolowany i niezależny od właściciela nieruchomości. Mogą one przyczynić się do uszkodzenia mienia czy zdrowia.

 

Warto mieć także świadomość, że właściciele domu czy mieszkania mogą zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia, które dotyczy:

- domu lub mieszkania wraz z elementami stałymi,

- wyposażenia nieruchomości,

- obu z powyższych.

 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie domu?

Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej ważne jest jej dokładne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb właścicieli budynku. W zależności od lokalizacji nieruchomości można przewidzieć niektóre zagrożenia. Dla przykładu: w przypadku domów położonych z dala od centrum miasta, ryzyko związane np. z włamaniem może być większe. Wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę wyposażenia. Decydując się na konkretne rozwiązanie, konieczne jest także przeanalizowanie wydatków związanych z opłaceniem składki polisy. Może się zdarzyć, że tańsze ubezpieczenia będą oferowały lepsze warunki niż te, za które trzeba zapłacić więcej.

 

Kalkulator ubezpieczenia domu – jak z niego korzystać?

Poszukując korzystnej polisy ubezpieczeniowej domu, warto posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie internetowej: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Aby z niego skorzystać, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy. Należy jedynie wskazać rodzaj ubezpieczanej nieruchomości i podać kilka dodatkowych informacji dotyczących:

- budynku – czy jest on oddany do użytku, czy w trakcie budowy,

- rodzaju pokrycia dachu,

- konstrukcji ścian,

- pompy ciepła oraz fotowoltaiki,

- całkowitej powierzchni,

- liczby osób zamieszkujących w domu.

 

W kalkulatorze ubezpieczeń wybiera się także zakres ochrony. Możliwe jest wskazanie zdarzeń losowych, kradzieży, powodzi, uszkodzenia przedmiotów szklanych czy OC w życiu prywatnym. Wybierając pełny zakres ubezpieczenia, konieczne będzie wskazanie wartości domu, elementów stałych i wyposażenia. W przypadku polisy chroniącej od następstw kradzieży ubezpieczyciel poprosi również o podanie informacji na temat zabezpieczeń, jakie zostały zastosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Ostatnie pola do wypełniania dotyczą z kolei tego, czy wcześniej dana nieruchomość była zabezpieczona polisą oraz, czy wystąpiły w niej jakieś szkody w ostatnich latach.

 

W przypadku mieszkań informacje niezbędne do uzupełnienia kalkulatora są takie same. Różnicą jest jedynie konieczność wskazania piętra, na którym znajduje się mieszkanie. Podanie wszystkich danych o nieruchomości pozwala na dopasowanie najlepszych wariantów ubezpieczenia i wstępne oszacowanie kosztów polisy.

 

Najczęstsze błędy przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości

Wybór polisy ubezpieczeniowej powinien być przemyślany. Pozwala to uniknąć pochopnych decyzji i sugerowania się wyłącznie ceną. Wśród najczęstszych popełnianych błędów przy dopasowaniu ubezpieczenia wymienia się m.in.:

- wybór niewłaściwego zakresu ochrony (zbyt mało wybranych wariantów zdarzeń losowych),

- zbyt niska suma ubezpieczenia,

- niedostateczne zabezpieczenia własne (np. brak alarmu czy mocnych drzwi antywłamaniowych),

- niewłaściwe oszacowanie wartości wyposażenia.

 

Porównując wiele ofert, można uniknąć powyższych błędów i wybrać najlepszą polisę ubezpieczeniową uwzględniającą wszelkie zagrożenia.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom , Dom Jednorodzinny

Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach
Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach

Projekt "Dom w Katowicach I" autorstwa pracowni DD Architekci to przykład połączenia minimalistyczne ...

Biała Kamienica w Łodzi gotowa
Biała Kamienica w Łodzi gotowa

Zakończyła się budowa deweloperskiego budynku mieszkalnego na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego w ...

Konferencja "Silver design w architekturze"
Konferencja "Silver design w architekturze"

Społeczeństwo polskie należy do grupy najszybciej starzejących się społeczeństw eu­ropejskich, zajmu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera