Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum bliżej

 

Czas czytania: ~2 min


v2jgLcMilG8YKw8XPrVXUHbJQVAqH5plfJk8b7oh437qq84nAHqwugiwvIsJ_muzeum.jpg
W poniedziałek, 14 lipca, szwajcarski architekt, Christian Kerez, podsumował kolejny etap pracy nad nowym projektem siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która ma stanąć na placu Defilad w Warszawie. Podczas wizyt w Warszawie i licznych konsultacji Kerez zapoznał się z potrzebami Muzeum i urbanistyczną strukturą miasta. Uwzględnił je w nowych rozwiązaniach architektonicznych. Z przedstawionych koncepcji wynika, że projekt muzeum zmierza do jak najdalej idącej integracji przestrzeni ekspozycyjnych i ogólnego użytku. Najważniejszą częścią parteru będzie sala, przeznaczona na wystawy czasowe, mające przyciągnąć jak największą grupę odbiorców – będą tu prezentowane prace znanych twórców z Polski i zagranicy, które będą widoczne z poziomu ul. Marszałkowskiej. Oprócz tej sali, na pierwszej kondygnacji znajdą się również: druga sala wystawowa, w której będą prezentowane projekty młodych artystów oraz tzw. „Galeria Warszawska”, przeznaczoną dla lokalnych środowisk twórczych i na projekty interdyscyplinarne, wykraczające poza ramy sztuk wizualnych. Będzie tu też sala kinowa, mała sala konferencyjna, restauracja, kawiarnia, księgarnie i audytorium, w którym będą się odbywać przedstawienia teatralne, koncerty i konferencje. Druga kondygnacja budynku poświęcona jest „wielkim projektom” – będą tu prezentowane wielkie wystawy rzeźbiarskie oraz tzw. projekty specjalne. Wysokość sali będzie miejscami dochodzić do 16 metrów. Serce muzeum to skrzydło zachodnie. Tu umieszczono ciąg galerii z kolekcją sztuki polskiej i międzynarodowej oraz wystawami historycznymi, poświęconymi sztuce XX i XXI w. Szereg sal ekspozycyjnych zakończy galeria przeznaczona do prezentacji projektów badawczych, wykorzystujących archiwalia i dokumenty. Skrzydło to zamykać będzie biblioteka i czytelnia muzeum, połączone osobną klatką schodową z parterem i wejściem do budynku. Ci, którzy twierdzili, że nowe muzeum przypominać będzie hipermarket, zapewne nie zmienią zdania. Zewnętrzny wygląd budynku nie przeszedł radykalnej metamorfozy – zmieniony został tylko wykrój otwarcia najniższej kondygnacji. Zamiast poziomej linii oddzielającej przeszklony parter od ciężkiego bloku górnych pięter, pojawiły się, zaczerpnięte wyraźnie z Oskara Niemeyera, płynnie wygięte łuki, które nieco urozmaicają monotonne elewacje. Wzmocniony został dodatkowo efekt plastyczny zróżnicowania średnicy dużych świetlików na dachu będący z kolei cytatem z Kimbell Art Museum Luisa Kahna. Zaprezentowane przez Kereza nowe modele, wizualizacje i plany można oglądać od 15 do 29 lipca 2008 w tymczasowej siedzibie MSN przy ul. Pańskiej. We wtorek, 15 lipca, o godz. 18 architekt zainauguruje wystawę, spotykając się z publicznością i opowiadając o projekcie.
vgIc3XVNMq1VgiXyAQX0CCjYio4kTXxQ0DbYzDaoE0hZKTFOlFRieh9aaiqx_muzeum3.jpg
zxA5F0c9YNNrN0CV9eC4I2UqrosfhBo9cPQFJwGsh9KmryM73FU4M72j6X6G_muzeum4.jpg
plLUAloZ9phXDtLVYRt5R10YPD8BUFXq9BIpHeCchRZzoPqF7bZIzpb7TivP_muzeum5.jpg
vUg6J2dDv1IysUIhjMhdQRRQSaG0P6ODLDy2SqnkQqpo3jMBcN4oaQsp0GEt_muzeum6.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera