Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Front i Mobius wyróżnieni !

 

Czas czytania: ~2 min


mBHnKsWra4eVMrWPSrpMNcbHVF9iubkFySwg10jwvxpfBbxdZV02n7D41iLP_mobius-wroclaw.jpg
Front Architects, zwycięzcy poznańskiej Akcji-Kreacji, jako jedno z dwóch biur architektonicznych z Polski znalazło się na tegorocznej liście „najgorętszych” młodych pracowni architektonicznych na świecie miesięcznika Wallpaper! Równolegle jury doceniło krakowskie biuro Mobius Architekci. W ten sposób liczba wskazanych przez ten magazyn polskich pracowni projektowych wzrosła do trzech. W zeszłym roku, jako pierwsze w historii, zostało zauważone studio KWK Promes Roberta Koniecznego.

Pracownia Mobius Architekci została założona przez Roberta Olczyka, absolwenta krakowskiej politechniki, który architektoniczne szlify zdobywał między innymi w paryskiej pracowni Stanisława Fiszera. Głównym polem działalności Mobiusa są projekty domów jednorodzinnych i kameralnych założeń mieszkalnych. Rezydencje, realizowane według ich pomysłu, powstały już w Krakowie i Wrocławiu, jednak najnowsze i najbardziej spektakularne wizje budynków architekci stworzyli dla Poznania. Noszą one nazwy Origami i Ciechocinka - Wave. Oba operują zupełnie różną stylistyką - łamane płaszczyzny ścian pierwszego nawiązują zgodnie z nazwą do japońskiej sztuki tworzenia papierowych rzeźb, zaś miękkie linie drugiego przywodzą na myśl łagodnie wyniesioną powyżej poziomu gruntu falę.
bWfu0HsuobFAhViKMbfzsGnE6QzMBtiEmiHbDEekOs4227pRlazwHzJuECF4_186-mobius-origami.jpg
AkBMKoy39DQC0AzB9XdFpwjZOm7VYd3qHigyyPKFJz23KVoNjEFdBX1HrzYM_single-hauz-front-architects.jpg
Grupa Front Architects znana jest głównie z niezwykłego projektu Single Hauz – supermałego domu, przypominającego przydrożny billboard. Ta nowatorska koncepcja, dzięki niewielkim kosztom realizacji, może rozwiązać problemy mieszkaniowe wielu „samotnych”, a konstrukcja postawionego na słupie budynku, który bardzo niewielką powierzchnią styka się z podłożem, umożliwia ustawienie go w niemal dowolnym miejscu.

Naszym czytelnikom Front Architects, w składzie: Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson i Piotr Kluj, znani są z pewnością z „Bimby na Wildzie” – koncepcji muzeum poznańskiej dzielnicy Wilda, kojarzonej głównie z zakładami Cegielskiego i robotniczymi kamienicami. Projekt dziury w ziemi, ukazującej pokłady archeologiczne dzielnicy, zwyciężył w poznańskiej edycji architektonicznego happeningu „Akcja-kreacja”, zyskując największa przychylność publiczności. Architekci wezmą udział w listopadowym finale Akcji-kreacji, który odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
vJtLYpRM2Uq3mViOZzMtDq1CLUhjapV1sYXDzYrf5qEinFwt3VklMNfknlFN_z4444833x.jpg
kDb5NN4BfEwCeSHUmwiCkPyN8eHNnrC5VQt7g9deuCuiGf8r22X54DudAtUx_front-poznan.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera