Front i Mobius wyróżnieni ! - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Front i Mobius wyróżnieni !

 

Czas czytania: ~2 min


mBHnKsWra4eVMrWPSrpMNcbHVF9iubkFySwg10jwvxpfBbxdZV02n7D41iLP_mobius-wroclaw.jpg
Front Architects, zwycięzcy poznańskiej Akcji-Kreacji, jako jedno z dwóch biur architektonicznych z Polski znalazło się na tegorocznej liście „najgorętszych” młodych pracowni architektonicznych na świecie miesięcznika Wallpaper! Równolegle jury doceniło krakowskie biuro Mobius Architekci. W ten sposób liczba wskazanych przez ten magazyn polskich pracowni projektowych wzrosła do trzech. W zeszłym roku, jako pierwsze w historii, zostało zauważone studio KWK Promes Roberta Koniecznego.

Pracownia Mobius Architekci została założona przez Roberta Olczyka, absolwenta krakowskiej politechniki, który architektoniczne szlify zdobywał między innymi w paryskiej pracowni Stanisława Fiszera. Głównym polem działalności Mobiusa są projekty domów jednorodzinnych i kameralnych założeń mieszkalnych. Rezydencje, realizowane według ich pomysłu, powstały już w Krakowie i Wrocławiu, jednak najnowsze i najbardziej spektakularne wizje budynków architekci stworzyli dla Poznania. Noszą one nazwy Origami i Ciechocinka - Wave. Oba operują zupełnie różną stylistyką - łamane płaszczyzny ścian pierwszego nawiązują zgodnie z nazwą do japońskiej sztuki tworzenia papierowych rzeźb, zaś miękkie linie drugiego przywodzą na myśl łagodnie wyniesioną powyżej poziomu gruntu falę.
bWfu0HsuobFAhViKMbfzsGnE6QzMBtiEmiHbDEekOs4227pRlazwHzJuECF4_186-mobius-origami.jpg
AkBMKoy39DQC0AzB9XdFpwjZOm7VYd3qHigyyPKFJz23KVoNjEFdBX1HrzYM_single-hauz-front-architects.jpg
Grupa Front Architects znana jest głównie z niezwykłego projektu Single Hauz – supermałego domu, przypominającego przydrożny billboard. Ta nowatorska koncepcja, dzięki niewielkim kosztom realizacji, może rozwiązać problemy mieszkaniowe wielu „samotnych”, a konstrukcja postawionego na słupie budynku, który bardzo niewielką powierzchnią styka się z podłożem, umożliwia ustawienie go w niemal dowolnym miejscu.

Naszym czytelnikom Front Architects, w składzie: Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson i Piotr Kluj, znani są z pewnością z „Bimby na Wildzie” – koncepcji muzeum poznańskiej dzielnicy Wilda, kojarzonej głównie z zakładami Cegielskiego i robotniczymi kamienicami. Projekt dziury w ziemi, ukazującej pokłady archeologiczne dzielnicy, zwyciężył w poznańskiej edycji architektonicznego happeningu „Akcja-kreacja”, zyskując największa przychylność publiczności. Architekci wezmą udział w listopadowym finale Akcji-kreacji, który odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
vJtLYpRM2Uq3mViOZzMtDq1CLUhjapV1sYXDzYrf5qEinFwt3VklMNfknlFN_z4444833x.jpg
kDb5NN4BfEwCeSHUmwiCkPyN8eHNnrC5VQt7g9deuCuiGf8r22X54DudAtUx_front-poznan.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na pochyłej działce
Dom na pochyłej działce

W przyszłym roku ma być gotowy dom, zlokalizowany na pochyłej działce w Małopolsce, zaprojektowany p ...

Hala sportowa w modernistycznym kontekście
Hala sportowa w modernistycznym kontekście

Miasto Stalowa Wola kojarzy się z przemysłem – w końcu było najważniejszym środkiem Centralnego Okrę ...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera