E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
Data dodania: 15.11.2024 Czas czytania: ~ 8 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 15.11.2024 Czas czytania: ~ 8 min
Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowania. Każdy element konstrukcji budynku odgrywa ważną rolę w kształtowaniu jego cech akustycznych. Nie chodzi tylko o ściany i sufity, lecz także czynniki takie, jak kształty, powierzchnie, meble, oświetlenie. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie czwartej edycji konferencji "Akustyka w architekturze" skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. Widzimy się 10 grudnia 2024 o godz. 9:30. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
|
Anna Gajo, Grupa Sztuka Architektury
W prezentacji pokażę czy można osiągnąć komfort akustyczny w budynku mieszkalnym i jak nowe przepisy wpływają na dbałość o dobrą jakość akustyczną mieszkań.
Prezentację poprowadzi: Henryk Kwapisz, Stowarzyszenie Komfort Ciszy
Od ponad 5 lat pełni funkcję eksperta Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”. Aktywnie uczestniczy w konsultacjach nowych aktów prawnych, w tym zrównoważonego budownictwa i akustyki. Jest magistrem budownictwa, pracował w biurach projektów i na budowach, zdobywając doświadczenia praktyczne i uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i prowadzenia budów. Prowadzi wiele szkoleń, występuje na konferencjach jako prelegent i panelista. Aktywnie wspiera działania zmierzające do popularyzowania zagadnień komfortu akustycznego w polskiej architekturze i budownictwie. Współpracuje z wyższymi uczelniami w Polsce. Jest członkiem kilku komitetów technicznych PKN w tym KT 253 ds. Akustyki Architektonicznej. Jest autorem i współautorem ponad 60 poradników i publikacji w specjalistycznych wydawnictwach z zakresu poprawy jakości budownictwa w Polsce.
Prowadzący: Ewelina Szeląg, Katarzyna Billik, Paweł Wolanin, WXCA
Klimat akustyczny, ochrona przed hałasem to istotne zagadnienia w przestrzeniach muzealnych, w szczególności bogato wykorzystujących współczesne technologie ekspozycyjne. Na bazie opracowanego projektu akustyki i technologii widowiskowej dla budynku Muzeum Wojska Polskiego i jego wystawy stałej przedstawiony zostanie proces projektowania akustyki dla tego typu obiektu. Omówiona zostanie współpraca akustyk – architekt w obszarze konstrukcja przegród budowlanych, wykończenie wnętrz, DSO, instalacje sygnałowe, wyposażenie technologiczne i multimedialne, wykończenie wystawy. Uzyskane efekty zostaną omówione na podstawie przebiegu nadzoru autorskiego oraz pomiarów zrealizowanych w ramach strojenia akustycznego.
Prezentację poprowadzi: dr inż. Piotr Z. Kozłowski, Wykładowca Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzani Sygnałów Politechniki Wrocławskiej.
Założyciel i główny projektant w PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski odpowiedzialnej za projekty technologiczne (ochrona przeciwdźwiękowa, akustyka wnętrz, nagłośnienie, oświetlenie, mechanika) dziesiątek obiektów widowiskowych w tym m.in.: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), Opera Wrocławska, Opera na Zamku w Szczecinie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, … i wielu innych. Konsultuje warstwę akustyczną i dźwiękową spektakli i wystaw.
Opis prezentacji: Akustyka ma duży wpływ na to jak funkcjonalne, wygodne i produktywne jest dane miejsce dla użytkowników. Mimo to czasem przy projektowaniu budynków komercyjnych czy innych dużych obiektów nie przykłada się wagi do planowania akustycznego, wskutek czego niedługo po oddaniu nieruchomości do użytku konieczne jest wykonanie kosztownych poprawek. W prezentacji przedstawione zostaną rozwiązania Ruukki Acoustic przeznaczone w szczególności do hal sportowych i przemysłowych, szkół i budynków komercyjnych. Są one w dużej mierze niejako wbudowane, nie wymagają więc wielu dodatkowych działań w trakcie budowy. Redukują one hałas w tle i pogłos, maksymalnie poprawiając komfort użytkowników budynku.
Prezentację poprowadzi: Arkadiusz Krześniak, CEE Portfolio Manager, Building Envelopes, Ruukki Polska Sp. z o.o.
Związany z firmą Ruukki Polska od początku jej działalności w Polsce czyli od roku 1994. Posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobyte na różnych stanowiskach, od handlowca w Dziale Sprzedaży poprzez Marketing Techniczny, zarządzanie Centrami Technologicznymi firmy, zarządzanie wewnętrznymi i zewnętrznymi procesami szkoleniowymi, aż po pracę z kluczowymi klientami. Obecnie zajmuje się portfolio produktów Ruukki w Europie Centralnej oraz problematyką zrównoważonego rozwoju.
Prezentacja będzie dotyczyć sposobu konstruowania klatek schodowych wychodząc naprzeciw nowym przepisom związanym z akustyką klatek schodowych. Omówimy przepisy, gamę produktów Tronsole, detale w uzależnieniu od typu klatki, oraz pokażemy kilka obiektów referencyjnych.
Prezentację poprowadzi: Marek Koscielniak, Schöck
Absolwent Politechniki Poznańskiej, na kierunku konstrukcje inżynierskie. Od 2002 roku uprawniony projektant w zakresie konstrukcji inżyniersko-budowlanych. W pracy zawodowej koncentrował się na projektowaniu konstrukcji obiektów budowlanych specjalizując się w żelbetowych konstrukcjach monolitycznych i prefabrykowanych. Od 2019 roku związany z firmą Schöck gdzie pełni funkcję Produkt Inżyniera w regionie Polski zachodniej oraz centralnej.
Prezentację poprowadzi: Hubert Jastrzębski, Falcon Acoustics
Hubert Jastrzębski zainteresował się dźwiękiem od lat nastoletnich, budując pierwsze studio nagraniowe do tworzenia muzyki. Skończył Politechnikę Warszawską, gdzie podczas studiów nabierał praktyki zawodowej w firmie konsultingowej z zakresu akustyki architektonicznej. W 2017 roku otworzył firmę Falcon Acoustics, której głównym celem było pomaganie architektom na etapie projektowania budynków. Był zaangażowany w projekty takie jak: Varso Tower, ZCK w Lublinie, czy osiedle mieszkaniowe Warszawski Świt. Dzisiaj firma zatrudnia ponad 10 osób i pracuje przy projektach mieszkaniowych, kulturowych, czy biurowych, realizując swoją misję w całym kraju i nie tylko.
Prezentacja zawiera opis rozwiązań poszczególnych warstw podłogowych w oparciu o zastosowanie mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM oraz anhydrytowego podkładu podłogowego Agilia Sols A oraz jastrychu cementowego iX CPP20.
Omówienie problemów oraz błędów wykonawczych powstałych podczas wykonywania izolacji akustycznej.
Prezentacja wyników badań laboratoryjnych oraz terenowych.
Prezentację poprowadzi: Rafał Soboń, Kierownik Doradztwa ds Systemów Budowlanych
Absolwent Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Z branżą związany od 2008 roku od 2012 w Lafarge obecnie Holcim. Od 2016 roku zaangażowany w rozwój i sprzedaż produktów specjalnych, głównie rozwiązań podłogowych. Od 2019 odpowiedzialny za wdrożenie i rozwój mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM oraz rozwój systemów podłogowych Holcim w Polsce, a także za doradztwo techniczne w w/w zakresie oraz wsparcie biur projektowych. Aktywny członek Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy.
Omówienie kwestii komfortu akustycznego w przestrzeni biurowej z praktycznego punktu widzenia, czyli czego nie usłyszysz na Instagramie. Analiza źródeł hałasu i możliwych rozwiązań jak sobie z nimi radzić na przykładach wybranych realizacji Massive Design.
Prezentację poprowadzi: Konrad Dowejko, Massive Design
W trakcie ponad 17-letniej współpracy z Massive Design Konrad brał udział w licznych projektach dla klientów korporacyjnych przygotowując analizy funkcjonalne, workplace, space plany, koncepcje architektoniczne wystroju wnętrz biurowych, projekty wykonawcze wnętrz biurowych, projekty mebli nietypowych. Prowadził również nadzór nad pracami budowlanymi, dbając o wysoką jakość techniczną i estetyczną wykonawstwa. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów z certyfikacją WELL v.2. Był częścią zespołów odpowiedzialnych za projekty biur Cushman&Wakefield, Oracle, Unilever, Keyloop, Moderna, 3M i Google. W 2016 roku awansował na stanowiska Design Directora, by w 2023 roku zmienić funkcję na Business Development Director.
Konrad odpowiada za rozwój działań biznesowych, projektowanie powierzchni biurowych dla klientów korporacyjnych, oraz za badania i analizy workplace. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
1. Czy warto płacić za Projekty Elektroakustyczne?
- Rys historyczny
- Stan na dziś
-Niedaleka przyszłość
2. Studium przypadków – praktyczne rady dla Architektów Q&A
- Nagłośnienie restauracji
- Omówienie przykładowych błędów przy projektowaniu obiektów kultury
3. Dźwięk immersyjny – przyszłość zaczyna się dziś
- Od stereo do immersji
- Elektroniczne kształtowanie akustyki pomieszczeń
- Miksowanie obiektowe
Prezentację poprowadzi: Marek Nowomiński, M-Acoustic Projekty Elektroakustyczne
Absolwent UAM w Poznaniu wydziału Fizyki katedry Akustyki, Warszawskiego ZDZ spec Realizacji Dźwięku oraz Technikum Elektronicznego im E. Konopczyńskiego
Od 2015 roku właściciel Niezależnego Biura Projektowego M-Acoustic Projekt Elektroakustyczne. Zawodowo: projektant, instalator, integrator, realizator dźwięku, akustyk, elektronik, elektroakustyk.
Hobbystycznie meloman-konstruktor, entuzjasta natury, wycieczek górskich oraz kultury Słowian.
Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Akustyka , Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne
Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...
29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...
Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...
Architektura w globalnym socja...
Muzeum Architektury we Wrocław...
Nowa Materia to warsztaty orga...
Narodowy Instytut Architektury...
ZOBACZ WSZYSTKIEStrona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz