Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Forum Dostępności 2024 za nami

 

Czas czytania: ~ 5 min


Druga edycja Forum Dostępności, która odbyła się w dniach 5-6 listopada 2024 w Poznaniu zgromadziła liderów w dziedzinie projektowania uniwersalnego oraz dostępności architektonicznej. Przedstawicie świata designu, architektury, transportu, ochrony zdrowia, bankowości i nowych technologii, a także eksperci z organizacji pozarządowych i koordynatorzy dostępności z instytucji publicznych przez dwa dni dyskutowali o wyzwaniach związanych z dynamicznymi zmianami prawnymi i społecznymi oraz o nowych trendach w projektowaniu przestrzeni i produktów dostępnych dla każdego. W konferencji wzięło udział ponad pięćset osób.

 

Forum Dostępności 2024

Kluczowym elementem konferencji była strefa wystawiennicza, z wydzieloną strefą innowacji, w której firmy prezentowały swoje najciekawsze rozwiązania oraz produkty z obszaru dostępności, projektowania i zarządzania obiektami z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Strefa networkingu oraz stoiska wystawiennicze stały się miejscem intensywnej wymiany pomysłów i doskonałą okazją do nawiązania współpracy nad innowacyjnymi projektami.

Forum Dostępności 2024

Architektura to jest forma prewencji zdrowia. Wnętrza w których żyjemy kształtują nasze zdrowie, wpływają na hormony, wpływają na układ immunologiczny - podkreślała Natalia Olszewska, ekspertka w zakresie neuronauki stosowanej w projektowaniu przestrzeni. Ekspertka zaznaczyła, że dostępność często utożsamiana jest z aspektem fizycznym, jednak w kontekście projektowania dla osób neuroróżnorodnych kluczowa staje się dostępność sensoryczna. Podczas Forum zorganizowano także specjalny panel poświęcony neuroróżnorodności oraz możliwości wykorzystania potencjału osób neuroróżnorodnych w środowisku biznesowym. Zwrócono uwagę, że takie aspekty jak odpowiednie oświetlenie, akustyka, różnorodność przestrzeni oraz przemyślana kolorystyka mają istotny wpływ na komfort pracy. O wielozmysłowym podejściu do projektowania można było usłyszeć również w ramach panelu „Zobacz dotykiem, poczuj, smakuj, usłysz. Zmysły w projektowaniu”. Jak tłumaczyła Kinga Strzelczyk z Balma Meble podczas projektowania każdej przyjaznej przestrzeni, w tym biurowej, istotne jest uwzględnienie wszystkich elementów otoczenia, które postrzegamy zarówno świadomie, jak i podświadomie. Nasze odczucia, dźwięki, widoki i zapachy mają istotny wpływ na naszą równowagę i samopoczucie.

Forum Dostępności 2024

Dostępność, obok zrównoważonego rozwoju, staje się coraz bardziej kluczowym zagadnieniem również w świecie biznesu. Przemiany demograficzne i społeczne powodują, że uniwersalne produkty, przestrzenie i usługi mają przewagę na rynku. Z tego względu istotna jest zarówno specjalistyczna wiedza w tej dziedzinie, jak i wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz osiągnięć naukowych. Wszyscy zdają sobie sprawę, że postęp technologii cyfrowych stwarza nowe szanse dla osób z niepełnosprawnością. Nie budzi wątpliwości, że zwiększenie dostępności technologii cyfrowych stanowi znaczącą okazję dla firm, zwłaszcza dla startupów. Jednym z nich jest firma Galium, która tworzy system Naviway, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym, swobodne poruszanie się. Firma Galium, za system Naviway otrzymała Nagrodę Publiczności tegorocznego Forum.

Forum Dostępności 2024

W trakcie drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania panelu „Business Accessibility”, który koncentrował się na ustawie o zapewnieniu spełnienia wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Ustawa ta, która wejdzie w życie 28 czerwca 2025 roku, była przedmiotem dyskusji na temat jej wpływu na konkurencyjność i innowacyjność w sektorze biznesowym. Łukasz Iwancio z PEFRON podkreślił, że celem tej regulacji jest uczynienie produktów i usług bardziej dostępnymi oraz zapewnienie konkurencyjności polskich firm na rynku unijnym. Zwrócił uwagę na konieczność monitorowania i prowadzenia badań, które pozwolą na rozwijanie i wprowadzanie innowacyjnych usług i produktów. Nie ma odwrotu od dostępności – stwierdziła Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Forum Dostępności 2024

W drugim dniu dużą frekwencją cieszył się również panel dyskusyjny pt. „Czy każdy może być "S"uperbohaterem_ką? eSg - Environmental, Social and Corporate Governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny”. Zaproszeni eksperci podkreślili, że ESG to nie tylko kwestia raportowania, lecz również podejmowanie działań w służbie człowiekowi i z myślą o jego potrzebach. Oprócz eliminacji barier architektonicznych, ważne jest także otwieranie się na innych ludzi i sąsiedztwo. Niezbędny jest społeczny dialog, budowanie świadomości, edukacja oraz uwrażliwianie na potrzeby wszystkich grup społecznych. Paneliści podkreślali również wagę korzystania z pomocy specjalistów, jak powiedziała Edyta Korycka z Torus Sp. z o.o. „wspieramy się i będziemy się dalej wspierać specjalistami z różnych dziedzin. W przypadku dostępności dla nas dużą lekcją była certyfikacja Obiektu bez barier. Bez pomocy zewnętrznej, w ramach swojego zespołu, nie bylibyśmy w stanie wyłapać tylu problemów, tylu elementów nad którymi powinniśmy się pochylić. Nawet jeżeli firma ma wieloletnie doświadczenie warto rozmawiać i wspierać się wiedzą z zewnątrz”.

Forum Dostępności 2024

Jednym z wyczekiwanych tematów był także panel „Dostępnościoza, czyli przesyt dostępności. Gdzie jest balans?”. Paneliści przedstawili studia przypadków, w których wdrożono tak wiele rozwiązań, że utrudniło to ich użytkowanie, a nacisk na uniwersalność spowodował spadek podstawowej funkcjonalności. Jak powiedział Lech Kolasiński z Instytutu Sztuki i Designu UKEN w Krakowie „dostępności nie może być za dużo, ale może nastąpić przesyt informacji w przestrzeni. Może być za dużo elementów informacyjnych, zakłócających przestrzeń.”

Forum Dostępności 2024

Gośćmi specjalnymi Forum Dostępności była Natalia Partyka, sześciokrotna mistrzyni paraolimpijska i czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, reprezentantka kadry narodowej seniorek oraz Philip Larsson, przedstawiciel firmy NC Nordic Care AB, który opowiedział o szwedzkim modelu polityki senioralnej.


Forum Dostępności było wydarzeniem łączącym specjalistów z różnych dziedzin, którzy wymieniali swoje doświadczenia i praktyki na temat projektowania uniwersalnego w obszarze architektury i designu. Konferencja zakończyła się podsumowaniem, podczas którego podkreślono istotę nieprzerwanego dialogu między sektorem publicznym a prywatnym oraz konieczność zjednoczenia wysiłków różnych branż w celu stworzenia bardziej dostępnego świata.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie Forum Dostępności.

 

Byliśmy patronem medialnym wydarzenia

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne , Wydarzenia Dla Architektów , Architektura

Rewitalizacja w praktyce
Rewitalizacja w praktyce

Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego budynku zlokalizowanego przy ul. 3 Ma ...

Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024
Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024

Honorowa Nagroda SARP to najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórcz ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera