Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elewacja biurowca z betonu płukanego przy Al. Architektów we Wrocławiu

 

Czas czytania: ~ 3 min


We Wrocławiu przy al. Architektów w czerwcu br. ukończono budowę budynku biurowo-usługowego. Wyróżnia się on na tle innych obiektów ciekawą elewacją z wyeksponowanym kruszywem. Projekt architektoniczny stworzyła pracownia projektowa Maćków, projekt konstrukcyjny wykonało przedsiębiorstwo Zarzycki Konstrukcje Budowlane, a generalnym wykonawcą była firma Adamietz Sp. z o.o. Prefabrykowane elementy elewacyjne wykonała firma Betard Sp. z o.o.

 

Na potrzeby zlecenia wyprodukowano 160 słupów, 290 belek, 17 ścian oraz 30 płyt.  Dostarczono także 65 płyt chodnikowych. Sześciokondygnacyjny biurowiec oprócz  betonowej elewacji z odsłoniętym kruszywem cechuje się także dużą ilością  przeszkleń.

Prefabrykowane elementy od firmy Betard

Fot. 1. Biurowiec przy al. Architektów, Wrocław

Wymagania projektowe

Elementy wykonano w technologii betonu płukanego. Beton zaprojektowano w  klasie C35/45 o stopniu wodoszczelności W8 i mrozoodporności F150 oraz klasach ekspozycji XC4, XF3. Do produkcji elementów sporządzono recepturę mieszanki o konsystencji SCC ze względu na ograniczone możliwości jej dodatkowego   zagęszczania.

 

Aby uzyskać odpowiednią konsystencję mieszanki, a także spełnić wymagania  stwardniałego betonu w recepturze zastosowano cement portlandzki żużlowo-wapienny CEM II/A-M (S-LL) 52,5N, który charakteryzuje się dobrą urabialnością,  krótkim czasem wiązania i szybkim przyrostem wytrzymałości w czasie, a ponadto domieszkę upłynniającą, stabilizującą i napowietrzającą. Z uwagi na produkcję w okresie zimowym, a także małe przekroje poprzeczne elementów, konieczne było zastosowanie domieszki przyspieszającej wiązanie. Ze względu na powierzchnię z  wyeksponowanym kruszywem wykorzystano kruszywo granitowe o frakcjach 2-8 mm i 8-16 mm.

Prefabrykowane elementy od firmy Betard

Fot. 2. Elementy elewacyjne z betonu płukanego

Proces technologiczny

Produkowane słupy oraz belki miały przekrój poprzeczny w kształcie litery „U”. Aby ograniczyć ilość połączeń i zapewnić jednorodność powierzchni elementy wykonywane były w całości. Na odpowiednio wyczyszczone formy nanoszono środek  powierzchniowo opóźniający wiązanie. Po osiągnięciu wytrzymałości betonu pozwalającej na rozformowanie, powierzchnia elementów poddawana była płukaniu wodą, co pozwoliło na odsłonięcie kruszywa (fot 3).

 

Podczas pierwszych prób produkcyjnych mieszanka betonowa miała problem z odpowiednim zagęszczeniem ze względu na małe grubości ścianek prefabrykatów oraz gęste zbrojenie. Klinujące się kruszywo pomiędzy zbrojeniem a bokiem formy prowadziło do niejednorodności powierzchni. Koniecznym okazało się projektowe poszerzenie grubości ścianek. Zdecydowano także o przesiewaniu kruszywa frakcji 8-16 mm w celu oddzielenia nadziarna. Wpłynęło to znacznie na poprawę procesu produkcji elementów i ujednolicenie powierzchni. Prefabrykaty na etapie produkcji wyposażono w szyny kotwiące oraz dyble służące montażowi na budowie. Aby zapewnić spójność przestrzeni z elewacją budynku, projekt zakładał wykonanie płyt chodnikowych również z wyeksponowanym kruszywem. Gotowe wyroby  zabezpieczono przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych  impregnatem powierzchniowym.

Prefabrykowane elementy od firmy Betard

Fot. 3. Płukanie elementu

Zalety wykorzystania technologii prefabrykowanej

Uzyskanie jednorodnej powierzchni elementów z wyeksponowanym kruszywem  możliwe było dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanej, która pomimo  skomplikowanego i wymagającego procesu produkcyjnego, pozwoliła  na bieżącą  kontrolę jakościową i szybką reakcję na pojawiające się problemy. Prefabrykacja  zapewnia także większą dokładność wymiarów i powtarzalność elementów oraz wysoką jakość powierzchni, co szczególnie ważne jest w przypadku elementów  architektonicznych. Możliwe są do zrealizowania różnorodne kształty wyrobów  betonowych oraz faktury powierzchni, które uzyskać można poprzez obróbkę  gotowych elementów lub zastosowanie matrycze sztucznych tworzyw.

Prefabrykowane elementy od firmy Betard

Fot. 4. Powierzchnia elementu płukanego

Inne możliwości uzyskania powierzchni z wyeksponowanym  kruszywem

Technologia płukania betonu to tylko jedna z możliwości uzyskania ciekawej  powierzchni betonowej. Dostępne są także takie sposoby obróbki jak szlifowanie,  piaskowanie, kwasowanie, groszkowanie. Każdy z nich przyniesie inny efekt wizualny. Firma Betard zrealizowała wiele inwestycji z wykorzystaniem betonu architektonicznego, w tym także z wyeksponowanym kruszywem poprzez takie  metody obróbki jak płukanie, szlifowanie czy piaskowanie powierzchni.

 

Autor tekstu: mgr inż. Daria Gajewska

 

Więcej  informacji i realizacji dostępnych jest na stronie www.betard.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie , Prefabrykacja , Architektura Betonowa , Beton Architektoniczny

Osiedlowy dom kultury
Osiedlowy dom kultury

Miejski Dom Kultury na Osiedlu Witosa w Katowicach jest gotowy. Jego zbudowanie obiecywał w swojej k ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

Nowe muzeum o morzu
Nowe muzeum o morzu

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaci się niedługo w nową filię. W Łebie dobiega końca budowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera