Muzeum ogród - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum ogród

 

Czas czytania: ~2 min


yh39SopMtaHSyZ5HcVEMk6y6ccC3kt2zNWQjGSIQpL3eM37YaAwcl7jpXy0k_projekt-yatenga.jpg
W Żorach na Śląsku powstaje centrum kultur pozaeuropejskich Yatenga – miejsce międzykulturowego dialogu i największa w Europie ekologiczna realizacja architektoniczna, w której pojawią się alternatywne techniki z nurtu low-tech.
KBQmCOu6l0AUJjD666PY4f4aCVCuVAnv4MA6pwckj6GhEVTyo1yIOHO93UZM_projekt-yatenga3.jpg
Centrum Yatenga to naukowy ogród-muzeum, zaprojektowany przez studio Ovo Grąbczewscy Architekci (Oskar i Barbara Grąbczewscy) oraz Marcina Mateusza Kołakowskiego. Grąbczewscy znani są między innymi jako współautorzy uhonorowanego Nagrodą Roku SARP Pawilonu Paleontologicznego w Krasiejowie pod Opolem, a M.M. Kołakowski, który obecnie pracuje nad realizacjami ekologicznymi w Anglii, ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące low-tech. Konsultantem projektu jest natomiast największy na świecie autorytet w dziedzinie architektury glinianej, profesor Gernot Minke z uniwersytetu w Kassel.

Nurt low-tech, w którym podstawowym tworzywem jest glina, słoma oraz inne materiały naturalne i recyklingowane, choć wciąż nie jest tak popularny jak „tradycyjne” budynki z betonu, stali i szkła, zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. Podstawowe walory tego budownictwa to nie zaskakująca nowoczesność, a względy ekologiczne, estetyczne i bezpośredni kontakt z naturą.

Projekt pomyślany jest jako dialog między ideą otwartego budynku, którą wcielali w życie min. Gropius i Mies Van der Rohe, a architekturą miejsca, reprezentowaną przez pozbawione kątów prostych, silnie związane z otoczeniem budownictwo, występujące w afrykańskich wioskach.

Obiekt będzie się składał z kilku niezależnych budynków. Zawarta między nimi przestrzeń, poprzecinana labiryntem ścieżek, symbolicznie otwiera się na pięć nieeuropejskich kontynentów. Obłe kształty brył, rozdzielone wąskimi przesmykami, mają zachęcać do bliskiego kontaktu z materią ścian. Budynki będą ze wszystkich stron otoczone zielenią, a ich dachy i elewacje będzie porastać roślinność. Centrum Yatenga będzie współtworzone przez otaczającą je naturę – park, dziką zieleń i niewielkie jezioro.

W zamierzeniu twórców, Yatenga ma mieścić nie tylko muzeum, ale też afrykański salon gier, egzotyczną restaurację, ściankę wspinaczkową i salę koncertową.

Trudno porównywać polską Yatengę z paryską realizacją Nouvella - Musée du quai Branly, w którym prezentowana jest sztuka Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk. Jednak oba projekty pokazują jak wielką, pozytywną inspiracją dla architektów może być tworzenie obiektów funkcjonujących na styku niezwykle odległych kultur.
u5ZZ90dRYDBtdeG7tSH9Z022ZF6XqRLqsVsh0yIoaXZH2QDzWuLlAEbYo8ml_projekt-yatenga4.jpg
g1vF8lsLHx8Kt6g3uDdQjFwpepvhlh4lMhPTeT5HOuPNPdkZa55KuXczpyTa_projekt-yatenga.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie

18 nowo powstałych w stolicy budynków otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Pre ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera