Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum ogród

 

Czas czytania: ~2 min


yh39SopMtaHSyZ5HcVEMk6y6ccC3kt2zNWQjGSIQpL3eM37YaAwcl7jpXy0k_projekt-yatenga.jpg
W Żorach na Śląsku powstaje centrum kultur pozaeuropejskich Yatenga – miejsce międzykulturowego dialogu i największa w Europie ekologiczna realizacja architektoniczna, w której pojawią się alternatywne techniki z nurtu low-tech.
KBQmCOu6l0AUJjD666PY4f4aCVCuVAnv4MA6pwckj6GhEVTyo1yIOHO93UZM_projekt-yatenga3.jpg
Centrum Yatenga to naukowy ogród-muzeum, zaprojektowany przez studio Ovo Grąbczewscy Architekci (Oskar i Barbara Grąbczewscy) oraz Marcina Mateusza Kołakowskiego. Grąbczewscy znani są między innymi jako współautorzy uhonorowanego Nagrodą Roku SARP Pawilonu Paleontologicznego w Krasiejowie pod Opolem, a M.M. Kołakowski, który obecnie pracuje nad realizacjami ekologicznymi w Anglii, ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące low-tech. Konsultantem projektu jest natomiast największy na świecie autorytet w dziedzinie architektury glinianej, profesor Gernot Minke z uniwersytetu w Kassel.

Nurt low-tech, w którym podstawowym tworzywem jest glina, słoma oraz inne materiały naturalne i recyklingowane, choć wciąż nie jest tak popularny jak „tradycyjne” budynki z betonu, stali i szkła, zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. Podstawowe walory tego budownictwa to nie zaskakująca nowoczesność, a względy ekologiczne, estetyczne i bezpośredni kontakt z naturą.

Projekt pomyślany jest jako dialog między ideą otwartego budynku, którą wcielali w życie min. Gropius i Mies Van der Rohe, a architekturą miejsca, reprezentowaną przez pozbawione kątów prostych, silnie związane z otoczeniem budownictwo, występujące w afrykańskich wioskach.

Obiekt będzie się składał z kilku niezależnych budynków. Zawarta między nimi przestrzeń, poprzecinana labiryntem ścieżek, symbolicznie otwiera się na pięć nieeuropejskich kontynentów. Obłe kształty brył, rozdzielone wąskimi przesmykami, mają zachęcać do bliskiego kontaktu z materią ścian. Budynki będą ze wszystkich stron otoczone zielenią, a ich dachy i elewacje będzie porastać roślinność. Centrum Yatenga będzie współtworzone przez otaczającą je naturę – park, dziką zieleń i niewielkie jezioro.

W zamierzeniu twórców, Yatenga ma mieścić nie tylko muzeum, ale też afrykański salon gier, egzotyczną restaurację, ściankę wspinaczkową i salę koncertową.

Trudno porównywać polską Yatengę z paryską realizacją Nouvella - Musée du quai Branly, w którym prezentowana jest sztuka Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk. Jednak oba projekty pokazują jak wielką, pozytywną inspiracją dla architektów może być tworzenie obiektów funkcjonujących na styku niezwykle odległych kultur.
u5ZZ90dRYDBtdeG7tSH9Z022ZF6XqRLqsVsh0yIoaXZH2QDzWuLlAEbYo8ml_projekt-yatenga4.jpg
g1vF8lsLHx8Kt6g3uDdQjFwpepvhlh4lMhPTeT5HOuPNPdkZa55KuXczpyTa_projekt-yatenga.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera