Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląsk jak nowy?

 

Czas czytania: ~3 min


Na Śląsku nie brakuje poprzemysłowych obiektów i terenów, które popadają w ruinę. Na szczęście, pojawiła się ostatnio moda na ich rewitalizację i „przebranżowienie” – kopalniane szyby stają się hotelami, restauracjami, czy loftami, a zniszczone, górnicze obszary – terenami rekreacyjnymi. Oczywiście pod warunkiem, że inwestor jest świadomy wartości architektonicznej obiektów i nie przekształci je w obiekt typu Silesia City Center.
vvZqPfryMWc3ozdj1AxKnx5Sng8aBMsUNpn2Po8iTjrN6Ms5u1rcUKlmHWzm_szyb-krystyna.jpg
Po szybie Prezydent, w którym ma powstać restauracja i punkt widokowy, kolej przyszła na grunty po kopalniach Szombierki i Rozbark w Bytomiu. Ponad 73-hektarowy teren kupiła firma GC Investment, która planuje wybudowanie w Bytomiu wielkiego centrum mieszkaniowo-rekreacyjno-usługowego o powierzchni około 300 hektarów. Mają tu powstać dwa centra handlowo-rozrywkowe, pole golfowe, co najmniej dwa nieduże osiedla oraz zespół domów jednorodzinnych. To największy na Śląsku poprzemysłowy teren, sprzedany przez Bytomską Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Ta sama firma kupiła również zabytkowy szyb „Krystyna”, znajdujący się w pobliżu terenów pokopalnianych. Jest to jedna z nielicznych budowli, pozostałych po kopalni Szombierki. Powstała ona w 1928 r., ma 57 m wysokości i przypomina ogromny górniczy młot. Inwestor planuje przekształcenie obiektu w luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel i restaurację, które zostaną otwarte przed Euro 2012. O losie szybu zdecyduje jednak opinia konserwatora. Jeżeli wyrazi on zgodę na wyniesienie na zewnątrz pozostałości maszyny wyciągowej, zajmujących przestrzeń pięciu kondygnacji i wyeksponowanie ich na zewnątrz, możliwa będzie adaptacja wieży na hotel. Jeśli nie – powstaną w niej biura i mieszkania. Inwestor zapewnia, że bez względu na ostateczne przeznaczenie wież, zachowany zostanie jej historyczny kształt. Adaptacją szybu ma się zająć jedno z najlepszych biur architektonicznych w Polsce – gliwicka medusa. „Krystyna” ma być centralnym punktem i jedną z większych atrakcji planowanego przez GC Investment kompleksu. Inwestycja ta szacowana jest na setki milionów złotych i ma być realizowana wspólnie z deweloperami, operatorami hotelowymi i sieciami handlowymi.
Innym poprzemysłowym obiektem, który ma szansę na nowe życie, jest zabytkowa cementownia w Będzinie Grodźcu. Działała ona do 1979 r., kiedy na skutek znacznych górniczych szkód na tym terenie, musiała zostać zamknięta. Liczący ponad sto lat obiekt został wprawdzie wpisany na listę zabytków, ale nie powstrzymało to jego degradacji. Pojawiła się jednak szansa uratowania cementowni przed ostatecznym zniszczeniem. Będzin został zaproszony do międzynarodowego programu INTERREG IVB w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oznacza to możliwość dofinansowania przez Unię Europejską projektu rewitalizacji – nawet 80 % z potrzebnych na ten cel 360 tysięcy zł. Według rzecznik prasowej będzińskiego magistratu – Marzeny Karolczyk, pieniądze te umożliwią opracowanie szczegółowego planu rozwoju zdewastowanego terenu i zainteresowanie nim inwestorów. Miasto planuje zaadaptować wnętrza cementowni na lofty, nie wyklucza również stworzenia w tym miejscu kompleksu handlowo-rozrywkowego, pracowni artystycznych i galerii sztuki, ministudia filmowego oraz miejsca, w którym będą się odbywać duże koncerty plenerowe. Może się ona również stać częścią szlaku przemysłowego. Turyści mogliby się tu zapoznawać z metodami produkcji cementu w okresie międzywojennym, kiedy powstał zakład. Jesienią mają się odbyć warsztaty, podczas których powstaną plany zagospodarowania obiektu i otaczającego go terenu.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera