Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~ 1 min


Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład architektoniczny pt. Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów, który otwiera nowy cykl badawczy będący próbą sportretowania polskiej wsi z perspektywy śladów wielkich procesów modernizacyjnych, jakie realizowano na terenie kraju po 1945 roku. W ramach prac przygotowawczych do projektu “Ukryte szczątki”, wspólnie z pracownią Prolog, organizatorzy przyglądają się przeszłości i teraźniejszości krajobrazów wiejskich. Wykład obędzie się 12 grudnia 2024 o godz. 18:00 w Muzeum Architektury.

 

Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów<

Gościnią pierwszego publicznego spotkania badawczego będzie prof. Ewelina Szpak, autorka wydanej w 2005 roku książki "Między osiedlem a zagrodą", w której przekonująco pokazała, jak przebiegał w Polsce polityczny zamysł tworzenia gospodarstw państwowych. Przedstawiła również, jak lokalna władza kontrolowała mieszkańców PGR-ów. Wreszcie – i to było zadanie najtrudniejsze – zrekonstruowała kształtowanie się społeczności pegeerowskich. Udowodniła, że powstawały one w opozycji zarówno do wsi i miast, jak i do polskiej tradycji.

 

Autorka prezentuje życie codzienne mieszkańców PGR-ów – ich postawy, zachowania, wartości i sposoby myślenia. Opisuje relacje przestrzeni publicznej i prywatnej, stosunek do władzy oraz do Kościoła. Udowadnia, że społeczności pegeerowskie nie były jednorodne i pokazuje źródła tych odrębności. Nie omija również problemów, z jakimi zetknęli się mieszkańcy PGR-ów po 1989 roku.

 

Ewelina Szpak - profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk i członkini zespołu Działu Naukowego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Specjalizuje się w historii życia codziennego, społecznej historii medycyny, historii środowiskowej i historii biopolityki. Jest autorką książek: Między osiedlem i zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów, (Wydawnictwo Trio, 2005), Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian (Warszawa 2013) oraz „Chory człowiek jest wtedy, jak coś go boli”. Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi w Polsce po 1945 roku (Warszawa, 2016, 2018).

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie Muzeum Architektury.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wykład Architektoniczny , Wykład Dla Architektów , Wykład Dla Studentów Architektury , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Szkoła jak wioska
Szkoła jak wioska

Pracownia Medusa Group jest odpowiedzialna za projekt Wioski Edukacyjnej, która powstała w miejscowo ...

Perła z dawnych czasów
Perła z dawnych czasów

Dom Zdrojowy w Brzeźnie powstał w ostatnich latach XIX wieku. Mieścił pokoje dla kuracjuszy i letnik ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera