Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~ 1 min


Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład architektoniczny pt. Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów, który otwiera nowy cykl badawczy będący próbą sportretowania polskiej wsi z perspektywy śladów wielkich procesów modernizacyjnych, jakie realizowano na terenie kraju po 1945 roku. W ramach prac przygotowawczych do projektu “Ukryte szczątki”, wspólnie z pracownią Prolog, organizatorzy przyglądają się przeszłości i teraźniejszości krajobrazów wiejskich. Wykład obędzie się 12 grudnia 2024 o godz. 18:00 w Muzeum Architektury.

 

Między osiedlem a zagrodą: życie codziennie mieszkańców PGR-ów<

Gościnią pierwszego publicznego spotkania badawczego będzie prof. Ewelina Szpak, autorka wydanej w 2005 roku książki "Między osiedlem a zagrodą", w której przekonująco pokazała, jak przebiegał w Polsce polityczny zamysł tworzenia gospodarstw państwowych. Przedstawiła również, jak lokalna władza kontrolowała mieszkańców PGR-ów. Wreszcie – i to było zadanie najtrudniejsze – zrekonstruowała kształtowanie się społeczności pegeerowskich. Udowodniła, że powstawały one w opozycji zarówno do wsi i miast, jak i do polskiej tradycji.

 

Autorka prezentuje życie codzienne mieszkańców PGR-ów – ich postawy, zachowania, wartości i sposoby myślenia. Opisuje relacje przestrzeni publicznej i prywatnej, stosunek do władzy oraz do Kościoła. Udowadnia, że społeczności pegeerowskie nie były jednorodne i pokazuje źródła tych odrębności. Nie omija również problemów, z jakimi zetknęli się mieszkańcy PGR-ów po 1989 roku.

 

Ewelina Szpak - profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk i członkini zespołu Działu Naukowego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Specjalizuje się w historii życia codziennego, społecznej historii medycyny, historii środowiskowej i historii biopolityki. Jest autorką książek: Między osiedlem i zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów, (Wydawnictwo Trio, 2005), Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian (Warszawa 2013) oraz „Chory człowiek jest wtedy, jak coś go boli”. Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi w Polsce po 1945 roku (Warszawa, 2016, 2018).

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie Muzeum Architektury.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wykład Architektoniczny , Wykład Dla Architektów , Wykład Dla Studentów Architektury , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera