Promenady z wieżowcem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promenady z wieżowcem

 

Czas czytania: ~2 min


DUbNWduwAFAFIqIcX5NX6H1zrJzTTkreIQAeyhHOW6O5BleCqninNitzVT6B_promenada.jpg
W przyszłym roku we Wrocławiu ma ruszyć budowa nowego osiedla – Promenad Wrocławskich. Jego realizacja oznacza powstanie w mieście kolejnego wieżowca – 160-metrowego drapacza chmur, zaprojektowanego przez Guy’a Perry’ego.

Na 15-hektarowej działce w północnej części miasta, w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego firma Vantage Developement chce wybudować nowy zespół biurowo-usługowo-mieszkaniowy. Promenady Wrocławskie powstaną między Browarem Piastowskim i hipermarketem Leclerc, na terenach należących kiedyś do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, a obecnie opuszczonych i zdewastowanych. Wszystkie stare budynki, jakie się tu znajdowały, min. hale produkcyjne i lokomotywownia, zostały rozebrane z powodu złego stanu technicznego. Deweloper zapewnia jednak, że nowa architektura, będzie nawiązywać do historii miejsca i wyburzonych industrialnych obiektów, min. za sprawą cegły klinkierowej, która pojawi się na elewacjach oraz dużych, przeszklonych witryn.

mJukOo4G2YAa8h3nxVnhjez0no8LgAhcxCUAyaB0gFBHP9SjKXliicjHIVIN_promenada2.jpg
Na dawnym terenie ZNTK mają powstać nowe ulice, mieszkania i biurowce, parki oraz amfiteatr. Kompleks zostanie podzielony na dziewięć kwartałów, z których każdy będzie zawierał ok. 1,5 tys. mieszkań, w tym apartamenty i penthouse’y. Wszystkie budynki będą miały wewnętrzne dziedzińce, wypełnione zielenią, a w przestrzeni publicznej znajdą się niewielkie parki. Pozytywnym aspektem nowego założenia będzie wykorzystanie bliskości rzeki. Przy nabrzeżu Kanału Miejskiego powstanie deptak, przy którym znajdą się restauracje. Znajdzie się tu też przystań z miejscami parkingowymi dla łodzi i motorówek.

Projekt zakłada również realizację na tym terenie kolejnego we Wrocławiu wieżowca. Podobnie jak całe założenie, zaprojektowało go biuro architektoniczne NVI pod kierownictwem Guy’a Perry’ego. Elegancka bryła o zaokrąglonych krawędziach i przeszklonych elewacjach jest kopią wysokościowca, który ten architekt zaprojektował dla warszawskiej Pragi. Kiedy na jego budowę nie zgodzili się stołeczni urzędnicy, NVI zaczęło szukać innego miejsca. I tak wieżowiec trafił do stolicy Dolnego Śląska.

Koncepcja Wrocławskich Promenad wpisuje się w popularne od dłuższego czasu na świecie dążenia do rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, znajdujących się w centrach miast lub w ich sąsiedztwie. Świetnymi przykładami są tu projekty przywracania do życia dzielnic doków w Dublinie czy Hawrze, czy budowa zespołu mieszkaniowego na terenach dawnej elektrowni w Helsinkach, o których niedawno pisaliśmy. Będzie to również pierwszy od wielu lat duży projekt, zrealizowany w północnej części Wrocławia.

Pierwszy etap inwestycji ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.
PkwRdvPNTP48aGlv1mWCMUUy8qrgKuXMzKiugr8G5PllmhId8oJyiWLuhz6J_promenada3.jpg
gWj3WE1eexfJsrFgGL8OE23adS4aVDBzLmyauP8J4P1pcYIC9sdtG6GTXsv0_promenada4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera