Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Promenady z wieżowcem

 

Czas czytania: ~2 min


DUbNWduwAFAFIqIcX5NX6H1zrJzTTkreIQAeyhHOW6O5BleCqninNitzVT6B_promenada.jpg
W przyszłym roku we Wrocławiu ma ruszyć budowa nowego osiedla – Promenad Wrocławskich. Jego realizacja oznacza powstanie w mieście kolejnego wieżowca – 160-metrowego drapacza chmur, zaprojektowanego przez Guy’a Perry’ego.

Na 15-hektarowej działce w północnej części miasta, w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego firma Vantage Developement chce wybudować nowy zespół biurowo-usługowo-mieszkaniowy. Promenady Wrocławskie powstaną między Browarem Piastowskim i hipermarketem Leclerc, na terenach należących kiedyś do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, a obecnie opuszczonych i zdewastowanych. Wszystkie stare budynki, jakie się tu znajdowały, min. hale produkcyjne i lokomotywownia, zostały rozebrane z powodu złego stanu technicznego. Deweloper zapewnia jednak, że nowa architektura, będzie nawiązywać do historii miejsca i wyburzonych industrialnych obiektów, min. za sprawą cegły klinkierowej, która pojawi się na elewacjach oraz dużych, przeszklonych witryn.

mJukOo4G2YAa8h3nxVnhjez0no8LgAhcxCUAyaB0gFBHP9SjKXliicjHIVIN_promenada2.jpg
Na dawnym terenie ZNTK mają powstać nowe ulice, mieszkania i biurowce, parki oraz amfiteatr. Kompleks zostanie podzielony na dziewięć kwartałów, z których każdy będzie zawierał ok. 1,5 tys. mieszkań, w tym apartamenty i penthouse’y. Wszystkie budynki będą miały wewnętrzne dziedzińce, wypełnione zielenią, a w przestrzeni publicznej znajdą się niewielkie parki. Pozytywnym aspektem nowego założenia będzie wykorzystanie bliskości rzeki. Przy nabrzeżu Kanału Miejskiego powstanie deptak, przy którym znajdą się restauracje. Znajdzie się tu też przystań z miejscami parkingowymi dla łodzi i motorówek.

Projekt zakłada również realizację na tym terenie kolejnego we Wrocławiu wieżowca. Podobnie jak całe założenie, zaprojektowało go biuro architektoniczne NVI pod kierownictwem Guy’a Perry’ego. Elegancka bryła o zaokrąglonych krawędziach i przeszklonych elewacjach jest kopią wysokościowca, który ten architekt zaprojektował dla warszawskiej Pragi. Kiedy na jego budowę nie zgodzili się stołeczni urzędnicy, NVI zaczęło szukać innego miejsca. I tak wieżowiec trafił do stolicy Dolnego Śląska.

Koncepcja Wrocławskich Promenad wpisuje się w popularne od dłuższego czasu na świecie dążenia do rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, znajdujących się w centrach miast lub w ich sąsiedztwie. Świetnymi przykładami są tu projekty przywracania do życia dzielnic doków w Dublinie czy Hawrze, czy budowa zespołu mieszkaniowego na terenach dawnej elektrowni w Helsinkach, o których niedawno pisaliśmy. Będzie to również pierwszy od wielu lat duży projekt, zrealizowany w północnej części Wrocławia.

Pierwszy etap inwestycji ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.
PkwRdvPNTP48aGlv1mWCMUUy8qrgKuXMzKiugr8G5PllmhId8oJyiWLuhz6J_promenada3.jpg
gWj3WE1eexfJsrFgGL8OE23adS4aVDBzLmyauP8J4P1pcYIC9sdtG6GTXsv0_promenada4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera