Miasto odrzuca? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto odrzuca?

 

Czas czytania: ~2 min


Christian Kerez nie ma łatwego życia. Najpierw burza po ogłoszeniu wyników konkursu na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, potem – zapowiedzi konserwatora, że założenie architektoniczne wokół Pałacu Kultury i Nauki zostanie wpisane do rejestru zabytków, co mogłoby uniemożliwić, a przynajmniej znacznie utrudnić budowę gmachu. Na tym jednak nie koniec – władze miasta nie zaakceptowały bowiem ostatnich zmian w projekcie MSN.
W5HHFAIlRj30JOZbUNjr1UFHYlhMweu3DmUqsv2ulfLaBrAJtrh2ljxbiEEK_muzeum3.jpg
W połowie lipca Kerez zaprezentował propozycje modyfikacji projektu muzeum, będące podsumowaniem kolejnego etapu prac i konsultacji z władzami placówki. Dyrekcja MSN nie kryła zadowolenia z nowych rozwiązań, przede wszystkim redukcji liczby kondygnacji do dwóch, nowego, korzystniejszego dla zwiedzających, układu pomieszczeń wystawowych oraz zmiany konstrukcji dachu, który byłby jednocześnie elewacją budynku. Opinia władz muzeum to jednak nie wszystko. Zwłaszcza, że zupełnie inne zdanie mają na temat nowego projektu warszawscy urzędnicy. W ubiegłym tygodniu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który jest odpowiedzialny za przygotowania do inwestycji, przedstawił architektowi pismo z uwagami.

Urzędnikom nie spodobała się przede wszystkim likwidacja jednej kondygnacji budynku. Wprawdzie najpierw zarzucali Kerezowi przeznaczenie zbyt dużej przestrzeni na funkcje komercyjne, co mogłoby utrudnić otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej, ale ich zamiarem nie było rezygnowanie z tej przestrzeni, a jedynie przeznaczenie jej na inne cele np. siedzibę Teatru Rozmaitości. Kolejny zarzut dotyczy zmiany konstrukcji muzeum i przeniesienia podparcia budynku na zewnątrz. W ten sposób zniknęły betonowe kolumny, znajdujące się na każdym piętrze, a na parterze pojawiły się charakterystyczne łuki. Według urzędników jest to zbyt duże odstępstwo od projektu konkursowego, co z kolei mogłoby zaowocować protestami pozostałych uczestników. Pierwotnie zaproponowane rozwiązanie kolumnowe jest jednak bardzo skomplikowane i istnieje ryzyko, że muzeum w wersji konkursowej po prostu nie da się zbudować. Jednak szef SZRM zaznacza, że będzie to przede wszystkim problem Kereza, który, wygrywając konkurs, zobowiązał się dostarczyć projekt możliwy do realizacji i ma za niego otrzymać 26 mln złotych.

Sam architekt nie kryje zdziwienia decyzją władz. Powinien jednak jak najszybciej zabrać się do pracy, bo na wprowadzenie poprawek ma zaledwie miesiąc.

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera