Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ARCHI-STRADA 2025: Drewno w roli głównej - spotkenie dla architektów

 

Czas czytania: ~ 4 min


ARCHI-STRADA to pierwsza edycja spotkania branży architektonicznej wokół zrównoważonej przyszłości architektury. Misją nadchodzącego nadchodzącego wydarzenia jest poszukiwanie ekologicznych rozwiązań. W ramach ARCHI-STRADY, w dniach 11-12 lutego 2025, odbędzie się Forum Designu i Architektury poświęcone tematyce drewna, jako ekologicznego surowca, a także uniwersalnego materiału budowlanego w kontekście zastosowania w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie i architekturze.

 

ARCHI-STRADA 2025

Zielona rewolucja trwa w najlepsze

To nie tajemnica, że w ostatnich latach konsumenci, jak i idący w ślad za nimi producenci usług i produktów branży architektonicznej, dążą do tworzenia przestrzeni przyjaznej dla środowiska naturalnego. Kolejne generacje inwestorów przebierają w ofertach w poszukiwaniu świadomych ekologicznie partnerów biznesowych, proponujących rozwiązania łączące nowoczesną technologię z naturalnymi i neutralnymi emisyjnie materiałami budowlanymi. Klienci indywidualni również skupiają się na ww. aspektach ze względu na dodatkowe, ekonomiczne walory zakupu. Ich uwagę przyciągają szczególnie sposoby na oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych przy budowie i modernizacji budynków mieszkalnych, a także energooszczędne systemy grzewcze, oświetleniowe czy kanalizacyjne, które zapewnią im docelowo niższe rachunki. Tak zwana „zielona rewolucja” widoczna jest na każdym etapie procesu zakupowego i to właśnie dlatego potrzebne są spotkania z ekspertami i twórcami innowacji, którzy pomogą sprawnie dostosować się przedsiębiorcom do rynku zielonego budownictwa przyszłości. 

 

Dlaczego właśnie drewno?

Drewno, jako surowiec, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, jest znanym i cenionym budulcem od stuleci. Pomimo wzrastania liczby alternatyw, drewno przetrwało próbę czasu i wciąż cieszy się ogromną popularnością w architekturze i designie. W ostatnich latach patrzymy na nie trochę inaczej, dostrzegając w nim potencjał ekologiczny, który może zapewnić nam swoisty powrót do natury. Obecność drewna – nawet marginalna, jako element wystroju – przyjaźnie oddziałuje na organizmy użytkowników przestrzeni. Dzięki swoim unikatowym właściwościom może być łączony z innymi materiałami, a także sprzyja tworzeniu modułowych konstrukcji. Przy odpowiedniej obróbce i konserwacji drewno może służyć przez dziesięciolecia, a nawet stulecia, pozostając doskonałym regulatorem wilgotności i zapewniając komfort akustyczny.

 

Jednak wyżej wspomniane cechy drewna nie muszą być gwarancją na zrównoważone budownictwo, ze względu na proces realizacji projektu, takie jak transport surowca, stosowane narzędzia, technologie i chemikalia. Czy zatem warto stawiać na drewno?

 

Forum D&A 

To okazja do spotkania z szerokim gronem ekspertów i praktyków, dla których drewno stanowi istotny materiał do pracy. Wspólnie prześledzimy sposoby zastosowania drewna w architekturze na przestrzeni wieków – od tradycyjnych konstrukcji po nowoczesne innowacje w projektowaniu budynków. Wydarzenie to jest przestrzenią do refleksji nad znaczeniem drewna jako jednego z najbardziej uniwersalnych i ekologicznych materiałów w budownictwie, a także okazją do wymiany wiedzy między ekspertami z dziedziny architektury, designu oraz inżynierii. Dodatkowym atutem jest możliwość udziału w debatach i sesja q&a, które przedstawią rzetelny bilans zalet i wad stosowania niniejszego surowca.

 

Wzorem poprzedniej edycji nie zabraknie wybitnych gości o bogatym dorobku zawodowym: Asko Takala to fiński architekt i partner w helsińskim biurze architektonicznym Kirsti Sivén & Asko Takala Architects, które od początku swojego istnienia koncentrowało się na wykorzystaniu drewna. Wśród publikowanych przez firmę projektów o międzynarodowej sławie, znajduje się m.in. Ekoviikki Ecological Housing, Lilla Åleryd Housing, czy budynek laboratoryjny dla Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach.  Mateusz Mastalski to polski architekt, związany z pracownią o światowej sławie - Henning Larsen.  Biuro wyróżnia się swoją innowacyjnością dostosowaną do potrzeb użytkowników oraz szeroko znanymi projektami, m.in. gmach Sali koncertowej Harpa w Reykjaviku.  

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli spotkać się z  uznanymi architektami, a także wziąć udział w networkingu w gronie projektantów, inwestorów i producentów (m.in. Grupa5 Architekci, APA Wojciechowski Architekci, czy GWPA Biuro Architektoniczne).

 

Poszukiwania innowacji i nieszablonowych rozwiązań zastosowania drewna w architekturze ułatwia nam konkurs Szkice architektoniczne, ukazujący potencjał twórczy i umiejętności warsztatowe studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów szkół średnich. Organizatorzy i partnerzy (Grupa MTP, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Poznań) liczą, że tegoroczne hasło – Drewno w architekturze -  będzie możliwie szeroko rozumianą inspiracją do tworzenia nieoczywistych, różnorodnych i brawurowych projektów. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie www.archi-strada.pl znajdziesz na stronie Builder.

 

Jesteśmy patronem medialnym wydarzenia

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Architektoniczne , Spotkanie Z Architektem , Spotkanie Z Architekturą , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne

Rewitalizacja w praktyce
Rewitalizacja w praktyce

Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego budynku zlokalizowanego przy ul. 3 Ma ...

Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024
Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024

Honorowa Nagroda SARP to najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórcz ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera