Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Andrzej Kiciński

 

Czas czytania: ~2 min


12 września zmarł Andrzej Kiciński – jeden z najlepszych warszawskich architektów, laureat Honorowej Nagrody SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, człowiek, który kochał Warszawę.

Kiciński urodził się w Warszawie, 8 lipca 1938 r. W 1962 r. ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Projektował min. dla Miastoprojektu i Biura Planowania Rozwoju Warszawy, a od 1991 r. prowadził własną pracownięAndrzej Kiciński architekt.
BTiFSYuYLhQg1fUZoKM5Te4ggLGtmxa52ldKr1iYJScwmpfATfmt67I6w7lv_willa-szara-przebudowa.JPG
Andrzej Kiciński nie ma na swoim koncie wielu realizacji. Najbardziej znaną jest przebudowa zaprojektowanej przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego zabytkowej Szarej Willi w Warszawie, zniszczonej w 1944 r. (1996-1997). Inne zrealizowane obiekty to min. osiedle Sady Żoliborskie w Warszawie (w zespole architektonicznym Haliny Skibniewskiej, 1959-1965), kamienica na rogu ulic Twardej i Siennej (1991), Pomnik I Dywizji Pancernej w Warszawie (architektura i otoczenie, 1998), Przychodnia Leczenia Niepłodności Novum w Warszawie (projekt: 2001-2003, realizacja: 2002-2003), osiedle mieszkaniowe „Wilanów Ogrody" przy ul. Sarmackiej w Warszawie (2005).

Zajmował się również urbanistyką. Jednym z jego najbardziej znanych planów jest koncepcja usypania na Wiśle sztucznych wysp. Miały one powstać między mostem średnicowym i Karową. Na największej Kiciński proponował ulokować Świątynię Opatrzności Bożej.

Jerzy S. Majewski, który znał Kicińskiego od kilkunastu lat, tak wspomina zmarłego architekta: „Realizował niewielkie w skali budynki. Każdy z nich stawał się małym wydarzeniem potem opisywanym w prasie architektonicznej. Każdy przetrwał próbę czasu. (…) Dekoracyjne, romantyczne pojmowanie architektury przez Andrzeja Kicińskiego stało w opozycji do chłodu architektury późnego modernizmu czy nawet ciepłego racjonalizmu JEMS-ów. Kiciński stworzył własny styl. I chociaż jego realizacje na pierwszy rzut oka znacznie się od siebie różnią, ich wspólną cechą jest wyjątkowa ranga detalu i mistrzowskie wyczucie natury takich materiałów jak piaskowiec, szkło, cegła czy blacha.”
Oprócz Honorowej Nagrody SARP w 1997 r., otrzymał również min. Europejską Nagrodę Architektoniczną THE GREEN POINT 1998, nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dziedzinie architektury w 1997 i 1998 r., nagrodę za Modernizację Roku 1998 oraz nagrody Ministra Infrastruktury w 2001 i 2004 r.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera