Zmarł Andrzej Kiciński - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Andrzej Kiciński

 

Czas czytania: ~2 min


12 września zmarł Andrzej Kiciński – jeden z najlepszych warszawskich architektów, laureat Honorowej Nagrody SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, człowiek, który kochał Warszawę.

Kiciński urodził się w Warszawie, 8 lipca 1938 r. W 1962 r. ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Projektował min. dla Miastoprojektu i Biura Planowania Rozwoju Warszawy, a od 1991 r. prowadził własną pracownięAndrzej Kiciński architekt.
BTiFSYuYLhQg1fUZoKM5Te4ggLGtmxa52ldKr1iYJScwmpfATfmt67I6w7lv_willa-szara-przebudowa.JPG
Andrzej Kiciński nie ma na swoim koncie wielu realizacji. Najbardziej znaną jest przebudowa zaprojektowanej przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego zabytkowej Szarej Willi w Warszawie, zniszczonej w 1944 r. (1996-1997). Inne zrealizowane obiekty to min. osiedle Sady Żoliborskie w Warszawie (w zespole architektonicznym Haliny Skibniewskiej, 1959-1965), kamienica na rogu ulic Twardej i Siennej (1991), Pomnik I Dywizji Pancernej w Warszawie (architektura i otoczenie, 1998), Przychodnia Leczenia Niepłodności Novum w Warszawie (projekt: 2001-2003, realizacja: 2002-2003), osiedle mieszkaniowe „Wilanów Ogrody" przy ul. Sarmackiej w Warszawie (2005).

Zajmował się również urbanistyką. Jednym z jego najbardziej znanych planów jest koncepcja usypania na Wiśle sztucznych wysp. Miały one powstać między mostem średnicowym i Karową. Na największej Kiciński proponował ulokować Świątynię Opatrzności Bożej.

Jerzy S. Majewski, który znał Kicińskiego od kilkunastu lat, tak wspomina zmarłego architekta: „Realizował niewielkie w skali budynki. Każdy z nich stawał się małym wydarzeniem potem opisywanym w prasie architektonicznej. Każdy przetrwał próbę czasu. (…) Dekoracyjne, romantyczne pojmowanie architektury przez Andrzeja Kicińskiego stało w opozycji do chłodu architektury późnego modernizmu czy nawet ciepłego racjonalizmu JEMS-ów. Kiciński stworzył własny styl. I chociaż jego realizacje na pierwszy rzut oka znacznie się od siebie różnią, ich wspólną cechą jest wyjątkowa ranga detalu i mistrzowskie wyczucie natury takich materiałów jak piaskowiec, szkło, cegła czy blacha.”
Oprócz Honorowej Nagrody SARP w 1997 r., otrzymał również min. Europejską Nagrodę Architektoniczną THE GREEN POINT 1998, nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dziedzinie architektury w 1997 i 1998 r., nagrodę za Modernizację Roku 1998 oraz nagrody Ministra Infrastruktury w 2001 i 2004 r.

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera