Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczne podejście do architektury hal – jak projektować z myślą o energooszczędności?

 

Czas czytania: ~ 5 min


Nowoczesne budownictwo przemysłowe oferuje szereg rozwiązań, które zapewniają znaczącą oszczędność energii bez utraty funkcjonalności. To skuteczny sposób na to, aby zminimalizować koszty działalności, a jednocześnie zadbać o środowisko naturalne.

 

Projektowanie hal

Zwiększenie efektywności energetycznej obiektu wymaga kompleksowego podejścia, gdyż w ten sposób można uzyskać najlepsze efekty. Już podczas projektowania inwestycji należy uwzględnić normy zrównoważonego rozwoju. Warto pamiętać, że w niedalekiej przyszłości przepisy mogą ulec zaostrzeniu. Należy myśleć przyszłościowo, tak aby ograniczyć niepotrzebne wydatki związane z modernizacją, czyli przystosowaniem hali do obowiązujących wymogów. W tym artykule przedstawiono kilka kluczowych zasad, dzięki którym wzniesienie energooszczędnej konstrukcji stanie się prostsze.

 

Wysokojakościowa izolacja termiczna

Efektywność energetyczna hali jest w dużej mierze uzależniona od właściwości i jakości izolacji termicznej. Priorytetem jest, aby została ona prawidłowo zaprojektowana. Nie bez znaczenia jest również dobór właściwych materiałów. Należy wiedzieć, że to właśnie izolacja termiczna wspomaga magazynowanie energii wewnątrz obiektu. Nie tylko zmniejsza ryzyko strat ciepła, ale również zmniejsza wrażliwość na oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Latem wspomaga utrzymanie optymalnej temperatury, co przekłada się na niższe koszty działania klimatyzatorów.

 

Najlepiej sprawdzają się materiały o niskiej przewodności cieplnej, czyli pianka PUR oraz wełna mineralna. Oczywiście bardzo ważną rolę pełni wydajny system wentylacyjny. Bez niego mogłoby dojść do wystąpienia zjawisk niepożądanych, takich jak np. pojawienie się wilgoci wewnątrz obiektu.

 

Współcześni producenci hal przemysłowych korzystają z innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne, ale również bezpieczeństwo i niezawodność. Przekrój stosowanych rozwiązań można sprawdzić np. na stronie ofertowej Łukasiuk.

 

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE) umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacyjnych. To instalacje przyjazne środowisku naturalnemu, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego obiektu. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście panele fotowoltaiczne generujące energię elektryczną. Są one dostosowywane do rzeczywistych potrzeb inwestora. Niewątpliwą zaletą jest opcja sprzedaży nadwyżki energii – może ona okazać się przydatna w okresach niższego zapotrzebowania, jeśli działalność ma charakter sezonowy. Pod uwagę warto wziąć także inne źródła energii, takie jak np. turbiny wiatrowe czy pompy ciepła.

Projektowanie hal

Dzięki panelom fotowoltaicznym hala może stać się samowystarczalna pod względem energetycznym. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu niesie za sobą dotkliwe straty finansowe. Kolejną zaletą jest możliwość wdrożenia zintegrowanych systemów magazynowania energii. Jej nadwyżka zostanie wykorzystana w godzinach wyższego zapotrzebowania. Na uwagę zasługuje fakt, że instalacja nie musi znajdować się na dachu hali. Jeśli jest to niemożliwe, to panele zostaną zamontowane na gruncie. Najważniejsze jest osiągnięcie maksymalnej efektywności produkcji energii, co zależy od m.in. poziomu nasłonecznienia wybranego obszaru.

 

Energooszczędne oświetlenie przemysłowe

W energooszczędnej hali nie może zabraknąć oświetlenia LED, które jest ergonomiczne i praktyczne. Doskonale oświetla przestrzeń roboczą, a tym samym poprawia komfort, wydajność, bezpieczeństwo pracy. Warto mieć świadomość, że źle dobrane źródła światła zwiększają koszty utrzymania obiektu. Trzeba zaznaczyć, że nierzadko jest ono uruchomione całą dobę (np. ze względu na niedostateczną ilość światła słonecznego).

 

W wysokich halach znakomicie sprawdzają się lampy typu HighBay. Zapewniają wyśmienite właściwości świetlne, jednak nie zużywają dużej ilości energii. Jedna lampa zastępuje kilka standardowych źródeł światła, dzięki czemu jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę w budynkach o dużej powierzchni.

 

Inną propozycją jest liniowe oświetlenie LED. Świetlówki są tanie w użytkowaniu, uniwersalne, łatwe w montażu. Nie posiadają energochłonnych elementów, które mogłyby zmniejszyć opłacalność korzystania z tego rodzaju źródła światła. W trudnych warunkach lepiej odnajdą się liniowe oprawy hermetyczne, które wykazują wysoką odporność na wilgoć i pozostałe czynniki otoczenia. Wszystko to umożliwia przystosowanie hali do nowych standardów energetycznych.

 

System odzysku wody

Ekologiczne podejście do projektowania hal uwzględnia także racjonalne zarządzanie wodą. Jest ona wykorzystywana w przemyśle w ogromnych ilościach. Warto rozważyć system odzyskiwania wody, która może zostać użyta ponownie. To sprawdzony sposób na zredukowanie kosztów operacyjnych. Omawiane rozwiązanie sprzyja środowisku naturalnemu.

 

Woda z odzysku może zostać wykorzystana do celów przemysłowych i innych. Sporo firm używa jej latem do podlewania terenów zielonych wokół obiektu. Ciecz może zasilać np. system chłodzenia konstrukcji. Ciekawych opcji jest mnóstwo, dzięki czemu każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie.

 

Odpowiednie umiejscowienie konstrukcji

Wskazane jest, aby hala umożliwiała efektywne wykorzystywanie energii słonecznej. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu, ale także oświetleniu obiektu. Właśnie dlatego podczas projektowania należy wziąć pod uwagę orientację hali względem stron świata.

 

Znaczenie odgrywa także kształt budynku – im jest on prostszy, tym lepiej. Najlepiej sprawdza się prosta bryła ustawiona dłuższym bokiem na południe. Dodatkowo hala może zostać wyposażona w okna z powłokami przeciwsłonecznymi, które zapewniają dopływ promieni słonecznych, a jednocześnie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem w letnie miesiące.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie , Izolacja , Energia

Kłopoty ze Spodkiem
Kłopoty ze Spodkiem

Architektura czasów PRL wzbudza różne emocje i nie każdemu się podoba. Są jednak obiekty, których fo ...

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera