Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec z Krakowską Nagrodą SARP

 

Czas czytania: ~ 1 min


Krakowska Nagroda SARP została ustanowiona uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków z dnia 20 czerwca 1969. Jej celem było – jak zapisano wtedy w regulaminie konkursu - „docenianie architektów o wyróżniających się osiągnięciach i twórczym zaangażowaniu, a zarazem poparcie dla rozwoju architektury Miasta Krakowa i Ziemi Krakowskiej”. Przyznawanie nagrody przerwano w 2005 roku, jednak 17 lat później, w 2022 roku Zarząd Oddziału Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Krakowie postanowił wznowić jej przyznawanie.

 

Krakowska Nagroda SARP

Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec

Architekci z nagrodą

13 marca 2025 roku w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznej Krakowskiej Nagrody SARP. Jej laureatami zostali Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec, twórcy pracowni eM4. Pracownia Architektury. Brataniec, związani z Krakowem, ale mający na swoim koncie także wiele realizacji poza tym miastem. Wiele z ich projektów zdobywało ważne nagrody. W 2022 roku Grand Prix XXV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze Park Miejski w Starachowicach, rok wcześniej Pawilon Edukacyjny Kamień w Warszawie doceniono w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec byli odpowiedzialni także m.in. za projekt krytej pływalni Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Miechowie czy modernizacji Rynku w Gorlicach.

 

Zobacz projekty architektów

Architektura i architektura krajobrazu

Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec, oboje absolwenci Politechniki Krakowskiej, najchętniej zajmują się projektowaniem na styku architektury i krajobrazu, zwracają uwagę zarówno na naturę, jak jakość przestrzeni publicznych. Pracownię eM4. Założył w 2007 roku Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec na stałe z biurem współpracuje, będąc jednocześnie profesorką na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Katedrze Architektury Krajobrazu, obecnie także prodziekanką wydziału. Architekci sami tak piszą o swojej działalności projektowej: „eM4 projektuje place, ulice, parki, obiekty użyteczności publicznej, domy, wnętrza i meble. Pracownia działa wspólnie z architektami krajobrazu, konstruktorami i inżynierami, łącząc wiedzę praktyczną z poszukiwaniami naukowymi w zakresie architektury, architektury krajobrazu i technologii”.

 

Wystawa dorobku laureatów tegorocznej Krakowskiej Nagrody SARP będzie od 13 marca do 11 kwietnia 2025 prezentowana w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

 

Źródło: sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Sarp , Nagroda Architektoniczna , Architekt , Architektura

Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach
Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach

Projekt "Dom w Katowicach I" autorstwa pracowni DD Architekci to przykład połączenia minimalistyczne ...

Biała Kamienica w Łodzi gotowa
Biała Kamienica w Łodzi gotowa

Zakończyła się budowa deweloperskiego budynku mieszkalnego na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego w ...

Konferencja "Silver design w architekturze"
Konferencja "Silver design w architekturze"

Społeczeństwo polskie należy do grupy najszybciej starzejących się społeczeństw eu­ropejskich, zajmu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda SARP
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera