Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpisać się w geometrię

 

Czas czytania: ~3 min


Rewitalizacja starówki miasta Gorlice

 

oioLBrCcuWzbx9UBiIaNonOxPbZwCnh1iEaGOEu2K63oYiDh8287n3SPg5eZ_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach05.jpg

Główną ideą projektantów – co sami podkreślają – była „kontynuacja geometrii zastanej przestrzeni”. Gorlice – to malownicze, zabytkowe miasteczko, położone na północnej granicy Beskidu Niskiego. Zaplanowana przez Urząd Miasta rewitalizacja Rynku i jego okolic miała na celu odnowę tego miejsca, przywrócenie mu atrakcyjności. Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu: „Gorlicka Starówka jako tzw. „salon miasta” skupia dużą liczbę obiektów użyteczności publicznej i instytucji kultury. Na jej obszarze usytuowana jest część szkół miasta, urzędy administracji publicznej i odgrywające istotną rolę w życiu kulturalnym miasta Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” i Dom Polsko-Słowacki. W jej obrębie ma miejsce największa w mieście koncentracja zabytków (znajduje się tu 37,5% obiektów wpisanych do rejestru zabytków i 39% obiektów znajdujących się w ewidencji zabytków), a na jej rynku organizowane są główne uroczystości. Jest ona centralną przestrzenią publiczną wokół której koncentruje się publiczne i kulturalne życia miasta. Zły stan infrastruktury ograniczał dostępność do usług i atrakcji oferowanych w obrębie Starówki i negatywnie wpływał na bezpieczeństwo jej użytkowników”.

BpR4cO4qU2xsoaBSIPTv3TQuyWVpkwlVtkNQrvPoDcdc7iXxgbNeUTFAhvyF_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach06.jpg
nTP5wvWZtZ6SCkO6s5zu07G5Ginrc79koXgrgpbRvYnQInAt0PRqc36tOUSe_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach07.jpg

Od dwóch lat trwa realizacja projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na wizję rewitalizacji Starówki. Projekt zespołu z składzie Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa przybrał już swoją materialną formę. Jeszcze nieukończony, ale już widoczny.

dQy8YkhLAs2DkOmbl8GMGAKP9oxyCrCQsD9saxY5iHOsEJe9XiCFuzwwv9P7_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach08.jpg

Główną ideę swojego projektu architekci opisali następująco: „Ideą pracy jest scalenie i uczytelnienie Starówki Gorlickiej poprzez przywrócenie logiki dawnej struktury urbanistycznej, podkreślenie istniejących atutów przestrzennych i wprowadzenie nowych form zespalających całość. W projekcie zastosowano szereg zabiegów kompozycyjnych i funkcjonalnych mających na celu podniesienie walorów estetycznych miasta i uczynienie zeń atrakcji na miarę bogatej przeszłości sięgającej wieków średnich”.

3z9YvB9IF0wylLLjRHOPTwZavxafATWUTSksfLUQ7KMttnZp69HEQRwR5rXV_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach17.jpg

Ingerencja projektantów w zastaną przestrzeń odbyła się na różnych poziomach i w różnym stopniu. Aby uporządkować przestrzeń Rynku architekci zaproponowali uzupełnienie ubytków w zabudowie, wzniesienie budynków-plomb w miejscach, gdzie nie była zachowana ciągłość pierzei. Ponadto zmianie uległa organizacja ruchu: konieczne było lepsze zorganizowanie głównych szlaków komunikacyjnych, otwarcie z powrotem osi widokowych, odsłonięcie najważniejszych obiektów, wprowadzenie rozwiązań uatrakcyjniających tę przestrzeń, tworzących z niej przyjazne miejsce do spędzania czasu.

1VceOz2Fw5tz8UvP1vCQhYnzJbJW2UPz0SxhcseXTOlm4fDIUyMbGrkQuXsu_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach19.jpg

Jednym z ważnych elementów projektu była budowa pawilonu informacyjnego. Został on wbudowany w skarpę Rynku tak, że sprawia wrażenie wyrastającego spod ziemi. Jego dach uczyniono zarazem tarasem widokowym i dodatkową przestrzenią dla pieszych. Choć fasada pawilonu została przeszklona, lekko osłonięto ją zewnętrznymi kamiennymi żaluzjami, wykonanymi z podobnego materiału, jakim wyłożono posadzkę placu i schody, dzięki czemu nowy budynek wydaje się integralną częścią naturalnego ukształtowania Ryku.

kZUxF049IuQ99D9jgJMFQxc2jzBT6XELCHGSuRPDrMMKRmt3FxfrkfT11jds_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach01.jpg

Nowa nawierzchnia, zieleń, bardziej logiczne i stosowne rozstawienie rzeźb, elementów małej architektury, nowa fontanna i sadzawka oraz liczne miejsce do siedzenia – te elementy nie tylko poprawiły wygląd Rynku, ale też zachęciły mieszkańców i turystów do użytkowania tego miejsca jako przestrzeni publicznej, nie tylko do przemieszczenia się. Warto zauważyć, że przy okazji rewitalizacji Rynek stał się dostępny także dla osób niepełnosprawnych.

i712VV6kHqjkmgWuGWU5lDUmFRFq1QYZ5lsfIgvMU4dperruLiROO5uIaFs3_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach02.jpg

Rewitalizacja starówki miasta Gorlice (w tym budowa pawilonu informacyjnego)
Lokalizacja: Gorlice, Rynek
Inwestor: Gmina Miejska Gorlice
Projektanci: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa; współpraca: Paweł Byrski (pb), Barbara Grajner (pb), Artur Stachura (wizualizacje), Tomasz Furman (wizualizacje)
Wykonawca: ZB Szarek, PPUH Megbud
Projekt: 2207-2010 (konkurs architektoniczny ogólnopolski I nagroda: 2007)
Realizacja: 2010-2012
Powierzchnia: 137,03 m2
Wartość projektu: 17 134 790,19 zł
Źródło ilustracji: em4.pl, gorlice.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera