Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpisać się w geometrię

 

Czas czytania: ~3 min


Rewitalizacja starówki miasta Gorlice

 

oioLBrCcuWzbx9UBiIaNonOxPbZwCnh1iEaGOEu2K63oYiDh8287n3SPg5eZ_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach05.jpg

Główną ideą projektantów – co sami podkreślają – była „kontynuacja geometrii zastanej przestrzeni”. Gorlice – to malownicze, zabytkowe miasteczko, położone na północnej granicy Beskidu Niskiego. Zaplanowana przez Urząd Miasta rewitalizacja Rynku i jego okolic miała na celu odnowę tego miejsca, przywrócenie mu atrakcyjności. Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu: „Gorlicka Starówka jako tzw. „salon miasta” skupia dużą liczbę obiektów użyteczności publicznej i instytucji kultury. Na jej obszarze usytuowana jest część szkół miasta, urzędy administracji publicznej i odgrywające istotną rolę w życiu kulturalnym miasta Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” i Dom Polsko-Słowacki. W jej obrębie ma miejsce największa w mieście koncentracja zabytków (znajduje się tu 37,5% obiektów wpisanych do rejestru zabytków i 39% obiektów znajdujących się w ewidencji zabytków), a na jej rynku organizowane są główne uroczystości. Jest ona centralną przestrzenią publiczną wokół której koncentruje się publiczne i kulturalne życia miasta. Zły stan infrastruktury ograniczał dostępność do usług i atrakcji oferowanych w obrębie Starówki i negatywnie wpływał na bezpieczeństwo jej użytkowników”.

BpR4cO4qU2xsoaBSIPTv3TQuyWVpkwlVtkNQrvPoDcdc7iXxgbNeUTFAhvyF_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach06.jpg
nTP5wvWZtZ6SCkO6s5zu07G5Ginrc79koXgrgpbRvYnQInAt0PRqc36tOUSe_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach07.jpg

Od dwóch lat trwa realizacja projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na wizję rewitalizacji Starówki. Projekt zespołu z składzie Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa przybrał już swoją materialną formę. Jeszcze nieukończony, ale już widoczny.

dQy8YkhLAs2DkOmbl8GMGAKP9oxyCrCQsD9saxY5iHOsEJe9XiCFuzwwv9P7_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach08.jpg

Główną ideę swojego projektu architekci opisali następująco: „Ideą pracy jest scalenie i uczytelnienie Starówki Gorlickiej poprzez przywrócenie logiki dawnej struktury urbanistycznej, podkreślenie istniejących atutów przestrzennych i wprowadzenie nowych form zespalających całość. W projekcie zastosowano szereg zabiegów kompozycyjnych i funkcjonalnych mających na celu podniesienie walorów estetycznych miasta i uczynienie zeń atrakcji na miarę bogatej przeszłości sięgającej wieków średnich”.

3z9YvB9IF0wylLLjRHOPTwZavxafATWUTSksfLUQ7KMttnZp69HEQRwR5rXV_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach17.jpg

Ingerencja projektantów w zastaną przestrzeń odbyła się na różnych poziomach i w różnym stopniu. Aby uporządkować przestrzeń Rynku architekci zaproponowali uzupełnienie ubytków w zabudowie, wzniesienie budynków-plomb w miejscach, gdzie nie była zachowana ciągłość pierzei. Ponadto zmianie uległa organizacja ruchu: konieczne było lepsze zorganizowanie głównych szlaków komunikacyjnych, otwarcie z powrotem osi widokowych, odsłonięcie najważniejszych obiektów, wprowadzenie rozwiązań uatrakcyjniających tę przestrzeń, tworzących z niej przyjazne miejsce do spędzania czasu.

1VceOz2Fw5tz8UvP1vCQhYnzJbJW2UPz0SxhcseXTOlm4fDIUyMbGrkQuXsu_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach19.jpg

Jednym z ważnych elementów projektu była budowa pawilonu informacyjnego. Został on wbudowany w skarpę Rynku tak, że sprawia wrażenie wyrastającego spod ziemi. Jego dach uczyniono zarazem tarasem widokowym i dodatkową przestrzenią dla pieszych. Choć fasada pawilonu została przeszklona, lekko osłonięto ją zewnętrznymi kamiennymi żaluzjami, wykonanymi z podobnego materiału, jakim wyłożono posadzkę placu i schody, dzięki czemu nowy budynek wydaje się integralną częścią naturalnego ukształtowania Ryku.

kZUxF049IuQ99D9jgJMFQxc2jzBT6XELCHGSuRPDrMMKRmt3FxfrkfT11jds_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach01.jpg

Nowa nawierzchnia, zieleń, bardziej logiczne i stosowne rozstawienie rzeźb, elementów małej architektury, nowa fontanna i sadzawka oraz liczne miejsce do siedzenia – te elementy nie tylko poprawiły wygląd Rynku, ale też zachęciły mieszkańców i turystów do użytkowania tego miejsca jako przestrzeni publicznej, nie tylko do przemieszczenia się. Warto zauważyć, że przy okazji rewitalizacji Rynek stał się dostępny także dla osób niepełnosprawnych.

i712VV6kHqjkmgWuGWU5lDUmFRFq1QYZ5lsfIgvMU4dperruLiROO5uIaFs3_rewitalizacja-rynku-w-gorlicach02.jpg

Rewitalizacja starówki miasta Gorlice (w tym budowa pawilonu informacyjnego)
Lokalizacja: Gorlice, Rynek
Inwestor: Gmina Miejska Gorlice
Projektanci: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa; współpraca: Paweł Byrski (pb), Barbara Grajner (pb), Artur Stachura (wizualizacje), Tomasz Furman (wizualizacje)
Wykonawca: ZB Szarek, PPUH Megbud
Projekt: 2207-2010 (konkurs architektoniczny ogólnopolski I nagroda: 2007)
Realizacja: 2010-2012
Powierzchnia: 137,03 m2
Wartość projektu: 17 134 790,19 zł
Źródło ilustracji: em4.pl, gorlice.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera