Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Spotkania z modernizmem - wykłady architektoniczne

 

Czas czytania: ~ 2 min


Spotkania z architekturą to cykl spotkań organizowanych przez Gdyński Szlak Modernizmu. Tym razem goście, uznani badacze historii sztuki i architektury przeniosą słuchaczy w przestrzeni i czasie do królewskich miast Krakowa, Pragi i Warszawy w okresie I poł. XX wieku, czasów rozkwitu różnorodnych nurtów i idei nowoczesnej architektury. Bohaterami ich opowieści będą twórcy o wyrazistych osobowościach, czołowi architekci, budowniczowie i mentorzy tamtych czasów: Jože Plečnik, Adolf Szyszko-Bohusz i Juliusz Żórawski. Spotkanie odbędzie się 28 marca 2025 o godz. 18:30 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego pl. Grunwaldzki 2 w Gdyni.

 

Spotkania z architekturą //Jože Plečnik // Adolf Szyszko-Bohusz // Juliusz Żórawski

I wykład: OBECNE - NIEWIDOCZNE.
prelegent >> dr hab. GRZEGORZ RYTEL
Działania projektowe Jože Plečnika na Hradczanach i Adolfa Szyszko-Bohusza na Wawelu. 

 

Po utworzeniu niepodległej Czechosłowacji i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku rezydencje królewskie w Pradze i w Krakowie nabrały szczególnego znaczenia, co wiązało się z podjęciem działań mających przywrócić im dawny blask. Pracami konserwatorskimi i budowlanymi na królewskich wzgórzach kierowali: Jože Plečnik na Hradczanach i Adolf Szyszko-Bohusz na Wawelu. Różnej skali interwencje przeprowadzone w obu zamkach stały się nieodłącznym elementem architektonicznego obrazu miejsca. O tym, jak harmonijnie wpisały się w kontekst świadczy fakt, że pozostają zazwyczaj „niewidoczne” dla turystów odwiedzających te istotne dla obu narodów miejsca.

 

II wykład: OSTATNI TAKI KONKURS
prelegent >> DARIUSZ BŁASZCZYK
nieznane projekty konkursowe zespołu Adolf Szyszko-Bohusz / Juliusz Żórawski na gmach NBP w Warszawie (1948)

 

W styczniu 1948 roku rozstrzygnięto prestiżowy konkurs architektoniczny na projekt gmachu NBP przy placu Napoleona w Warszawie, któremu został poświęcony cały numer czasopisma “ARCHITEKTURA”. Udział w konkursie wzięli czołowi architekci moderniści okresu międzywojnia (oczywiście z tych, którzy przeżyli i nie wyemigrowali z komunistycznej Polski), m.in Bohdan Pniewski, Marek Leykam, Bohdan Lachert, Helena i Szymon Syrkusowie, Edgar Norwerth, Bolesław Szmidt i Leonard Tomaszewski, Anatolia i Roman Piotrowscy, Hipolit Rutkowski, Arseniusz Romanowicz & Piotr Szymaniak oraz… zaskakujący zespół projektowy z Krakowa, Adolf Szyszko-Bohusz i Juliusz Żórawski (którym złamano karierę w powojennej Polsce z powodów politycznych). Pod pretekstem prezentacji plonu tego konkursu (ze szczególnym uwzględnieniem nieznanych projektów Szyszko-Bohusza i Żórawskiego, zachowanych w Archiwum Państwowym w Krakowie) chciałbym opowiedzieć o kontynuacji nurtów architektury modernistycznej końca lat 30. w drugiej połowie lat 40., a także nieco o sytuacji architektów w pierwszych burzliwych latach powojennych (w tym o środowiskowym podziale uczelni architektonicznych na “komunistyczną” stolicę i “reakcyjny” Kraków).

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie wydarzenia.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wykład Architekta , Wykład Architektoniczny , Wykład Dla Architektów , Wykład Dla Studentów Architektury , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach
Kostka z wycięciami. Duży dom jednorodzinny w Katowicach

Projekt "Dom w Katowicach I" autorstwa pracowni DD Architekci to przykład połączenia minimalistyczne ...

Biała Kamienica w Łodzi gotowa
Biała Kamienica w Łodzi gotowa

Zakończyła się budowa deweloperskiego budynku mieszkalnego na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego w ...

Konferencja "Silver design w architekturze"
Konferencja "Silver design w architekturze"

Społeczeństwo polskie należy do grupy najszybciej starzejących się społeczeństw eu­ropejskich, zajmu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera