Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konferencja "Silver design w architekturze"

 

Czas czytania: ~ 9 min


Społeczeństwo polskie należy do grupy najszybciej starzejących się społeczeństw eu­ropejskich, zajmując od wielu lat miejsce w światowej trzydziestce krajów demograficz­nie zagrożonych. Obecnie co czwarta osoba ma ponad 60 lat, przy czym liczba ta stale rośnie. W 2021 roku wynosiła 9,7 mln, czyli poziom 25,7% populacji. Zgodnie z progno­zami liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln. Dynamika wzrostu tej grupy wiekowej spowodowana jest wchodzeniem w wiek senioralny roczników urodzonych w latach 60. ubiegłego wieku, będących najliczniejszymi w całym okresie powojennym. Weź udział w naszej konferencji Silver Design w architekturze. Wstęp wolny. Wystarczy się zarejestrować !

 

Silver design w architekturze

RMHn0TGYXYCKqQJpDiHlGVu3mWhfmUhHNKzS181FL3KhYLWItn9yBwWcm2Kw_program-konferencjijpg.jpg
72xXKPysTdrOkZx5QmKk9tglZi7nbOO7ZRxfbJOPH2L9xyMCuhTI9FKqCnjh_andrzej-klimczukjpg.jpg

Inteligentne miasta i gminy przyjazne starzeniu się. Krytyczny przegląd koncepcji i kierunków rozwoju z perspektywy polityki społecznej

 

Referat przedstawia krytyczną analizę porównawczą wybranych koncepcji polityk publicznych ukierunkowanych na adaptację środowisk lokalnych do procesu starzenia się ludności. Przegląd wykracza poza dominujący dyskurs miast i gmin przyjaznych starzeniu się (age-friendly cities and communities) poprzez uporządkowanie szeregu alternatywnych i komplementarnych idei. Prezentacja porównuje m.in. koncepcje miast zdrowych (healthy cities), miast uczących się (learning cities), miast dostępnych (accessible cities), miast międzypokoleniowych (intergenerational cities), miast i gmin przyjaznych osobom z demencją (dementia-friendly cities and communities) oraz miast gotowych na starzenie się (age-ready cities). Praca identyfikuje przede wszystkim kluczowe cechy tych idei w kontekście rozwoju „inteligentnej srebrnej gospodarki”. Szczególną uwagę zwrócono także na potencjalne implikacje poszczególnych koncepcji dla projektowania architektonicznego, planowania przestrzennego oraz związanych z nimi innowacji społecznych i technologicznych. Podsumowanie obejmuje prezentację kierunków dalszych badań oraz praktyczne rekomendacje dla podmiotów polityki publicznej.

 

Prowadzenie: Dr Andrzej Klimczuk, SGH

Dr Andrzej Klimczuk jest adiunktem w Katedrze Polityki Społecznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autor ponad 200 prac naukowych, m.in. z zakresu innowacji społecznych i cyfrowych, przemysłów kreatywnych, gerontologii, ekonomii pracy, zarządzania publicznego i polityki społecznej. Jest redaktorem m.in. serii publikacji „Towards 2030: Sustainable Development Goals. A Sociological Perspective” (Frontiers Media, Lausanne 2024–2025) oraz wybranych sekcji w „Encyclopedia of Gerontology and Population Aging” (Springer Nature, Cham 2021). W latach 2020–2023 członek jury European Social Services Awards – European Social Network. W latach 2020–2024 członek komisji ewaluacyjnej przy European Network of Living Labs oraz członek komitetów zarządzających COST Action CA19121 „Network on Privacy-Aware Audio- and Video-Based Applications for Active and Assisted Living (GoodBrother)” i COST Action CA19136 „International Interdisciplinary Network on Smart Healthy Age-friendly Environments (NET4AGE-FRIENDLY)”. Od 2025 roku jest członkiem grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. instrumentu finansowania Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB Facility).

kFoCGwNHrqr8K2YsNjg2eVY9Su1FrnUUbgZZBS99s8xWYwdRWN0pukoYuRkT_maciej-jaworskijpg.jpg

Prezentacja firmy HEWI

 

Prowadzenie: Maciej Jaworski, Dyrektor Handlowy firmy Hewi

coNU0MsgVXL6tEbgtRqBZ6s4lpeUtwk276KyHv61MdyyeNSffBysX58uWuXw_agnieszka-cieslajpg.jpg

Neuropotrzeby przestrzenne pokolenia Silver

Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie potrzeba projektowania przestrzeni, które będą wspierać zdrowie poznawcze i emocjonalne seniorów. Neuroarchitektura od lat bada wpływ środowiska na funkcjonowanie mózgu, a dziś jej założenia rozwija neurourbanistyka – nowe podejście w planowaniu miast, uwzględniające neuroróżnorodność mieszkańców.


W prezentacji omówiony zostanie wpływ środowiska miejskiego oraz stresorów środowiskowych, w tym zanieczyszczenia powietrza, hałasu i skutków zmian klimatycznych, na zdrowie poznawcze osób starszych. Przedstawione zostaną zasady kształtowania przestrzeni sprzyjającej orientacji, bezpieczeństwu oraz wspieraniu pamięci i funkcji poznawczych seniorów, a także przykłady strategii urbanistycznych wspierających zdrowe starzenie się w warunkach rosnącej urbanizacji i zmian środowiskowych.

 

Prowadzenie: dr inż. arch. Agnieszka Cieśla, Politechnika Warszawska

 

Architektka i urbanistka, adiunkt w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Specjalistka w zakresie problematyki starzenia się społeczeństwa i jego konsekwencji przestrzennych (doktorat na Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze). Działaczka społeczna, inicjatorka i współorganizatorka pierwszego w Polsce Wzorcowego Mieszkania Seniora. Uczestniczka licznych projektów badawczych i wdrożeniowych, w tym o zasięgu międzynarodowym.

PH8YHaWAWJKQYoo6mIwsXMJarXjaxAaYDyPRQZO6hquahZ8Vk1iG52bxWEe5_przerwajpg.jpg
oikcfX8BJP0GEL1sAO1W4PbS2zqOO61jeeNmPFeLRcshQW5zpLolU4IIKwqu_martyna-zawiejajpg.jpg

Zrehabilitować przestrzenie senioralne, czyli nowe podejście do projektowania wnętrz dla ochrony zdrowia

 

Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport powstał nad jeziorem Kierskim w Poznaniu. Został oddany do użytku w 2022 roku i ma powierzchnię 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Projekt architektury kubaturowej oraz wnętrz rozpoczął się w 2020 roku, i jest wynikiem współpracy pomiędzy biurem architektonicznym Planowanie Przestrzenne Kontra odpowiedzialnym za architekturę kubaturową a biurem Zawiejastudio odpowiedzialnym za projekt architektury wnętrz oraz systemu informacji wizualnej.

 

Głównymi użytkownikami Neuroportu są pacjenci neurologiczni, osoby starsze oraz pacjenci potrzebujący rehabilitacji. Mając na uwadze odbiorców przeprowadzony zopstał bardzo obszerny research przed przystąpieniem do projektowania. Dokjonany został przegląd innowacyjnych rozwiązań już stosowanych na świecie, konsultowane były też potrzeby i problemy zarówno z potencjalnymi odbiorcami takiej przestrzeni ale również z pracownikami podobnych placówek, pielęgniarkami, rehabilitantami, opiekunami.  Na tej podstawie zostały wyznaczone najważniejsze zagadnienia projektowe a następnie powstał brief z wytycznymi do projektowania. 

 

W trakcie prezentacji omówione zostaną najważniejsze elementy inwestycji, które są istotne dla użytkowników z pokolenia Silver. 

 

Prowadzenie: arch. Martyna Zawieja, Zawieja Studio

 

mUJpQTjbbizPXK3fTIKyMzt6qDvfycjJjhBEdRBbyqP2UszR6Gwk8p4fn3jk_aleksandra-krawsz-kubicajpg.jpg

Rozwiązania aranżacji wnętrz dla seniorów, które podnoszą jakość życia. Przykłady ze Szwecji

  • Rola wyposażenia wnętrza w placówkach opieki

  • Rozwiązania aranżacyjne, które wspomagają dobrostan seniorów i warunki pracy ich opiekunów

  • Właściwy dobór materiałów i kolorów do wnętrz dla seniorów i osób z zaburzeniami poznawczymi

  • Przykłady realizacji domów opieki w Szwecji

 

Prowadzenie prezentacji: Aleksandra Krawsz-Kubica, Marketing & PR Director w Kinnarps Polska

2SiYIoQxIkdtJj9Tf1yPfOLXSpjkkcyi9tVy5DnIDyqnZmF2wTSHyTiBJrCz_lukasz-kinaszewskijpg.jpg

Architektura bliskości: jak miasteczko dla seniorów przeciwdziała samotności

 

Główne tematy poruszane w prezentacji:

 

Społeczna odpowiedzialność architektury

- Starzenie się społeczeństwa to nie tylko wyzwanie demograficzne, ale i przestrzenne.

- Potrzeba projektowania miejsc, które nie tylko odpowiadają na potrzeby fizyczne, ale też psychiczne – samotność to dziś jedna z największych chorób cywilizacyjnych wśród seniorów.

 

Od szpitala do wspólnoty – nowe życie starej tkanki

- Historia obiektu w Witkowicach i jego transformacja.

- Jak rewitalizacja może stać się nośnikiem nowej jakości życia – przykład nowoczesnego podejścia do adaptacji budynków z duszą.

 

Projektowanie relacji – nie tylko przestrzeni

- Miasteczko zaprojektowane tak, by sprzyjać codziennym interakcjom, integracji i aktywności społecznej.

- Centralne dziedzińce, wspólne ogrody, przestrzenie do rekreacji i warsztatów – architektura jako katalizator wspólnotowości.

 

Między luksusem a opieką – redefinicja komfortu

Komfort rozumiany nie tylko jako estetyka czy technologia, ale jako poczucie bezpieczeństwa, godności i bycia częścią społeczności.

- Zastosowanie uniwersalnego designu i dostępności wspomagających codzienne funkcjonowanie.

 

Miejsce z misją

- Projekt jako odpowiedź na potrzebę systemowych rozwiązań w kontekście demografii, urbanizacji i jakości życia seniorów.

 

Prowadzenie: arch Łukasz Kinaszewski, pracownia ARCHI-VISION

 

Łukasz Kinaszewski – architekt z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym, posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń (od 2021 roku). Absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka na Politechnice Krakowskiej, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem. Część swojej edukacji odbył na prestiżowej uczelni technicznej KU Leuven w Belgii, a także roczne praktyki w Paryżu, gdzie zdobywał doświadczenie w pracy.

Specjalizuje się w projektowaniu architektury mieszkaniowej, biurowej oraz usługowej. Autor i współautor licznych projektów, z których blisko pięć znajduje się obecnie w realizacji. Jego podejście łączy wysoką estetykę z funkcjonalnością, a sposób myślenia wpisuje się w najnowsze światowe trendy projektowe. Otwartość na wyzwania i umiejętność kreatywnego myślenia przekładają się na innowacyjne rozwiązania przestrzenne – zarówno w skali budynku, jak i całych założeń urbanistycznych. Szczególnie interesuje się rolą architektury w budowaniu wspólnotowości i poprawie jakości życia, czego przykładem jest najnowszy projekt miasteczka dla seniorów w Witkowicach – unikatowej przestrzeni zaprojektowanej z myślą o przeciwdziałaniu samotności osób starszych.

 

Jest obecnie współprowadzącym pracownię ARCHI-VISION Studio Architektury i Wnętrz – pracowni projektowej z siedzibą w Krakowie, która od prawie 30 lat tworzy nowoczesne i kompleksowe rozwiązania architektoniczne. Pracownia specjalizuje się w projektach o zróżnicowanej skali – od budynków mieszkalnych, przez przestrzenie biurowe i usługowe, aż po rewitalizacje obiektów zabytkowych. Studio łączy doświadczenie z młodzieńczą energią i świeżym spojrzeniem – każdy projekt traktując indywidualnie, z dbałością o jakość, detale i kontekst miejsca.

DZ2NJQKaVNzboKvCs2oKUouQUrMkLqv13LIHwBjalapHUzoDQCFeWawykrP2_radoslaw-guzowskijpg.jpg

Centrum Opiekuńczo Mieszkalne w Warszawie - prezentacja projektu

 

W Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym na warszawskim Ursynowie mieszkańcy wypełniają wnętrza własnymi rzeczami, które przynoszą z domów, a wszyscy użytkownicy dostali do dyspozycji przytulną świetlicę i ogród, w których mogą dowolnie spędzać czas. Centrum składa się z dwóch zintegrowanych szklanych łącznikiem budynków. Częściowo ich układ odtwarza historyczny kształt zabudowy dawnego folwarku. Skrzydło mieszkalne znajduje się w miejscu jednego z dawnych budynków folwarku, część obiektu z funkcją pobytu dziennego swą lokalizacją odtwarza brakujący trzeci element dawnego folwarku. Trzecią bryłą na działce jest zachowany i planowany do modernizacji i adaptacji, a znajdujący się pod opieką konserwatora zabytków budynek. Wszystkie trzy bryły tworzą układ zabudowy w kształcie litery U.

 

Obiekt zapewnia użytkjownikom nie tylko schronienie czy wygody, ale i poczucie bezpieczeństwa

 

Prowadzenie: arch Radosław Guzowski, pracownia Architekt Radosław Guzowski

 

Radosław Guzowski jest licencjonowanym architektem oraz członkiem Izby Architektoniczej. Urodzony  w Olsztynie, ukończył magisterskie studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej w 1989 roku.

 

Swa praktykę zawodową rozpoczął w USA (Filadelfia) i Kanadzie (Toronto) pracując między innymi dla Makow Associates Architect Inc., Kuwabara Payne Mackenna Blumberg Architects, Brisbin Brook Beynon Archietcts. W Kanadzie uzyskał swoje pierwsze pełne uprawnienia projektowe, był członkiem Ontario Association Of Architects.

 

Po powrocie do Polski w 2000 roku przez kilka lat prowadził dział planowania architektonicznego dla Tesco Polska, oraz otworzył własną praktykę. Powstałe przy jego udziale i pod jego kierownictwem projekty charakteryzuje dążenie do innowacyjności oparte wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym w projektowaniu obiektów handlowych, sportowych oraz użyteczności publicznej.

KxQuWsoayJpYboVYK6ZuS89W1AkOgfBNWBwS8p0dgNGhgWcdEJH1HvUecJri_zakonczeniejpg.jpg

idee i technologie w architekturze

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera