Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bridge House: Dom, który łączy światy

 

Czas czytania: ~ 2 min


Na przedmieściach Poznania powstało duży dom jednorodzinny, który oferuje przestrzeń pełną prywatności i spersonalizowaną, ale zarazem otwartą i zanurzoną w naturze. Jest to architektoniczna opowieść o relacji między nowoczesnością a tradycją, światłem a materią, użytkowością a intymnością, o tym co łączy sfery, które wydają się odległe.

 

Dom jednorodzinny Bridge House od modelina architekci

Architektura w dialogu z naturą

 

Bridge House, zlokalizowany na obrzeżach Poznania, to przykład tego, jak współczesna architektura potrafi przekraczać ramy czystej użyteczności. Projekt, którego istotą jest kompozycja dwóch brył, harmonijnie łączy klasyczne materiały – cegłę i drewno – z nowoczesną, otwartą przestrzenią. Ceglana część skrywa funkcje techniczne i dziecięce sypialnie, a drewniana, jaśniejsza bryła ujmuje otwartością, przeznaczoną na wspólne życie rodzinne. Wysoki salon z wielkoformatowymi przeszkleniami otwiera się na ogród, rozmywając granicę między wnętrzem a zewnętrzem i pozwalając architekturze stopić się z krajobrazem.

Dom jednorodzinny Bridge House od modelina architekci

Dom jednorodzinny dla ciała i umysłu

 

Bridge House wyróżnia nie tylko forma, ale też treść – wpisana w życie jego mieszkańców. Dom jest jednocześnie przystanią intelektualną i przestrzenią wypoczynku. Główna strefa dzienna przechodzi płynnie w antresolę, gdzie zlokalizowano rozległą bibliotekę – hołd dla pasji właścicieli do literatury. Wbudowane regały, wypełnione starannie dobranym księgozbiorem, tworzą, spójne wizualnie i funkcjonalnie, połączenie między kondygnacjami. Książki stają się tu nie tylko elementem wystroju, ale też dowodem na to, że dom może być miejscem kultury i kontemplacji, nie rezygnując z komfortu i stylu.

Dom jednorodzinny Bridge House od modelina architekci

Mosty i przestrzenie prywatne

 

Nazwa Bridge House nie jest przypadkowa – wewnętrzny most, zawieszony nad salonem, łączy strefę dziecięcą z bardziej intymnym skrzydłem dla rodziców. Sypialnia główna, z panoramicznym widokiem na ogród, oraz sprytnie ukryte za drewnianymi panelami prywatne przestrzenie tworzą atmosferę spokoju i odosobnienia. Projektanci zadbali o subtelną grę światła i materiałów: naturalne drewno ociepla wnętrza, a ciemne metalowe akcenty wprowadzają nutę elegancji i kontrastu. Wrażenie dopieszczonego detalu potęguje starannie zaprojektowane oświetlenie – rzeźbiarskie, ale nie dominujące, budujące nastrojowe sceny świetlne o różnych porach dnia.

Dom jednorodzinny Bridge House od modelina architekci

Życie na zewnątrz – rozszerzenie wnętrza

 

Bridge House rozciąga się poza swoje ściany. Taras zewnętrzny z kominkiem i basenem stanowi naturalne przedłużenie części dziennej, zachęcając do życia „na styku” – tam, gdzie dom spotyka się z ogrodem. Architektura płynnie zaprasza do środka światło, zieleń i dźwięki przyrody, tworząc środowisko, które wspiera nie tylko estetykę, ale i codzienne rytuały mieszkańców. Przeszklone elewacje otwierają widok na otoczenie, nie tracąc przy tym poczucia prywatności. Dom staje się organizmem – reagującym na potrzeby chwili, pogodę, porę dnia. To architektura doświadczana – nie tylko oglądana.

Dom jednorodzinny Bridge House od modelina architekci

Metryczka projektu: Bridge House

Projekt: Mode:lina Architekci Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin

Powierzchnia: 370 m. kw.

Realizacja: 2024

Fot: Patryk Lewiński


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Niezwykła willa Książka na sprzedaż
Niezwykła willa Książka na sprzedaż

15 czerwca 2025 roku odbędzie się Dzień Otwarty w jednym z bardziej niezwykłych domów jednorodzinnyc ...

Pierwsza konferencja Silver design w architekturze za nami
Pierwsza konferencja Silver design w architekturze za nami

22 maja 2025 odbyła się pierwsza konferencja pt. Silver design w architekturze - poświęcona realnem ...

Kamienica na kulturę we Wrocławiu
Kamienica na kulturę we Wrocławiu

Szczęśliwie coraz więcej zabytkowych obiektów nie tylko odzyskuje swój architektoniczny blask, ale z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera