Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląskie perły architektury

 

Czas czytania: ~3 min


T4JOT9ZWkZe76k37GoJ6Ges6u217qp4Tv90PAblGUP4aNAdRzp1VjN7jsTxi_amelung.jpg
W środę, 8 października, rozpoczęły się Śląskie Dni Architektury. Zainaugurowało je ogłoszenie wyników dwóch architektonicznych konkursów – na najlepszy budynek i przestrzeń publiczną na Śląsku.

Pierwszy konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa śląskiego i w tym roku miała miejsce jego dziewiąta edycja. Nagroda dla najlepszej przestrzeni publicznej przyznawana jest w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i modernizacja. Najlepszą realizacją w pierwszej kategorii okazała się w tym roku rewitalizacja zespołu akwenów poprzemysłowych Amelung w Chorzowie, którą doceniono za „wzorowy, godny naśladowania przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego” oraz „stworzenie w centrum miasta nowej przestrzeni, która mimo, że nie jest przestrzenią komercyjną, daje radość mieszkańcom”. Autorem realizacji jest firma ABS – Ochrona Środowiska.
ZFSzXk1e3OOpQJ0QjG4G3xF5eqiMgoNhfKStXcI70AUpCSZ5mxTCYrDAkjXy_bibliotekawjaworznie2.jpg
Za najlepszy obiekt architektoniczny użyteczności publicznej uznano Centralę Miejskiej Biblioteki publicznej w Jaworznie, autorstwa Wojciecha Podleskiego i Iwony Niesporek-Zwarycz. W uzasadnieniu jury podało: „Nagrodę przyznano za wykreowanie ważnego punktu integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanego i cieszącego się dużą popularnością; za wysoki poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne wpisanie się w kompozycję urbanistyczną centrum miasta”. O popularności budynek, na którą zwróciło uwagę jury, świadczy fakt, że otrzymał on także nagrodę publiczności, która oddawała głosy w internetowym plebiscycie, zorganizowanym na stronie Województwa Śląskiego.
W kategorii modernizacji pierwsza nagroda trafiła w ręce Tomasza Koniora i Krzysztofa Barysza, autorów Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, czyli rozbudowy Akademii Muzycznej w Katowicach. Inwestycję tę doceniono jako „udaną rozbudowę zabytkowych obiektów Akademii Muzycznej o nowy budynek i stworzenie zintegrowanego kompleksu, stanowiącego programowo-przestrzenną całość (…) harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością, a także za powściągliwą, elegancką formę i dbałość o detal architektoniczny.”

Budynek Koniora i Barysza otrzymał też nagrodę w konkursie organizowanym przez środowisko architektów – Architektura Roku Województwa Śląskiego. Jest to największy przegląd współczesnej, śląskiej architektury, którego celem jest nagradzanie najlepszych realizacji, powstałych w poprzednim roku kalendarzowym oraz promocja regionu przez dobrą architekturę. Nagrody, podobnie jak w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną, są przyznawane w trzech kategoriach: najlepsza realizacja architektoniczna (Grand Prix), wnętrze i Młody Twórca Architektury. Podwójny sukces katowickiej Symfonii nie był zaskoczeniem – budynek od początku spotyka się z pozytywnymi reakcjami, a także uznaniem za granicą – w międzynarodowym konkursie Brick Award 2008, w którym nagradzane są najlepsze ceglane budynki na świecie, znalazł się wśród 40 finalistów.
d17b8EjrE3rJP9wSOj9OJoLZagNDqMjUaQWDKmlgK3wXQt0SIBP3elvfRqR8_slas1.jpg
Tytuł najlepszych młodych twórców architektury trafił w ręce Aleksandra Bednarskiego, Mariusza Komrausa i Tomasza Pokropowicza z grupy SLAS (Silesian Architecture Studio). Choć młodzi, mają już na swoim koncie sporo sukcesów, z których największym jest główna nagroda za koncepcję napowietrznej promenady dla chorwackiego miasta Opatija w międzynarodowym konkursie Europan.

Po kilku latach pracy za granicą, architekci zapowiadają powrót do kraju i założenie pracowni w Katowicach.
W kategorii tej zostali również wyróżnieni Rafał Paszenda – uczestnik śląskiej edycji Akcji-kreacji – „za prace pokazujące wysoki poziom warsztatu projektowego i graficznego we wszystkich skalach – od projektów urbanistycznych aż po autorski design mebli” i Robert Skitek – „za wyróżniające się realizacje budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych oraz wnętrz” .

Nagroda za wnętrze roku w tym roku nie została przyznana. Jury tłumaczyło to zbyt małą ilością zgłoszeń.
1jvN80MgLhAOLhLYxzgKcqmVs6seDNvf17Z7g2TUuu9NjIPp9mlCkATODhdg_slas-mlody-tworca.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera