Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląskie perły architektury

 

Czas czytania: ~3 min


T4JOT9ZWkZe76k37GoJ6Ges6u217qp4Tv90PAblGUP4aNAdRzp1VjN7jsTxi_amelung.jpg
W środę, 8 października, rozpoczęły się Śląskie Dni Architektury. Zainaugurowało je ogłoszenie wyników dwóch architektonicznych konkursów – na najlepszy budynek i przestrzeń publiczną na Śląsku.

Pierwszy konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa śląskiego i w tym roku miała miejsce jego dziewiąta edycja. Nagroda dla najlepszej przestrzeni publicznej przyznawana jest w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i modernizacja. Najlepszą realizacją w pierwszej kategorii okazała się w tym roku rewitalizacja zespołu akwenów poprzemysłowych Amelung w Chorzowie, którą doceniono za „wzorowy, godny naśladowania przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego” oraz „stworzenie w centrum miasta nowej przestrzeni, która mimo, że nie jest przestrzenią komercyjną, daje radość mieszkańcom”. Autorem realizacji jest firma ABS – Ochrona Środowiska.
ZFSzXk1e3OOpQJ0QjG4G3xF5eqiMgoNhfKStXcI70AUpCSZ5mxTCYrDAkjXy_bibliotekawjaworznie2.jpg
Za najlepszy obiekt architektoniczny użyteczności publicznej uznano Centralę Miejskiej Biblioteki publicznej w Jaworznie, autorstwa Wojciecha Podleskiego i Iwony Niesporek-Zwarycz. W uzasadnieniu jury podało: „Nagrodę przyznano za wykreowanie ważnego punktu integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanego i cieszącego się dużą popularnością; za wysoki poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne wpisanie się w kompozycję urbanistyczną centrum miasta”. O popularności budynek, na którą zwróciło uwagę jury, świadczy fakt, że otrzymał on także nagrodę publiczności, która oddawała głosy w internetowym plebiscycie, zorganizowanym na stronie Województwa Śląskiego.
W kategorii modernizacji pierwsza nagroda trafiła w ręce Tomasza Koniora i Krzysztofa Barysza, autorów Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, czyli rozbudowy Akademii Muzycznej w Katowicach. Inwestycję tę doceniono jako „udaną rozbudowę zabytkowych obiektów Akademii Muzycznej o nowy budynek i stworzenie zintegrowanego kompleksu, stanowiącego programowo-przestrzenną całość (…) harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością, a także za powściągliwą, elegancką formę i dbałość o detal architektoniczny.”

Budynek Koniora i Barysza otrzymał też nagrodę w konkursie organizowanym przez środowisko architektów – Architektura Roku Województwa Śląskiego. Jest to największy przegląd współczesnej, śląskiej architektury, którego celem jest nagradzanie najlepszych realizacji, powstałych w poprzednim roku kalendarzowym oraz promocja regionu przez dobrą architekturę. Nagrody, podobnie jak w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną, są przyznawane w trzech kategoriach: najlepsza realizacja architektoniczna (Grand Prix), wnętrze i Młody Twórca Architektury. Podwójny sukces katowickiej Symfonii nie był zaskoczeniem – budynek od początku spotyka się z pozytywnymi reakcjami, a także uznaniem za granicą – w międzynarodowym konkursie Brick Award 2008, w którym nagradzane są najlepsze ceglane budynki na świecie, znalazł się wśród 40 finalistów.
d17b8EjrE3rJP9wSOj9OJoLZagNDqMjUaQWDKmlgK3wXQt0SIBP3elvfRqR8_slas1.jpg
Tytuł najlepszych młodych twórców architektury trafił w ręce Aleksandra Bednarskiego, Mariusza Komrausa i Tomasza Pokropowicza z grupy SLAS (Silesian Architecture Studio). Choć młodzi, mają już na swoim koncie sporo sukcesów, z których największym jest główna nagroda za koncepcję napowietrznej promenady dla chorwackiego miasta Opatija w międzynarodowym konkursie Europan.

Po kilku latach pracy za granicą, architekci zapowiadają powrót do kraju i założenie pracowni w Katowicach.
W kategorii tej zostali również wyróżnieni Rafał Paszenda – uczestnik śląskiej edycji Akcji-kreacji – „za prace pokazujące wysoki poziom warsztatu projektowego i graficznego we wszystkich skalach – od projektów urbanistycznych aż po autorski design mebli” i Robert Skitek – „za wyróżniające się realizacje budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych oraz wnętrz” .

Nagroda za wnętrze roku w tym roku nie została przyznana. Jury tłumaczyło to zbyt małą ilością zgłoszeń.
1jvN80MgLhAOLhLYxzgKcqmVs6seDNvf17Z7g2TUuu9NjIPp9mlCkATODhdg_slas-mlody-tworca.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera