Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Śląskie perły architektury

 

Czas czytania: ~3 min


T4JOT9ZWkZe76k37GoJ6Ges6u217qp4Tv90PAblGUP4aNAdRzp1VjN7jsTxi_amelung.jpg
W środę, 8 października, rozpoczęły się Śląskie Dni Architektury. Zainaugurowało je ogłoszenie wyników dwóch architektonicznych konkursów – na najlepszy budynek i przestrzeń publiczną na Śląsku.

Pierwszy konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa śląskiego i w tym roku miała miejsce jego dziewiąta edycja. Nagroda dla najlepszej przestrzeni publicznej przyznawana jest w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i modernizacja. Najlepszą realizacją w pierwszej kategorii okazała się w tym roku rewitalizacja zespołu akwenów poprzemysłowych Amelung w Chorzowie, którą doceniono za „wzorowy, godny naśladowania przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego” oraz „stworzenie w centrum miasta nowej przestrzeni, która mimo, że nie jest przestrzenią komercyjną, daje radość mieszkańcom”. Autorem realizacji jest firma ABS – Ochrona Środowiska.
ZFSzXk1e3OOpQJ0QjG4G3xF5eqiMgoNhfKStXcI70AUpCSZ5mxTCYrDAkjXy_bibliotekawjaworznie2.jpg
Za najlepszy obiekt architektoniczny użyteczności publicznej uznano Centralę Miejskiej Biblioteki publicznej w Jaworznie, autorstwa Wojciecha Podleskiego i Iwony Niesporek-Zwarycz. W uzasadnieniu jury podało: „Nagrodę przyznano za wykreowanie ważnego punktu integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanego i cieszącego się dużą popularnością; za wysoki poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne wpisanie się w kompozycję urbanistyczną centrum miasta”. O popularności budynek, na którą zwróciło uwagę jury, świadczy fakt, że otrzymał on także nagrodę publiczności, która oddawała głosy w internetowym plebiscycie, zorganizowanym na stronie Województwa Śląskiego.
W kategorii modernizacji pierwsza nagroda trafiła w ręce Tomasza Koniora i Krzysztofa Barysza, autorów Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, czyli rozbudowy Akademii Muzycznej w Katowicach. Inwestycję tę doceniono jako „udaną rozbudowę zabytkowych obiektów Akademii Muzycznej o nowy budynek i stworzenie zintegrowanego kompleksu, stanowiącego programowo-przestrzenną całość (…) harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością, a także za powściągliwą, elegancką formę i dbałość o detal architektoniczny.”

Budynek Koniora i Barysza otrzymał też nagrodę w konkursie organizowanym przez środowisko architektów – Architektura Roku Województwa Śląskiego. Jest to największy przegląd współczesnej, śląskiej architektury, którego celem jest nagradzanie najlepszych realizacji, powstałych w poprzednim roku kalendarzowym oraz promocja regionu przez dobrą architekturę. Nagrody, podobnie jak w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną, są przyznawane w trzech kategoriach: najlepsza realizacja architektoniczna (Grand Prix), wnętrze i Młody Twórca Architektury. Podwójny sukces katowickiej Symfonii nie był zaskoczeniem – budynek od początku spotyka się z pozytywnymi reakcjami, a także uznaniem za granicą – w międzynarodowym konkursie Brick Award 2008, w którym nagradzane są najlepsze ceglane budynki na świecie, znalazł się wśród 40 finalistów.
d17b8EjrE3rJP9wSOj9OJoLZagNDqMjUaQWDKmlgK3wXQt0SIBP3elvfRqR8_slas1.jpg
Tytuł najlepszych młodych twórców architektury trafił w ręce Aleksandra Bednarskiego, Mariusza Komrausa i Tomasza Pokropowicza z grupy SLAS (Silesian Architecture Studio). Choć młodzi, mają już na swoim koncie sporo sukcesów, z których największym jest główna nagroda za koncepcję napowietrznej promenady dla chorwackiego miasta Opatija w międzynarodowym konkursie Europan.

Po kilku latach pracy za granicą, architekci zapowiadają powrót do kraju i założenie pracowni w Katowicach.
W kategorii tej zostali również wyróżnieni Rafał Paszenda – uczestnik śląskiej edycji Akcji-kreacji – „za prace pokazujące wysoki poziom warsztatu projektowego i graficznego we wszystkich skalach – od projektów urbanistycznych aż po autorski design mebli” i Robert Skitek – „za wyróżniające się realizacje budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych oraz wnętrz” .

Nagroda za wnętrze roku w tym roku nie została przyznana. Jury tłumaczyło to zbyt małą ilością zgłoszeń.
1jvN80MgLhAOLhLYxzgKcqmVs6seDNvf17Z7g2TUuu9NjIPp9mlCkATODhdg_slas-mlody-tworca.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera