Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Design na Podgórzu

 

Czas czytania: ~4 min


5i85js7FkBbBjXhfU4E7otprzoU39a2BUitEwkK8pTU4VYE6jUlyDa6gZfw9_zeriba1.jpg
Kolorowe klocki o rosnącej kubaturze, ustawione w jednej linii i odcięte od otaczającej zieleni oblewającym je ze wszystkich stron, płytkim basenem – tak wyobrażają sobie Centrum Designu na Krakowskim Podgórzu architekci z grupy Zeriba – zwycięzcy krakowskiej edycji Akcji-Kreacji.

Po wakacyjnej przerwie gościliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzięki patronatowi władz miejskich Krakowa i zaangażowaniu głównego architekta miasta, prof. Andrzeja Wyżykowskiego, projektanci z zaproszonych przez nas pracowni mogli zmierzyć się z niezwykle ciekawym tematem i atrakcyjną działką. Projektowane przez nich Centrum Designu ulokowane zostało na krakowskim Podgórzu, w rejonie ulic – Spiskiej, Orawskiej, Długosza i Przedwiośnie, w pobliżu ujścia Wilgi do Wisły.
0JCcLJ5g1U0ApMt2JEiPyQek2zI2A7t3pRUDMzXseHxqFEU06zoO1CtKtpWD_zeribaok1.jpg
Zwycięska praca Zeriby, występującej w składzie Michał Krupa, Dominika Kuśnierz-Krupa, Łukasz Wesołowski, Anna Krukowiecka-Brzęczek, Wojciech Kufel,zakłada umieszczenie w każdym z klocków innej funkcji i wykreowanie architektonicznej narracji inspirowanej procesem technologicznym, w wyniku którego powstają obiekty wzornictwa przemysłowego. Pawilon wejściowy został przypisany dostarczaniu, zarówno towarów, jak i pomysłów, kolejne poświęcono koncepcji i jej realizacji. W największym klocku mieści się pawilon ekspozycyjny, a w najmniejszym, położonym po przeciwległej stronie zespołu, znalazły się funkcje handlowe. Stąd dzieła wzornictwa przemysłowego trafiałyby bezpośrednio do użytkowników. Ważna jest jednak nie tylko architektura, ale też otoczenie centrum, któremu autorzy projektu poświęcili dużo uwagi. Podzielili je na strefy: bogaty w elementy małej architektury ogród spotkań, otwartą galerię będącą przedłużeniem strefy wejściowej, miejscem na stałe ekspozycje sztuki i happeningi itp. oraz zielone warsztaty – przestrzeń pomyślaną jako miejsce aktywności twórczej okolicznych mieszkańców. We wszystkich elementach projektu architekci operują najprostszymi, zgeometryzowanymi formami i intensywnymi kolorami, stanowiącymi czytelne i rozpoznawalne znaki przestrzenne, przyporządkowane poszczególnym funkcjom obiektów. Grupę projektową ZERIBA tworzą: Michał Krupa, Dominika Kuśnierz-Krupa, Łukasz Wesołowski, Anna Krukowiecka-Brzęczek, Wojciech Kufel.
g251ObIniExmcVZWfpPv2Nd3vNcR9dfWndrTprSRltyYfBo9csWO6rv0babr_zeribaok2.jpg
8qjnYgTv1OlA99ia6c9Pj2A7hilOkRurwPdmMgDuYUPuaUz1hMeIWw31DrzB_zeribaok3.jpg
SujpyT0djZGlwz5tVzomhCLworpgZ46ABxO8ynS5qL4QmqGLxcy4foiOqiGX_zeribaok5.jpg
Tkcqw3v9VKV2g9YEPUkwIjmOf0YpdxVHbhRF3san4Mw3H8f3KbJRtOynlgkQ_2b2hok.jpg
Projekty pozostałych uczestników, choć wprowadzały zupełnie inne rozwiązania, spotkały się z na tyle dużym uznaniem publiczności, że w finałowym głosowaniu różnice w ilości wskazań na poszczególne pracownie były nieznaczne. Podobną do zwycięskiej koncepcji narrację zaproponowała Grupa Projektowa 2b2h. W tym jednak wypadku całą „ścieżkę ”prowadzącą przez centrum umieszczono w jednym, wydłżpawilonie, o łrzucie.
PVYXQBqie6NWL7NHFExqcvhk9ipveXpypEwZ62mY4qcxS4zvvDEJhzy0BmIp_wbwkok.jpg
Z kolei projekt pracowni WBWK zakłada wzniesienie w zielonym otoczeniu budynku wyraźnie inspirowanego corbusierowską wersją modernizmu – obiekt miał zostać posadowiony na słupach, co pozwoliłoby otworzyć parter, na dachu zaś znalazłby się taras rekreacyjno-wystawienniczy. Dwie zamknięte kondygnacje podzielono funkcjonalnie na „czarną” – o ograniczonym dostępie światła dziennego, mieszczącą sale konferencyjną i ekspozycyjną, oraz „białą”, w której znalazłaby się druga, jasna sala wystawowa, kawiarnie i pozostałe pomieszczenia.
8Zjmk1UMLKsPsohA0SghbV2Mz0gpsdtvpclXmGc6FgwsHQsYejrWCkpE5UTq_budcudok.jpg
Ciekawy projekt zaproponowała pracownia BudCud. Ich Centrum Designu składać by się miało z dwóch części. Zasadnicze funkcje centrum umieszczono w wolnostojących, niewielkich pawilonach, rozmieszczonych w parku. Znajdowałyby się w nich min. pracownie i studia. Pawilony otaczałyby centralny obiekt zespołu – umieszczoną poniżej poziomu gruntu przestrzeń ekspozycyjną. Przykrywająca ją platforma, wsparta na współczesnych rzeźbach, pełniących funkcje atlantów, została wyniesiona ponad teren tak, by nie przecinać przebiegającego tędy szlaku pieszego. Wystawy prezentowano by jednak nie tylko w galerii, ale też w samym parku. Ważnym aspektem projektu jest połączenie Centrum Designu z funkcjami komercyjnymi, które zapewniłyby środki finansowe temu, nierentownemu z natury, przedsięwzięciu. Umieszczono je w wyniesionej ponad platformę konstrukcji, przypominającej prostokątną ramę złamaną na pół, tak, że powstały dwa równoległe do siebie trójkąty. Znalazłyby się w niej biura, a od południa – tarasowo rozmieszczone apartamenty. Ten nowy element wertykalny w panoramie miasta miałby się stać nie tylko znakiem rozpoznawczym Centrum Designu, ale i nową ikoną Krakowa.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wspaniałej publiczności!

Kraków za nami, a już w sobotę 25 października 2008, w ramach festiwalu Łódź Design 2008, ruszamy z Akcją w Łodzi! Zapraszamy do Łódź Art Center!

Organizatorami happeningu architektonicznego "Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo" są Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz portal Sztuka-Architektury.pl.
Zobacz relacje z Akcji-Kreacji 2008:

Gdańsk
Szczecin
Warszawa
Katowice
Poznań
Wrocław

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera