Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Antygrawitacyjny wachlarz w Łodzi

 

Czas czytania: ~3 min


qYcqdlZU2txRcurKylAeYim6b4IiMObt2TLoMMRy6q8FWJwjeUb0vMHty6mg_lodz4.jpg
Imprezą w ramach łódzkiego festiwalu designu zamknęliśmy cykl lokalnych „eliminacji” architektonicznego happeningu „Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo”. Przed nami finał w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W łódzkiej „Akcji” wzięło udział pięć ekip młodych architektów. Przez 9 godzin zmagali się z projektem zabudowy ciekawej, trójkątnej działki u zbiegu ulic Struga i Curie-Skłodowskiej. Zadanie polegało na wykreowaniu w tym miejscu budynku, który wpisze się w zwartą zabudowę śródmieścia Łodzi i będzie stanowić ważny element w panoramie miasta.
DDTqdbufFw4bobjFUYrcNGkX4x0I0KGONpvG2KYLUxnyEzlly4Z2BosBwHzQ_3dformat1.jpg
Opracowane koncepcje podzielić można na dwie kategorie – fantastyczne i realne. I tak zespół Lis&Fałek/3D Format zaproponował multikomunikacyjny dworzec, łączący komunikację w skali mikro i makro: stację podziemnej kolejki, komunikującej centrum miasta z dworcami Fabrycznym i Kaliskim oraz wyrzutnię kapsuł umożliwiających podróże w przestrzeń kosmiczną.
uIDkauutqKQixSB59xYSbaPVC9KSIBlF9m3Q5kCrVspHLZxEQN7bFpPQoiQT_pitonkoko.jpg
Zespół Joanna Raczko-Kokoszkiewicz/Sebastian Pitoń/Marcin Kokoszkiewicz przedstawił natomiast projekt, którego główny element stanowi wieża wzorowana na wieżach okrętów wojennych japońskiej marynarki z okresu drugiej wojny światowej. Nawiązuje on do estetyki steampunka, czyli futurystycznej wizji przyszłości, dla której punktem wyjścia jest industrialny charakter wieku pary.
HkubXBlStkec70adNf0NJ10T3z4a4KVj5zB0U6rufp6f3zDDaAjCPQG8GQC9_moomoo.jpg
Ciekawy projekt stworzyła grupa moomoo. Wymyślony przez nich budynek pomyślany został jako zupełnie antyikoniczny – to nie on ma zwracać uwagę i ściągać zainteresowanie przechodniów. Ukryty za kłębami pary, przywodzącej na myśl dymy przemysłowej Łodzi, byłby miejscem odczuwania i obserwacji miasta, kierunkując wektor zainteresowania od budynku w stronę otoczenia.
SUXjleOi4BSZYCK0Qzmg8u7S3omHJehFAHGlh5kesZBLYSKXFckmzm07yYuB_tamizo.JPG
Zupełnie inne podejście do tematu przedstawiły pracownie Tamizo i Łosiak&Siwiak. Obie zdecydowały się w projektowanych obiektach umieścić funkcję, która, choć typowa dla „downtown” dużych miast, w centrum łodzi jest niemal zupełnie nieobecna – wysokiej klasy mieszkaniówkę. Wyróżniałaby ją nie tylko cena metra kwadratowego, ale przede wszystkim jakość architektury. Do ciekawych rozwiązań obie grupy doszły zupełnie innymi ścieżkami. Projekt Tamizo zakłada wzniesienie wysokiego budynku, którego górne kondygnacje zostały częściowo nadwieszone nad otwartym terenem. Dzięki temu do centrum silnie zurbanizowanego miasta udało się wprowadzić kawałek zielonej przestrzeni publicznej.
tt5QosdzY9L7uPenoxNRbLzk2zKc2GJxH99q5N12vHBQCssLdidsPaLOV4pe_tamizo3.jpg
Bld8SsJOXRaEIVHCTAxSSXwDXzmsWHyChBCMVy4iAbS18O5AeUl8Ishm5k8o_losiak7.jpg
Apartamentowiec pracowni Łosiak&Siwak zajmuje niemal całą dostępną powierzchnię działki, a zastosowana przez architektów forma jest niezwykle prosta. Przynajmniej do wysokości sąsiednich kamienic. Kondygnacje wystające powyżej dachów okolicznych budynków zostały wachlarzowo przesunięte, tworząc piętrzące się tarasy od strony ul. Struga, zaś niepokojący nawis po stronie przeciwnej. Dzięki takiemu zabiegowi udało się architektom stworzyć niezwykle dynamiczną formę budynku dominującego nad otoczeniem i jednocześnie zminimalizować zacienianie mieszkań w sąsiedztwie.

Publiczność wybrała projekt pracowni Łosiak&Siwiak Architekci, więc to z nimi spotkamy się podczas wielkiego finału 22 listopada we Wrocławskim Muzeum Architektury.

md
N6EMbI5z8p8J6pQdjyjUBlqbRanGKzJziadEJ2svKS5eZZFL0Gzp9OlV3bRy_losiak6.jpg
xHCa3X8M45wX0jQuZ9jzGxIjDJrUwRl1GgWpHmPkXp7Vs4n42om5o2BSK7qs_losiak5.JPG
Zobacz relacje z pozostałych happeningów architektonicznych Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2008:

Kraków
Gdańsk
Szczecin
Warszawa
Katowice
Poznań
Wrocław

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera