Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Concordia z wachlarzem

 

Czas czytania: ~3 min


OF390WN0yAWdD9zhjuQf9rwyj5HD50e3zQeCaVw0O0BSMEfBHLxMmgO4u2DF_toya-design2.jpg
We wtorek został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu po starej drukarni Concordia w Poznaniu. XIX-wieczny budynek i jego otoczenie przekształcą się w Wielkopolskie Cetrum Designu, połączone z funkcjami usługowymi i handlowymi oraz gastronomią i biurami.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Piotr Voelkel – prezes firmy VOX, właściciel budynku i otaczającego go terenu. Zadaniem konkursowym było stworzenie projektu budynku biurowo-usługowego oraz zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie drukarni. Nowy obiekt ma powstać w miejscu po wyburzonym pięć lat temu biurowcu, wzniesionym w 1929 r. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej, w którym do 2002 r. działało kino Bałtyk, a oprócz niego mieściły się tam mieszkania i bar mleczny.
2kKfThSMiQfGzmWBwMrAg4E6hgi1zRVu6J1i8gVhNzCbduCTozbHuROYBopB_toya-design.jpg
Uczestnikom konkursu pozostawiono dużą swobodę – określono jedynie temat, a w kwestiach formalnych nie wyznaczono żadnych granic. Oczekiwano jednak, że przedstawione koncepcje będą się wpisywały w aktualne światowe trendy, zapewnią najwyższej jakości architekturę i integrację z otaczającą przestrzenią oraz że będą miały atrakcyjną, ale możliwą do realizacji formę. Na konkurs wpłynęło 38 prac, spośród których jury wybrało projekt poznańskiego biura Toya Design.

Uzasadniając werdykt, jury podkreśliło, że zwycięska koncepcja umożliwi stworzenie nowej jakości przestrzeni publicznej w mieście. Będzie nią plac – dziedziniec, ulokowany między historycznym gmachem drukarni a nowym budynkiem. Plac ten będzie przykryty oryginalnym dachem w formie potężnego wachlarza. Ważne dla jury było również nawiązanie w projekcie do tradycji miejskiej zabudowy Poznania oraz sposób zorganizowania przestrzeni wokół ronda Kaponiera.

Zasadniczą część budynku zajmą biura, na dachu zaś znajdzie się taras widokowy i restauracja. Przed Concordią pojawi się półotwarty amfiteatr, a sama drukarnia zostanie odrestaurowana i zaadaptowana na Centrum Designu. Architekci, którzy przyznają, że byli stałymi bywalcami i miłośnikami zlikwidowanego kina Bałtyk, złożyli mu specyficzny hołd – jedną z elewacji ich budynku zdobi graficzny motyw, będący impresją na temat zabytkowego, kinowego neonu. Projekt zakłada też reaktywowanie kultowej instytucji w nowym obiekcie.

Drugie miejsce zajął projekt biura Cube XXI z Przemysławem Borkowiczem ze Studia ADS. Jury przyznało również dwie trzecie nagrody: zespołowi Szymon Gic - Jolanta Olek - Michał Gic - Jakub Bogacki oraz pracowni Front architects, znanej naszym Czytelnikom jako zwycięzcy poznańskiej edycji architektonicznego happeningu „Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo”.

Przyznanie pierwszej nagrody pracowni Toya Design nie oznacza jednak, że jej projekt zostanie zrealizowany w pierwotnej wersji. Piotr Voelkel zapowiada dyskusje ze wszystkimi uczestnikami konkursu oraz z architektem miejskim i konserwatorem zabytków. Dopiero na ich podstawie, w drodze kompromisu zostanie opracowany ostateczny, przeznaczony do realizacji projekt.

Od 4 do 23 listopada wszystkie zakwalifikowane do konkursu prace są prezentowane na wystawie w holu głównym Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. gen. T. Kutrzeby. Wrzucając głoś do urny, zwiedzający będą mogli poprzeć najlepszy, według nich, projekt. Opinie te również będą miały duże znaczenie przy opracowaniu ostatecznej koncepcji budynku.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace można również zobaczyć tu

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera