Idea i … - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Idea i …

 

Czas czytania: ~2 min


xoqR6tQRh2thH2CLhY0RtFLzBBDnRAxPngodFc5ALyv9i8Bh31u6brlZ3tVA_miasteczko-wilanow2.jpg
Koncepcja warszawskiego Miasteczka Wilanów znalazła się wśród sześciu projektów nagrodzonych przez organizację ISOCARP, zrzeszającą urbanistów z 70 krajów i zajmującą się promowaniem rozwoju miast w oparciu o plany zagospodarowania przestrzeni. Wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 8 listopada w Barcelonie. ISOCARP przyznała projektowi Guy’a Perry’ego tytuł Doskonałości Roku, doceniając w ten sposób jego wizję zabudowy Pól Wilanowskich. Firma IN-VI, której założycielem jest Perry, była jedynym prywatnym przedsiębiorcą wśród nagrodzonych. Poza nią wyróżniono tylko instytucje publiczne: działania władz Yangzhou w Chinach, Antwerpii, plany rozwoju obszaru metropolitalnego Amsterdamu w perspektywie najbliższych 40 lat, plan zagospodarowania przestrzennego Delhi (Indie) i modernizację Cancun (Meksyk). Nagrodę tę firma Perry’ego otrzymała za wprowadzenie w Wilanowie zabudowy o różnych funkcjach, połączenie jej z otoczeniem oraz silną integrację zespołu z miastem. Jury doceniło także efektywną współpracę prywatnego inwestora z władzami miejskimi.
IvKXSEolpDLjehMM9mCVUyMDXrVS8YgwkFJ9tlcOECVhs52axByIUSeQS5Zq_miasteczko-wilanow.jpg
Plany dla Pól Wilanowskich, które Perry opracował w 2002 r., stały się podstawą dla projektu Miasteczka Wilanów. Ten kompleks osiedli mieszkaniowych, zlokalizowanych na 170-hektarowej działce między al. Wilanowską , skarpą ursynowską i ul. Przyczółkową, powstał na zlecenie firmy Prokom. Wszystko wskazywało na to, że zostanie tu wybudowane luksusowe osiedle, a tymczasem Miasteczko dobrze wygląda tylko na papierze. Zamiast zieleni, sklepów, punktów usługowych, szkół i szpitala powstaje kiepsko rozplanowane blokowisko, w którym do 2012 będzie mogło zamieszkać około 50 tysięcy osób (dziś są to 2-3 tysiące). Zamiast korzystać z zapowiadanej świetnej komunikacji z miastem, mieszkańcy borykają się z brakiem dróg i szybkiego tramwaju. Co więcej, z planów inwestora znikają podobno kolejne ważne elementy osiedlowej infrastruktury, a Wilanów, znajdujący się jeszcze niedawno na szczycie rankingów atrakcyjności mieszkań, spada w nich na łeb na szyję.
NNwLzzChaNDVe7FpGqnoNfPjF6ds8Oyrmz49isgxtYl3Dlfs39P3Opxt3qgu_miasteczko-wilanow3.jpg
Wygląda na to, że członkowie ISOCARP nie mieli pojęcia, jak przebiega realizacja dobrze się zapowiadających planów Perry’ego i nagrodę przyznali wyłącznie za szczytne idee. Autor projektu próbuje uspokoić rosnące niezadowolenie, podkreślając, że Miasteczko Wilanów nie osiągnęło jeszcze ostatecznego kształtu. Jego obecny stan tłumaczy dyktaturą rynku, która wpłynęła na taką właśnie kolejność realizacji projektu i zapewnia, że powstaną wszystkie elementy, które ujął w swoim planie. Wilanowskie osiedle ma więc jeszcze szanse na lepszy wizerunek, zwłaszcza, że po otrzymaniu nagrody, inwestorowi i projektantom trudno będzie nie wywiązać się z umowy. Choć losy Wilanowa mocno trącą znaną już historią PRL-owskich osiedli mieszkaniowych.

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera