Bez Cepelii - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bez Cepelii

 

Czas czytania: ~2 min


Qw5WknHzyWgrgFN7uGkANITJDsZBCUGrUp9u8TkaNaw9CEgPKO8BA6wIkRed_muzeum1.jpg
Nominacje dwóch budynków KWK Promes – Domu Bezpiecznego i Domu OUTrialnego – do nagrody Miesa van der Rohe to nie jedyne polskie obiekty, które mają szansę na tę prestiżową nagrodę. Kolejnym jest projekt Muzeum Wsi Opolskiej autorstwa biura db2 Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego, we współpracy z Ewą Oglęcką i Jarosławem Oglęckim.
1hGmGjRErdAOjmQMqKDeNDiGPNx8KL0o9hmR51PkB0POD2rDXNXxqPrj7SI7_muzeum2.jpg
Muzeum Wsi Opolskiej to kolejny przykład śląskiej architektury, w którym odwołania do tradycji idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Projekt, który został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, zdobył uznanie jury udanym połączeniem tych dwóch pozornych skrajności. W inspirowanej skansenem, prostej formie budynku przykrytego dwuspadowym dachem dominuje szkło oraz tradycyjny materiał – drewno, zarówno na elewacjach, jak i w postaci kryjącego dach gontu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bryła dobrze wpisuje się w otoczenie i koresponduje z funkcją budynku. Połączenie ich z nowoczesnymi rozwiązaniami formalnymi pokazują zaś, że nawiązania do tradycyjnego budownictwa nie muszą oznaczać powrotu do estetyki Cepelii.

Wyniki konkursu im. Miesa van der Rohe mają być znane w marcu przyszłego roku.
NMKVtoWfvg9Qq5BcaGpHF0LWWWnKWdPrs01NTOD8JSiETrxz6wmqCBEVtBjW_mobius-origami.jpg
Uznanie w innym międzynarodowym konkursie zdobyły też dwie pracownie z Krakowa. W plebiscycie 20+10+X, organizowanym przez World Architecture Community i wyróżniającym najlepsze budynki świata, dostrzeżono Origami House krakowskiego biura Mobius oraz Centrum Kongresowe przy rondzie Grunwaldzkim projektu biura Ingarden&Ewy Architekci we współpracy z Arata Isozaki & Associates. Budynki te znalazły się na liście nominowanych do głównej nagrody. Wyniki konkursu poznamy w grudniu.
AMonUEPI2QXn4aMu67O14cFNzamNvbA36h2S4Pj7376sTbRCLtkRhhS4X1Kc_mobius-origami2.jpg
World Architecture to wirtualna społeczność, założona przez tureckiego architekta Suha Özkana i ponad dwustu Członków Honorowych – w znacznej mierze krytyków architektury. Liczba członków tej organizacji stale rośnie i w sierpniu tego roku było ich już ponad 2,5 tysiąca. Celem WA jest wskazywanie i publikowanie informacji o wartych uwagi projektach, które mogłyby umknąć opinii publicznej. Tymczasem tkwi w nich olbrzymi potencjał i są ważnym głosem w dyskusji o kondycji współczesnej architektury.

Wśród nominowanych są również min. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie Odile Decq, LEGO duńskiego biura BIG, zespół mieszkaniowy w Pekinie autorstwa gbd, chilijski Enginee´s House Susany Herery oraz pomnik tsunami w Tajlandii, zaprojektowany przez Avanto Architects. Lista wszystkich nominowanych tutaj
4IEhDXatOYj52yh9tDokKokl0pFzd8R8zbvHUKhVMahkpGOmk1HWLH7GtjhO_ingarden-ewy.jpg
iuFChLPbD3YUgiuuVxeCftXc8lp1p2N0hMwsM5jdfV0RvX7BxKAYj7nW2ns0_ingarden-ewy2.jpg
Fd4Wn3xhfCTAO2b8Th4BlzjGC296qPd6i9Pw1KWXiX3IlGX2o2rjaYtJrp0q_ingarden-ewy3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt architektoniczny na stulecie
Projekt architektoniczny na stulecie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w 2019 roku obchodziła stulecie istnie ...

Nagroda Roku SARP: najlepszy dom jednorodzinny
Nagroda Roku SARP: najlepszy dom jednorodzinny

Nagroda Roku SARP – to prestiżowy i ceniony konkurs, w którym architekci oceniają prace swoich kole ...

Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu
Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu

„Konkurs Dyplom Roku SARP jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tyl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera