Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bez Cepelii

 

Czas czytania: ~2 min


Qw5WknHzyWgrgFN7uGkANITJDsZBCUGrUp9u8TkaNaw9CEgPKO8BA6wIkRed_muzeum1.jpg
Nominacje dwóch budynków KWK Promes – Domu Bezpiecznego i Domu OUTrialnego – do nagrody Miesa van der Rohe to nie jedyne polskie obiekty, które mają szansę na tę prestiżową nagrodę. Kolejnym jest projekt Muzeum Wsi Opolskiej autorstwa biura db2 Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego, we współpracy z Ewą Oglęcką i Jarosławem Oglęckim.
1hGmGjRErdAOjmQMqKDeNDiGPNx8KL0o9hmR51PkB0POD2rDXNXxqPrj7SI7_muzeum2.jpg
Muzeum Wsi Opolskiej to kolejny przykład śląskiej architektury, w którym odwołania do tradycji idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Projekt, który został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, zdobył uznanie jury udanym połączeniem tych dwóch pozornych skrajności. W inspirowanej skansenem, prostej formie budynku przykrytego dwuspadowym dachem dominuje szkło oraz tradycyjny materiał – drewno, zarówno na elewacjach, jak i w postaci kryjącego dach gontu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bryła dobrze wpisuje się w otoczenie i koresponduje z funkcją budynku. Połączenie ich z nowoczesnymi rozwiązaniami formalnymi pokazują zaś, że nawiązania do tradycyjnego budownictwa nie muszą oznaczać powrotu do estetyki Cepelii.

Wyniki konkursu im. Miesa van der Rohe mają być znane w marcu przyszłego roku.
NMKVtoWfvg9Qq5BcaGpHF0LWWWnKWdPrs01NTOD8JSiETrxz6wmqCBEVtBjW_mobius-origami.jpg
Uznanie w innym międzynarodowym konkursie zdobyły też dwie pracownie z Krakowa. W plebiscycie 20+10+X, organizowanym przez World Architecture Community i wyróżniającym najlepsze budynki świata, dostrzeżono Origami House krakowskiego biura Mobius oraz Centrum Kongresowe przy rondzie Grunwaldzkim projektu biura Ingarden&Ewy Architekci we współpracy z Arata Isozaki & Associates. Budynki te znalazły się na liście nominowanych do głównej nagrody. Wyniki konkursu poznamy w grudniu.
AMonUEPI2QXn4aMu67O14cFNzamNvbA36h2S4Pj7376sTbRCLtkRhhS4X1Kc_mobius-origami2.jpg
World Architecture to wirtualna społeczność, założona przez tureckiego architekta Suha Özkana i ponad dwustu Członków Honorowych – w znacznej mierze krytyków architektury. Liczba członków tej organizacji stale rośnie i w sierpniu tego roku było ich już ponad 2,5 tysiąca. Celem WA jest wskazywanie i publikowanie informacji o wartych uwagi projektach, które mogłyby umknąć opinii publicznej. Tymczasem tkwi w nich olbrzymi potencjał i są ważnym głosem w dyskusji o kondycji współczesnej architektury.

Wśród nominowanych są również min. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie Odile Decq, LEGO duńskiego biura BIG, zespół mieszkaniowy w Pekinie autorstwa gbd, chilijski Enginee´s House Susany Herery oraz pomnik tsunami w Tajlandii, zaprojektowany przez Avanto Architects. Lista wszystkich nominowanych tutaj
4IEhDXatOYj52yh9tDokKokl0pFzd8R8zbvHUKhVMahkpGOmk1HWLH7GtjhO_ingarden-ewy.jpg
iuFChLPbD3YUgiuuVxeCftXc8lp1p2N0hMwsM5jdfV0RvX7BxKAYj7nW2ns0_ingarden-ewy2.jpg
Fd4Wn3xhfCTAO2b8Th4BlzjGC296qPd6i9Pw1KWXiX3IlGX2o2rjaYtJrp0q_ingarden-ewy3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera