Drugie życie okrąglaka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drugie życie okrąglaka

 

Czas czytania: ~2 min


mGAH3XbyjZZdBxS1cMSi7485XghKubyRFGUkfPb3q3c2e0rFTmjI9mJnpT4D_okraglak.jpg
Projekt powstał trzy lata po wojnie. Budowa zakończyła się 1954 roku. Po 50 latach trafił na listę zabytków. Poznański Okrąglak autorstwa Marka Laykama to symbol Poznania. Jedna z ikon polskiego modernizmu. I jedna z niewielu, które po latach zaniedbań mają szansę na mądrą rewitalizację.
0FQZ1AjBmVK15hQSC23RJ25UM2glkWthfjf5F4C6grastkhWza2NWR7Nrz9F_okraglak2.jpg
Projekt przebudowy Okrąglaka opracowało biuro JEMS Architekci, autorzy między innymi koncepcji rozbudowy pobliskiej Biblioteki Raczyńskich. Zaproponowane przez nich rozwiązanie zakłada odtworzenie historycznej i architektonicznej wartości budynku oraz przekwalifikowanie go z domu handlowego na wysokiej klasy biurowiec z handlem na parterze i gastronomią w kondygnacjach podziemnych. Inwestycja ta jest częścią większego projektu, opracowanego przez JEMSów – tzw. „Bramy Teatru”, czyli wprowadzenia nowej zabudowy przy ul. 27 Grudnia, między Okrąglakiem a klasycystycznym budynkiem Arkadii. Efektem jego realizacji będzie utworzenie placu przed zabytkowym gmachem Teatru Polskiego. Jednocześnie nastąpić ma rozbudowa tego teatru, której koncepcję opracował Jerzy Gurawski. Końcowym etapem projektu będzie przekształcenie ul. 27 Grudnia i części sąsiedniego pl. Wolności w deptak z ruchem tramwajowym. Realizacja tych szeroko zakrojonych planów ma doprowadzić do przywrócenia tego terenu miastu i stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi centrum.
CdMSFS8HNhU9sMlltnBnPeWEFY117WDVikojSKKBWk630in6QxcNAiVPe97B_okraglak-poznan.jpg
Inwestorem całego przedsięwzięcia jest firma Centrum Development & Investments, znana między innymi z modernizacji komercyjnych budynków we Wrocławiu i Warszawie. CDI uzyskała już od Miejskiego Konserwatora Zabytków pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Mają się one zacząć na początku przyszłego roku.
Okrąglak zostanie poddany kompleksowemu liftingowi. Powrócą duże okna bez podziałów, w miejsce tych, które wstawiono podczas jednego z nieudolnych remontów. Elewacje odzyskają oryginalną powłokę z jasnoszarego betonu, a na dachu pojawi się betonowa balustrada, która pierwotnie wieńczyła obiekt. Poza tym, budynek znowu stanie się prawdziwym okrąglakiem – wyburzona zostanie dobudowana zewnętrzna klatka schodowa, łącząca go z biurowcem przy ul. Mielżyńskiego oraz wtórne schody przeciwpożarowe. Natomiast wewnętrzna, spiralna klatka schodowa i oryginalne elementy wystroju wnętrz zostaną odrestaurowane i odzyskają dawny wygląd.

Największa zmiana dotyczyć będzie funkcji obiektu, który stanie się nowoczesnym biurowcem klasy A. Zresztą, jako obiekt handlowy Okrąglak się nie sprawdził – powierzchnia pięter była zbyt mała, najemcy nie radzili sobie z aranżacją stoisk we wnętrzach o zaokrąglonych ścianach, a komunikacja nie wytrzymywała dużego natężenia ruchu. W połączeniu z degradacją zewnętrznej warstwy budynku, przesądziło to o jego niewielkiej popularności wśród poznaniaków. Nie brakowało głosów, domagających się jego wyburzenia. Teraz Okrąglak i jego otoczenie mają szansę na drugie życie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie ona dobrze wykorzystana.
EjFi0SYTtCWasL9Gb85rF4PyGykYmPnbXli20v5F6g86BLWWcpKPQSOpteUz_okraglak-z-lotu-ptaka.jpg
er9YtCwF0Ac7fZqdJgLqowUxFYE3igZpp5Ny2ZqqlrLt9J5zNAwF4MAyUTNJ_okraglak-ujecie-z-placu-gwarnego.jpg
hJMP449ZnDMf6pAzrI4mEI9NbXV06r6uBPXdVbZgKnUlTcc2UWb9XaSo7Z5T_okraglak-ujecie-z-placu-gwarnego-parter.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera