ARCHI-STRADA 2026 za nami. Piękno, które kształtuje przyszłość miast.
Data dodania: 16.02.2026 Czas czytania: ~ 2 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 16.02.2026 Czas czytania: ~ 2 min
W dniach 3–6 lutego 2026 roku na terenie Międzynarodowe Targi Poznańskie odbyła się kolejna edycja ARCHI-STRADY – jednego z najważniejszych wydarzeń dla architektów i projektantów w Polsce. Tegoroczne spotkanie upłynęło pod znakiem refleksji nad pięknem, estetyką i funkcjonalnością jako kluczowymi elementami przyszłości polskich miast.
Forum Designu i Architektury zgromadziło uznanych twórców z Polski i zagranicy. Wśród gości znaleźli się m.in. Carl Bäckstrand z White Arkitekter, który mówił o architekturze regeneracyjnej i skandynawskich wzorcach projektowania, oraz Maciej Jakub Zawadzki z LURE / MJZ, prezentujący koncepcję estetyki performatywnej w procesach rewitalizacji.
O pięknie jako fundamentalnej wartości w architekturze opowiadała Marta Sękulska-Wrońska z WXCA. Studium przypadku budynku przy ul. Solnej 6 w Poznaniu przedstawił Maciej Miłobędzki z JEMS Architekci, a Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy mówił o rewitalizacji zespołu mieszkaniowego w Katowicach.
Nie zabrakło także tematów związanych z neuroestetyką i psychologią projektowania – zagadnienia te przybliżyli m.in. prof. Maciej Błaszczak, Marta Wierusz z APA Wojciechowski Architekci oraz Joanna Florczak-Czujwid z ASM Research Solutions Strategy.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne. W debacie „Wymierne aspekty estetyki” eksperci zastanawiali się, czy piękno w architekturze można mierzyć i jak wpływa ono na wartość inwestycji. W rozmowie „Publiczne musi być piękne?” analizowano rolę estetyki w budownictwie mieszkaniowym i przestrzeniach wspólnych.
Podczas Kongresu Architektury Polskiej 2026 głos zabrali m.in. Zbigniew Maćków oraz dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak, prof. UAP. Z kolei w debacie o przyszłości polskich metropolii dyskutowali Przemo Łukasik (Medusa Group), Karol Nieradka (maxberg), prof. Agata Twardoch oraz Michał Lorbiecki.
W ramach współpracy z księgarnią Bookarest odbyły się spotkania z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Świątynia i śmietnik. Architektura dla życia”, oraz Magdaleną Milert, która zaprezentowała publikację „Dla kogo jest miasto?”.
Specjaliści z Marmomac – Gianni Simonelli i Paolo Marone – przybliżyli uczestnikom zagadnienia związane z kamieniem naturalnym i zrównoważonym rozwojem.
ARCHI-STRADA tradycyjnie promowała młodych twórców. Rozstrzygnięto Konkurs na projekt kamienic na Jeżycach oraz Szkice Architektoniczne 2026, organizowane we współpracy z Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Nagrodzone prace prezentowano przez cztery dni w pawilonie 5.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne , Targi , Architektura
Skromne muzeum ukryte w sadzie pod Hanoi zdobyło główną nagrodę w konkursie architektury ceglanej Br ...
Miejskie pływalnie to zazwyczaj tzw. architektura tła - płaskie klocki z blachy i szkła, które w mie ...
Robiono tu codzienne zakupy, dziś stoją tu warte miliony, monumentalne rzeźby z brązu i marmuru. Zwy ...
Miejskie pływalnie to zazwycza...
Palmiarnia Poznańska – jeden z...
Państwowe Liceum Sztuk Plastyc...
Blisko 1000 uczestników podcza...
ZOBACZ WSZYSTKIE
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz